Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: pexels.com

Jižní Asii by do konce století mohla zasáhnout taková vedra, která nebude mít lidský organismus šanci přežít

Studie přišla se znepokojivým tvrzením o smrtonosném horku.

10. srpen 2017, 17:21

Studie přišla se znepokojivým tvrzením o smrtonosném horku.

Otázka klimatických změn je po celém světe velmi diskutovaným tématem. Oteplování Země představuje v budoucnosti veliký problém. Zdravý lidský organismus, který má k dispozici dostatečné množství vody, dokáže dnešní vlny veder přečkat. Pro ty, kteří takové štěstí nemají (senioři, chudí, nemocní, apod.), však představuje horké počasí skutečnou hrozbu.

 

A nová studie, která byla zveřejněna v časopise Science Advances, nyní tvrdí, že za poměrně velmi krátkou dobu se tato hrozba může obrátit i na zdravé jedince. Extrémně vysoké teploty, které by mohly zasáhnout některé oblasti v Jižní Asii, pokud nezačneme snižovat emise skleníkových plynů, se dle vědců z Hongkongu, Kalifornie a z Massachusetts Institute of Technology můžou začít objevovat v letech  2070–2100.

 

Jižní Asii by do konce století mohla zasáhnout taková vedra, která nebude mít lidský organismus šanci přežít

 

A budou smrtící. Tzv. teplota vlhké baňky (s teplotou vzduchu 46 ˚C a relativní vlhkostí 50 procent, nebo teplotou vzduchu necelých 38 ˚C a vlhkostí 85 procent) je označována za smrtelnou hranici. Tělo se v takovém prostředí nedokáže správně ochlazovat pocením. Tato teplota dokáže člověka do šesti hodin zabít. Člověku nemusí pomoci ani dostatečný příjem tekutin nebo stín.

 

Studie je považována za zatím jedno z nejděsivějších poselství, které se klimatické změny na naší planetě týká. Dojde k němu, pokud se globální teplota do konce 21. století zvýší o 4,5 stupně. A ani uzavření Pařížské dohody o ochraně klimatu, která má udržet zvýšení teploty planety na hranici 2,25 stupňů, nemusí představovat uklidňující faktor. Počasí v jižní a jihovýchodní Asii, které patří mezi světově nejteplejší a kde žije přibližně pětina světové populace, se i za tohoto předpokladu přiblíží krizové hranici, kterou mnoho lidí nepřežije.

Zdroj: respekt.cz, nationalgeographic.com, sciencemag.orgFoto: flickr.com/Josh Friedman Tagy: studie, jizni asie, klima, oteplování
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse3 komentáře
Diskuse je jen pro přihlášené
3 komentáře
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
helis6211. srpen 2017, 13:46

Nesvádějte oteplování na skleníkové plyny. Proč lidem rovnou neřeknete, že Slunce se mění a začíná se rozpínat ? A také že došlo k posunutí pólů a tím se posunulo i klima ?

7 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Michal1811. srpen 2017, 16:28

Nechtěl bys Nobelovku? :D

11 Odpovědět · Nahlásit
avatar
bezmozek12. srpen 2017, 18:09

Potom prídu kotlebi zo statusmi že "nech tam zhoria kur*y žlté" ,chcú znásilnovať ženy a robiť výstupy na správny Kriváň a piť vodu so židného ostrova ... zastavme toto šialenskto a začnime sa sprchovať raz týždenne: "více smradu ale méne asiatú"

0 Odpovědět · Nahlásit
Nejčtenější