Úterý 20. 2. 2018 svátek má Oldřich

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Pixabay

Lidé v Hongkongu už nemají kde bydlet. Platí velké peníze za to, že žijí v „rakvích“

O nedůstojných podmínkách se konečně podařilo rozproudit veřejnou debatu.

10. listopad 2017, 10:37

O nedůstojných podmínkách se konečně podařilo rozproudit veřejnou debatu.

Lidé většinou touží bydlet v prostorných bytech, kde mají své soukromí a co největší pohodlí. Samozřejmě, ideální je, když je být prosvětlený a hraje příjemnými barvami. A pak jsou tu lidé žijící v nejhustěji osídlených místech na světě. Jednou z takových oblastí je Hongkong, kde se tlačí více než 7 milionů lidí. Míst k žití v důstojných podmínkách tam není dost, ale v těch nedůstojných a pořádně stísněných ano. A zejména ilegálním způsobem.

 

Miniaturním bytovým jednotkám se tam říká rakve. Pro ilustraci si zkus představit úzkou spíž, kde se skladují potraviny a pár zbytečností. V takových prostorech a provizorních bytech žije přitom v rámci Hongkongu až 200 000 lidí. Spí s poličkami nad nohama a záchody u hlav. Zboku je obklopuje řada dalších předmětů a provizorních zařízení.

 

 

V ten den jsem se vrátil domů a rozplakal se,“ vzpomíná fotograf Benny Lam na zkušenost s fotografováním stísněných prostor určených k bydlení v Hongkongu. Podle něj neměl být takový způsob bydlení a žití nikdy považován za normální. Bohužel, realita je mnohem tvrdší. Život mnoha obyvatel Hongkongu se tam zúžil často jen na 1,9 metru čtverečních.

 

Nehostinná země vyhnala ceny nemovitostí v Hongkongu do astronomických výšek, což si nemůže každý dovolit. A tak tam žijí tisíce lidí v malých rozdělených bytových jednotkách, kde se spojuje postel, toaleta i kuchyň. To je nejen nepohodlné, ale i nehygienické. Kromě toho absolutně nevhodné pro ty, kteří trpí klaustrofobií. „Od vaření až po spaní, všechny aktivity se odehrávají v těchto malých prostorech,“ popsal Lam.

 

 

Nabízení takových provizorních bytů je přitom vcelku nelegální činnost. Majitelé jednoduše rozdělí větší byt na několik menších částí. V nich se tísní lidé, přičemž za takový nedůstojný prostor platí i více než 50 000 korun měsíčně. Tito lidé většinou pracují jako číšníci, strážníci v nákupních centrech, případně čistí ulice. Nejen Lam, ale i OSN říká, že jde přímo o urážku lidské důstojnosti. Obyvatelé rakví se většinou stydí za to, jak žijí, ale nyní se rozhodli o to podělit se světem. Doufají totiž, že se jim dostane podpory a že se něco i reálně změní.

 

Nebylo to přitom tak dávno, co si takové bydlení vyzkoušel i čínský korespondent pro deník Guardian Benjamin Haas. „Když jsem poprvé vstoupil do ‚rakve‘, okamžitě jsem zaznamenal silný zápach. Představoval jsem si lidi v jejich buňkách širokých 60 a dlouhých 170 centimetrů. Můj týden zde je však nic oproti těm, co takto žijí měsíce nebo roky,“ popsal situaci reportér.

 

 

Lidé si tam podle něj musí zvyknout na to, že slyší každé bouchnutí či aktivitu svého souseda a chybí jim tam přirozené světlo. Podle Haase tam čtvrtina lidí užívá drogy. Ty jim možná kruté chvíle v „rakvích“ v daném okamžiku usnadní, ale problém zdaleka nevyřeší. Právě proto je důležité, že se podařilo zveřejnit záběry z těchto otřesných podmínek a rozproudila se kolem toho veřejná debata. Ve hře je totiž lidská důstojnost i budoucnost více než 40 000 dětí, které tam žijí.

 

 

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse6 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
6 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
jazdimnaferrari10. listopad 2017, 17:09

Chodit sa tam vyspat? To si viem predstavit.. ale varit, prat.. zit.. to asi nie

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
budovi10. listopad 2017, 18:16

cim viac ludi, tym viac problemov...

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Krasoň10. listopad 2017, 11:39

A kde sú dvere?

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Peter Špatný12. listopad 2017, 8:00

to aj nechty na nohách maju dlhsie ako ta izbicka :D

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
amastalir11. listopad 2017, 21:48

Byl jsem tam ve městě vloni zrovna když byl festival podobný jako Colours v Ostravě, ale počet lidí tak 100x větší a party ve městě všude kde bylo jenom trochu místa, neskutečná masa lidí, kteří piknikovali na zemi pod mosty, v prolukách, na trávnících...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Alex Koreň10. listopad 2017, 13:46

To už lepšie pod mostom :|

-1 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Odebírej REFRESHER videa
Nejčtenější