Úterý 24. 4. 2018 svátek má Jiří

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: commons.wikimedia.org/Joe Parks

Už tento víkend nás čeká krásné vesmírné divadlo. Pohled na noční oblohu bude stát za to

Nejbližší víkend bude jako stvořený pro pozorování hvězd.

20. říjen 2017, 11:13
20. říjen 2017, 11:13

Nejbližší víkend bude jako stvořený pro pozorování hvězd.

Tento rok je bohatý na různá nebeská divadla, která jsi možná pozoroval hlavně během letních měsíců, ale ani podzim nebude o nic ochuzen. Už tento víkend 21. a 22. října se totiž můžeš těšit na to, že budou opět padat hvězdy. Svého maxima totiž dosáhne meteorický roj Orionidy.

 

Přestože je časový interval aktivity roje Orionidy už od 2. října do 7. listopadu, právě na noc 21. až 22. října se předpokládá maximum aktivity. Podmínky na pozorování by měly být velmi dobré, protože půlměsíc zapadne skoro večer, a těšit se můžeš na frekvenci 20 meteorů za hodinu.

 

Už tento víkend nás čeká krásné vesmírné divadlo. Pohled na noční oblohu bude stát za to

 

Radiant roje se nachází v blízkosti souhvězdí Orion, ale to neznamená, že se meteory nemohou objevit kdekoli na obloze. Toto souhvězdí vychází na oblohu právě v druhé polovině října, do které jsme se již přehoupli. Nejlepší podmínky pro pozorování by měly být po půlnoci.

 

Meteorický roj tvoří prachová zrnka po Halleyově kometě, která je známá od starověku, mateřským tělesem je tedy kometa 1P/Halley.

 

Meteorickým rojem Orionidy však vesmírná divadla letos ještě nekončí. 17. listopadu se očekává maximum meteorického roje Leonidy, 14. prosince to budou Geminidy a krátce před Vánocemi, z 21. na 22. prosince, se očekává maximum meteorického roje Urzidy, přičemž bude možné zaznamenat počet i do 50 meteorů za hodinu.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
Nejčtenější