Pátek 19. 1. 2018 svátek má Doubravka

hledej na refresheru

Jižní Asii by do konce století mohla zasáhnout taková vedra, která nebude mít lidský organismus šanci přežít

Studie přišla se znepokojivým tvrzením o smrtonosném horku.

10. srpen 2017, 17:21
zdroj: pexels.com
10. srpen 2017, 17:21

Otázka klimatických změn je po celém světe velmi diskutovaným tématem. Oteplování Země představuje v budoucnosti veliký problém. Zdravý lidský organismus, který má k dispozici dostatečné množství vody, dokáže dnešní vlny veder přečkat. Pro ty, kteří takové štěstí nemají (senioři, chudí, nemocní, apod.), však představuje horké počasí skutečnou hrozbu.

 

A nová studie, která byla zveřejněna v časopise Science Advances, nyní tvrdí, že za poměrně velmi krátkou dobu se tato hrozba může obrátit i na zdravé jedince. Extrémně vysoké teploty, které by mohly zasáhnout některé oblasti v Jižní Asii, pokud nezačneme snižovat emise skleníkových plynů, se dle vědců z Hongkongu, Kalifornie a z Massachusetts Institute of Technology můžou začít objevovat v letech  2070–2100.

 

Jižní Asii by do konce století mohla zasáhnout taková vedra, která nebude mít lidský organismus šanci přežít

 

A budou smrtící. Tzv. teplota vlhké baňky (s teplotou vzduchu 46 ˚C a relativní vlhkostí 50 procent, nebo teplotou vzduchu necelých 38 ˚C a vlhkostí 85 procent) je označována za smrtelnou hranici. Tělo se v takovém prostředí nedokáže správně ochlazovat pocením. Tato teplota dokáže člověka do šesti hodin zabít. Člověku nemusí pomoci ani dostatečný příjem tekutin nebo stín.

 

Studie je považována za zatím jedno z nejděsivějších poselství, které se klimatické změny na naší planetě týká. Dojde k němu, pokud se globální teplota do konce 21. století zvýší o 4,5 stupně. A ani uzavření Pařížské dohody o ochraně klimatu, která má udržet zvýšení teploty planety na hranici 2,25 stupňů, nemusí představovat uklidňující faktor. Počasí v jižní a jihovýchodní Asii, které patří mezi světově nejteplejší a kde žije přibližně pětina světové populace, se i za tohoto předpokladu přiblíží krizové hranici, kterou mnoho lidí nepřežije.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
návrat nahoru Zdroj: respekt.cz, nationalgeographic.com, sciencemag.orgFoto: flickr.com/Josh Friedman
Zobrazit 3 komentáře
Diskuse
Diskuse je jen pro přihlášené
3 komentáře
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
helis6211. srpen 2017, 13:46

Nesvádějte oteplování na skleníkové plyny. Proč lidem rovnou neřeknete, že Slunce se mění a začíná se rozpínat ? A také že došlo k posunutí pólů a tím se posunulo i klima ?

7 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Michal1811. srpen 2017, 16:28

Nechtěl bys Nobelovku? :D

11 Odpovědět · Nahlásit
avatar
bezmozek12. srpen 2017, 18:09

Potom prídu kotlebi zo statusmi že "nech tam zhoria kur*y žlté" ,chcú znásilnovať ženy a robiť výstupy na správny Kriváň a piť vodu so židného ostrova ... zastavme toto šialenskto a začnime sa sprchovať raz týždenne: "více smradu ale méne asiatú"

0 Odpovědět · Nahlásit
Odebírej REFRESHER videa