Asie opět boduje.
Téma o budoucnosti zelené elektřiny a o všem, co s ní určitým způsobem souvisí, začíná poslední dobu výrazně gradovat. Není se však ani čemu divit – mnozí odborníci nejen na životní prostředí varují, že pokud nezačneme s globálním oteplováním konečně něco dělat, nemusí to mít pro naši křehkou modrou planetu šťastný konec. Čína proto nenechává nic náhodě a přichází s řešením, jaké jí mohou závidět i technologicky vyspělé země ze západu.
Nová solární elektrárna, kterou tam v těchto dnech uvedli do provozu, nemá totiž mezi současnými plovoucími infrastrukturami na výrobu zelené energie obdoby. Web DigitalTrends píše, že výkon dosahuje až 40 MW a místo, kde ji postavili, se nachází přímo nad zatopenými doly, které kdysi sloužily na těžbu uhlí. Ano, něco podobného jsme už slyšeli během minulého roku, tehdy však šlo o poloviční výkon, čili těch 20 MW.
Jedna z nemalých výhod plovoucí elektrárny spočívá v šetření prostoru na souši, což je zejména v zalidněné Asii opravdu důležité. V opačném případě by kvůli velkému počtu rozměrných solárních panelů zabrala celkem slušnou rozlohu, na níž se nacházejí stromy včetně jiné zeleně, a to boj s člověkem způsobenými klimatickými změnami vůbec neusnadní.
The world’s largest floating solar power plant just went online in China https://t.co/r4zKr5xLZb
— Digital Trends (@DigitalTrends) 23. mája 2017