Test, v němž bys nechtěl skončit s nejvyšším skóre.
Nedávno jsi tu mohl objevit článek, ve kterém jsme si rozebírali antisociální poruchu osobnosti, ale na přání některých čtenářů jsem se rozhodli posvítit si více na psychopatii a rysy prezentující takovou osobnost. Možná se divíš, proč si psychopaty jako poruchu osobnosti nenašel v rozdělení poruch osobnosti, ale má to velmi jednoduché vysvětlení. Americká psychiatrická asociace (APA) totiž při diagnózách mentálních poruch v USA nepoužívá termín psychopat či sociopat. Ekvivalentem psychopatie se však podle APA dá nazvat i antisociální porucha osobnosti. Pokud jsi článek o antisociální poruše osobnosti alespoň proběhl očima, určitě víš, že takovou osobu (můžeme také hovořit o psychopatovi) nejvíce vystihuje nedostatek empatie, lítosti, manipulativní chování, neustále lhaní a podobné chování, které častokrát vede k nelegálním činnostem.
Narozdíl od předešlých článků si nebudeme charakterizovat psychopaty a symptomy této poruchy osobnosti (jelikož je najdeš u antisociální poruše), ale místo toho se podíváme na 20 charakteristických rysů, které zkompletoval Dr. Robert Hare, profesor psychologie z Univerzity z Britské Kolumbie. Z těchto rysů charakteristických pro psychopata vytvořil checklist, respektive kontrolní test, podle kterého určoval délku pobytu některých kriminálníků za mřížemi. Podle skóre dosaženého v tomto testu Dr. Hare zařadil kriminálníků do různých tříd od 0-3. Čím vyšší číslo, tím intenzivnější byly tyto rysy a osoba tak skončila ve vězení na mnohem delší dobu.
Kontrolní test psychopatie podle Dr. Hare
1. Nenucené, ale povrchní kouzlo - tendence mít uhlazené a poutavé vystupování, často doslova okouzlující, ale zároveň verbálně jednoduché. Psychopat není vůbec plachý nebo bázlivý vyslovit svůj názor. Osvobodil se od společenských konvencí a vůbec mu nedělá problém přerušovat jiné v rozhovoru či skákat někomu do řeči.
2. Grandiózní sebevědomí - neuvěřitelně nafouknutý pohled na své schopnosti a obrovská sebedůvěra a sebejistota. Psychopat je arogantní člověk, který věří, že je výjimečný.
3. Náchylnost k nudě - neustálá potřeba nových a vzrušujících pobídek, dokonce i provádění věcí, které jsou riskantní a nebezpečné. Psychopat má často nízkou sebekázeň při provádění úkolů až do konce, protože se snadno unudí. Nevydrží pracovat při stejném úkolu, který trvá delší dobu nebo při úkolech, které považuje za nudné či rutinní.
4. Patologické lhaní - může jít o dvě podoby, a to mírné nebo extrémní. V mírné podobě je psychopat vychytralý, lstivý a mazaný, ale v extrémní se toto chování ještě zhorší na podmanivé, bezohledné, manipulativní a nečestné.
5. Manipulativnost - využívání podvodů, lží či podvádění ke zneužití jiných a dosažení svých cílů. Odlišuje se od bodu číslo 4., nakolik v tomto se řeší i vykořisťování a absence lítosti nad utrpením obětí.
6. Nedostatek lítosti a viny - tendence být nezaujatý, chladný a bez špetky empatie. Obvykle se také projevuje pohrdavým chováním.
7. Mělké emoce - jinak řečeno i jako emocionální chudoba či omezený rozsah nebo hloubka pocitů. Psychopat je chladný i přes náznaky otevřenosti.
8. Necitlivost - nedostatek pocitů vůči lidem obecně. Chladné vystupování, opovrhování a nedostatek taktu.
9. Parazitický životní styl - záměrné, manipulativní, sobecké až vykořisťující chování, které vede k finanční závislosti na ostatních. To se následně odráží v nedostatku motivace, nízké sebekázni a neschopnost odpovědnosti.
10. Nedostatek sebekontroly - nezvládání kontrolovat své pocity, zejména hněvu a změny nálad. Psychopat nemá problém vyjádřit podrážděnost, znechucení, netrpělivost a vyhrožovat ať už verbálně nebo fyzicky.
11. Promiskuitní sexuální chování - povrchní vztahy, náhodní partneři či udržování více vztahů ve stejnou dobu. Kromě toho i pokusy nutit druhé k sexuální aktivitě nebo hrdě vyprávět o sexuálním zneužívání.
12. Problémy chování v raném věku - netradiční chování před dosažením puberty, které zahrnuje například lhaní, krádeže, podvádění, vandalismus, šikanu, vyhrožování, útěky z domu, atd.
13. Nedostatek realistických dlouhodobých cílů - neschopnost a přetrvávající selhávání při realizaci dlouhodobých plánů a cílů. Existence psychopata je často bezcílná a chybí mu směr života.
14. Impulzivita - nepředvídatelné chování, téměř žádné plánování, neschopnost odolávat pokušení, frustraci a naléhání. Psychopat postrádá úvahy, ve kterých by zvážil důsledky svého chování.
15. Nezodpovědnost - opakované neplnění svých závazků, například nezaplacení účtů, pozdní dojíždění do práce, neplnění smluvních ujednání a podobně.
16. Neschopnost vzít odpovědnost za své činy - psychopat často popírá odpovědnost jako takovou, není schopen ji přijmout a snaží se zmanipulovat jiné osoby, aby tento názor přijaly.
17. Krátkodobé manželství - nekonzistentnost a nepoddajnost se projevuje nejen ve finančních závazcích, ale i v těch manželských.
18. Kriminalita v pubertě - problémové chování ve věku od 13 do 18 let, většinou jde o nelegální chování, které zahrnuje aspekty vykořisťování, agrese, manipulace nebo bezohlednosti či nemilosrdnosti.
19. Porušení podmínek propuštění - psychopat častokrát nedbá na propuštění z vězení a kvůli porušení pravidel se tam velmi rychle vrátí.
20. Kriminální univerzálnost - rozmanitost trestných činů bez ohledu na to, o jaký typ trestného činu se jedná.
Každopádně, jako u každého článku o poruchách osobnosti, i zde zopakuji, že tvorba diagnózy je komplexní proces a nelze podle několika vlastností určit typ poruchy, ačkoliv v tomto případě jde o opravdu konkrétní test a jestliže osoba splňuje alespoň částečně většinu těchto bodů, bude vykazovat přinejmenším náznaky psychopatie.