Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
28. prosince 2016 v 19:19
Čas čtení 0:00
Tibor P.

10 nejlepších skladeb fenomenálního George Michaela

HUDBA
Uložit Uložené

Slavný zpěvák naposledy vydechl 25. prosince ve věku 53 let.

Rok 2016 byl na úmrtí známých hudebníků skutečně bohatý - David Bowie, Leonard Cohen či naposledy právě George Michael. Svět opustila další legenda, která se do análů populární hudby zapsala gigantickými písmeny. Fakt, že britský zpěvák s kyperskými kořeny měl jen 53 let, dělá celou událost ještě smutnější. Naštěstí už navždy zde mezi námi zůstanou jeho hity, které baví posluchače i dlouhá léta poté, co spatřily světlo světa. Podílel se na nich ať už jako člen skupiny Wham!, nebo jako sólista.

10. Last Christmas

Poněvadž tuto skladbu hrávají všechna rádia alespoň dvacetkrát denně už každé Vánoce stejně jako přinejmenším tucet dalších vánočních evergreenů, přiznávám, že okamžitě přeladím pokaždé, když tuto, případně další podobné písně slyším. Na druhou stranu, těžko byste hledali skladbu, podle níž si zesnulého zpěváka budou lidé pamatovat více než podle této. Charakteristická melodie, typický text a nenapodobitelný refrén. Fanoušky po celém světě zřejmě bude při jejích tónech kromě sváteční nálady chytat i specifická melancholie. Protože si budou vědomi, že její interpret už není mezi námi.

9. A Different Corner

Oficiální debut George Michaela jako sólisty v rámci Spojených států, ačkoli původně šlo o song, který vyšel pod hlavičkou skupiny Wham!. V pozadí můžete slyšet basovou linku ze Stand By Me od Ben E. Kinga a v popředí výrazný Michaelův hlas zpívající o strachu někoho, kdo se rozhodl oddat lásce. Osobně v této skladbě vidím jistou paralelu s obdobím, ve kterém se dvojice Michael - Ridgeley nacházela. Jsme totiž v roce 1985 a již rok nato se Wham! mají rozpadnout. Jako kdyby zpěvák vysílal do světa signál, že se nemáte bát, že on si poradí i jako sólista.

8. Amazing

Píše se rok 2004 a vychází poslední Michaelův sólový počin Patience, ze kterého pochází i tato vynikající záležitost Amazing plná poctivého kytarového popu a jednoho z nejlepších textů, jaké jsme v jeho případě byli svědky. Radost ze života a ultimátní chill - zesnulou legendu si chci pamatovat pouze v tomto duchu. Prostřednictvím singlu vyslal zajímavý umělecký testament, který snad nepotřebuje ani překlad: The day you walked in and changed my life / I think it's amazing / The way that love can you set you free.

7. Everything She Wants

Everything She Wants je jednou z těch skladeb, které George Michael na koncertech hrával pravidelně i poté, co se složení Wham! rozpadlo. Singl pojednává o muži, který je frustrovaný tím, že jeho partnerka je silně materiálně založena. K fanouškům se píseň dostala na B straně desky se singlem Last Christmas, přičemž vánoční skladbu nahradila v hitparádách bezprostředně po skončení vánočních prázdnin. Jak jste se jistě dovtípili, šlo opět o hit, který se usadil na vrcholu americké hudební hitparády. Sluší se při této skladbě dodat, že prvních 15 let jeho kariéry poznamenala urputná snaha udržet pravdu o jeho skutečné sexuální orientaci co nejdéle pod pokličkou, a to vzhledem k tlaku okolí, které v těch dobách homosexuálům velmi nepřálo. Zmíněný song je jedním z ukázkových příkladů této snahy.

6. I Want Your Sex

Zatímco dnes není problém slyšet obscénní texty a vidět ještě obscénnější videoklipy, těžko uvěřit tomu, že ne tak dávná osmdesátá léta podobným myšlenkám v hudbě velmi nepřála. V té době se velmi rychle šířil AIDS a počáteční skepsi prezentovanou výrokem „Sex is natural, sex is good / Not everybody does, but everybody should“ narušil George Michael songem I Want Your Sex, ve kterém podle mnohých naváděl k promiskuitě. Dnes je zřejmé, že se nesetkal s pochopením toho, co skladbou chtěl vyjádřit, a proto docházelo k její mylným interpretacím. Tím, že v klipu napsal rtěnkou na tělo partnerky Explore monogamy", tedy objevte monogamii, udělal z již kontroverzní skladby ještě kontroverznější. V době její premiéry jste ji mohli v televizi vidět až v pozdních večerních hodinách a jeden z moderátorů jisté britské televize dokonce odmítl její název zahlásit v živém vysílání.

5. One More Try

Pokud bychom měli hovořit o interpretech, kteří dokázali prožívat lásku za mikrofonem, George Michael by patřil mezi lidi na předních pozicích. 5 minut žebrání o milosrdnou lásku, aby na konci ztratil všechny nervy a rozhodl se začít úplně znovu - asi nějak takto bychom mohli definovat One More Try. Obsahově devastující skladba s nezapomenutelným zpěvákovým vokálem přesně vystihuje to, proč ho jeho fanoušci tak milovali. Jsem přesvědčen o tom, že to bude jedna z písní, která na jeho památku bude v jejich domácnostech hrávat po celém světě. Je třeba říci, že zcela zaslouženě.

4. Freedom

Textařská i hudební práce George Michaela, která Whamu přinesla v pořadí druhý number one hit v britské hitparádě a celkově třetí pozici v té americké. Nezapomenutelnou se stala i pro památný klip obsahující záběry z jejich pompézního koncertního turné v Číně. Pokud jste nabyli pocitu, že se s Georgem Michaelem spojuje jaksi více písní se stejným názvem, zpozorněli jste správně. Kromě této skladby z roku 1981 existuje ještě jedna skladba s téměř totožným názvem, kterou však zpěvák vydal jako sólista o 9 let později na svém studiovém albu Listen Without Prejudice Vol. 1 a do názvu přidal vykřičník a číslo 90, aby ji tak odlišil od předchozí.

3. Wake Me Up Before You Go-Go

Duo Wham! na začátku své kariéry nemělo problém prosadit se v domácí britské hitparádě, kde v průběhu tří let od svého vzniku stihlo doručit čtyři skladby do nejlepší desítky. Problémem však byla „expanze“ na americký trh, kde tamní posluchači jaksi nemohli přijít na chuť jejich tvorbě. Skutečného amerického úspěchu se duu podařilo dosáhnout v roce 1984 písní Wake Me Up Before You Go-Go, kterou si konečně zajistili vedoucí pozici v hitparádách na obou stranách Atlantiku. Inspirací k jejímu vzniku byl dopis Michaelova hudebního kolegy z Whamu Andrewa Ridgeleyho, který napsal dopis svým rodičům, kde větu představující název skladby použil, přičemž nechtěně připsal o jedno „go“ navíc, což se rozhodl korigovat duplicitně napsaným „go“. George Michael se o písni vyjádřil, že byla inspirována popem padesátých a šedesátých let.

2. Careless Whisper

První number one George Michaela jako sólisty. Původně však byl prezentován jako dílo Whamu na featu s Georgem Michaelem. Společná autorská práce Michaela a Ridgeleyho v prvním roce jejich vzájemné spolupráce vynesla zpěváka na piedestal jak na Britských ostrovech, tak i ve Spojených státech. V jednom z rozhovorů se Michael vyjádřil o skladbě ve dvou různých rovinách - na jedné straně si byl vědom toho, jak tato skladba hodně znamená pro jeho fanoušky, ale na straně druhé se neuměl ubránit dojmu, že po lyrické stránce není Careless Whisper zcela podle jeho gusta. Já osobně na ní miluju saxofon, který zní od prvních tónů skladby.

1. Faith

Rozhodnout se, zda zařadím na první místo Careless Whisper, nebo Faith, byla velmi nevděčná úloha. Nakonec jsem se rozhodl pro Faith a svého rozhodnutí nelituji. Nezapomenutelný kytarový riff, orgánové intro s nádechem gospelu a fenomenální projev fenomenálního zpěváka. Takto se, dámy a pánové, dělá vlajková loď vaší skladby, kterou nemůže pohřbít ani ten nejstrašnější cover, jaký si jen umíte představit. Pokud si chcete zkazit celkový dojem z tohoto článku, na tomto odkazu se dostanete ke cover verzi od Limp Bizkit. Opakovaně upozorňuji, poslouchejte pouze na vlastní odpovědnost. Ještě štěstí, že po více než dvou dekádách si na toto „nezapomenutelné“ dílo nikdo ani jen nevzpomene.

A která skladba se nejvíce líbí tobě? Nezapomeň nám napsat do komentářů!

Domů
Sdílet
Diskuse