Jeden voják, jedna mina. Vyplatí se to vidět?
Psychologické drama (říznuté thrillerem) s názvem Mine patří k těm, které vás dokáží zaujmout téměř okamžitě. A často stačí jen chytlavý nápad a jeden či dva herci. Pak zbývá už jen na dovednosti režiséra a scenáristy, zda dokáží stupňovat divácké nervy po celou dobu stopáže. Mine zrežírovala dvojice Fabio Guaglione a Fabio Resinaro. Sami si napsali i scénář a filmem zároveň režijně debutují. Už trailer lákal na solidní a napínavý snímek, nerozpadlo se to však režisérským nováčkům pod rukama?
Mike a Tommy jsou američtí vojáci nasazení v Africe, kde mají uskutečnit atentát na vysoce postaveného teroristu. Akce se však nepodaří a oba jsou nuceni uprchnout hlouběji do pouště. Cestou k vesnici, kde se mají setkat se svou jednotkou však narazí na minové pole. Tommy výbuch nepřežije, když však Mike udělá další krok, uslyší zlověstné cvaknutí a ztuhne na místě. Stojí na mině. Pokud se pohne, je po něm. Podaří se mu zkontaktovat se s ostatními vojáky, ale vyhlídky nejsou příliš pozitivní - pokud vše půjde hladce, záchrana dorazí za 52 hodin. Mike však není typ člověka, který se vzdává jen tak snadno...
Už od začátku oplývá Guaglionův a Resinarův snímek skvělou atmosférou. Přímo cítíte žhavý písek skřípající mezi zuby, sálající slunce a písečné duny. Na tento fakt se přímo váže technická stránka. Ta je zvládnutá velmi dobře. Celá situace je vlastně dost neveselá ještě předtím, než vojáci dorazí k minám. Nekonečná poušť rozhodně nepatří k místům, kde byste chtěli trávit dovolenou. Stačí, aby se pokazila maličkost a pomoci se jen tak lehce nedovoláte. Tvůrcům se bravurně podařilo vykreslit bezvýchodnost situace uvízlého Mikea. Obrovský kus práce logicky odvádí Armie Hammer v hlavní roli. Jeho přerod z profesionálního vojáka v psychicky zlomenou trosku je věrohodný hlavně díky jeho hereckému výkonu (přestože si myslím, že scénáristé mohli zajít ještě více na dřeň). Celkově můžeme říci, že první dvě třetiny Mine jsou pro mě ukázkou nadprůměrného řemesla. Když se Mikeovi zatočila hlava z horka nebo začínal ztrácet kontrolu nad svým tělem v důsledku halucinací, jen jsem zatínal ruce v pěst. Napětí na mě zkrátka fungovalo.
Problém mám tedy hlavně s poslední třetinou. Je totiž o něco horší než zbytek filmu. Nejde o žádný extrémní propad, ale měl jsem pocit, jako by se děj režisérům trochu vymykal z kontroly. Pomáhají si levnými triky v podobě smutné hudby, slzopudnými a klišovitými flashbacky a až příliš tlačí na emoce. Snaha ale vyznívá dost naprázdno a návraty do hrdinovy minulosti jsou spíše otravné a zbytečně ředí napětí. Myslím, že kdyby tvůrci zůstali věrní sympaticky civilnímu tónu předchozích minut, udělali by mnohem lépe. Rozumím, že se snažili příběh patřičně vygradovat a dodat mu emocionální sílu, ale méně je někdy více. Klidně také mohli ukrojit z poměrně štědré stopáže (až 106 minut), vyhodit několik přebytečných scén a v koncovce trochu zrychlit.
Naštěstí nejde o přehnaně velké chyby a debutantům bychom je snad i mohli odpustit. Pokud máte rádi podobná dramatu, kde si hrdinové musí sáhnout až na dno svých možností (127 hodin, Buried) neměli byste být Mine příliš zklamáni. Jde o přesvědčivě natočený a skvěle odehraný film, který drží pohromadě a i když obsahuje několik sporných momentů, pozornost diváka dokáže udržet až do konce. Za sebe dodávám, že kdyby bylo o trošku lépe zvládnuté finále, klidně bych šel s hodnocením výše. Takto dávám o trochu méně, ale stále vřele doporučuji. Rád si tento očistec jednoho osamělého vojáka ještě někdy zopakuji. 7,5/10