Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
5. ledna 2018 v 19:54
Čas čtení 0:00
Radka T.

Dánská věznice připomíná spíš univerzitní městečko než basu. Trestanci tam mají velká okna, televize i vlastní obchod

ZAJÍMAVOSTI DÁNSKO
Uložit Uložené

Cílem je, aby se vězení příliš neodlišovalo od reality venku.

Klasická představa věznic narazila na zařízení, o kterých by zřejmě nikdo na první pohled neřekl, že si v nich odpykávají tresty zločinci. Stále více se totiž klade důraz na humánnost, čemuž jsou přizpůsobeny samotné věznice, ale i soužití v nich a možnosti pro odsouzené.

Teprve nedávno jsme psali o věznici v norském městě Halden. V druhém největším vězení v Norsku odsouzeni možná ani nemají pocit, že roky svého života tráví za mřížemi. Nerušeně se tam mohou věnovat sportu či hudbě, hrát hry, trávit čas v nahrávacím studiu a komunikovat s neozbrojenou stráží. Cílem je totiž rehabilitovat je, aby byli po propuštění na svobodu maximálně připraveni na normální život venku, a aby se minimalizovala míra recidivy.

O věznici v Haldene se dosud mluvilo jako o té nejhumánnější, ale zdá se, že štafetu úspěšně přebírá vězení v Dánsku s názvem Storstrøm v blízkosti města Gundslev. Samozřejmě, bezpečnostní opatření jsou maximalizovaná, ale i tak toto vězení lidé, včetně architekta, označují spíše za luxusní basu. Nicméně navrženou tak, aby se snížilo opakované porušování pravidel. Vězení, které se nachází na ostrově, obklopují stovky kamer. Nechybí ani ocelové dráty, k výstavbě byly použity i ocelové či betonové panely.

Věznici otevřeli teprve nedávno, má vyvolávat dojem malé provinční vesničky. Navržená je tak, aby imitovala stavby v okolních obcích. A zároveň tak, aby po propuštění z ní vězni neměli pocit, že se vrátili do běžného života z vězení, ale spíše z univerzitního kampusu. Cílem je proto zjemnit přechod z vězeňského do normálního prostředí. I v případě této basy proto hovoří o rehabilitaci jejích obyvatel. V několika případech se totiž ukázalo, že to má smysl.

Doporučeno
Přestěhovala jsem se do nejšťastnějšího města na světě. Co mě tu překvapilo? Přestěhovala jsem se do nejšťastnějšího města na světě. Co mě tu překvapilo? 22. října 2024 v 7:00

Například pro Nory, kteří musí putovat do vězení, je největším trestem už jen to, že přijdou o svobodu. Aby nepřišli o kontakt s normálním světem, vymýšlejí pro ně různé aktivity. Ne však takové, které by musel někdo dělat z donucení, právě naopak. Jsou zajímavé, smysluplné a skutečně různorodé. Od zmíněného nahrávacího studia až po práci s dřevem.

Velmi pěkně to vysvětlil správce vězení Bastoy a zároveň klinický psycholog Arne Wilson: „Trestem je to, že ztratíte svobodu. Pokud budeme lidi ve vězení brát jako zvířata, tak se tak budou pravděpodobně i chovat. Proto dáváme pozor na to, abychom je brali jako lidské bytosti.

Cílem skandinávských zemí je, aby se vězni po propuštění na svobodu chovali tak, že se již do vězení nevrátí. K tomu je však potřeba k nim takto přistupovat již během samotného odpykávání si trestu. Jak uvádí Business Insider s odvoláním na zprávu amerického ministerstva spravedlnosti, recidivu pachatele opravdu zvyšuje přísně zacházení s ním jako vězněm.

Rehabilitační programy ve věznicích jsou klíčové pro ochranu společnosti a snižování recidivy. Rozhodující je, aby byli vězni připraveni na propuštění a úspěšné opětovné začlenění do společnosti prostřednictvím programů ve vězení a podpory po propuštění,“ uvádí Úřad OSN pro drogy a kriminalitu.

Vraťme se proto k věznici v Storstrømu. I ta byla totiž navržena v souladu s podporou reformy, nikoli krutým trestáním. V přepočtu stála kolem 112 milionů eur a práce na ní trvaly pět let. Vejde se tam 250 vězňů. Dohromady věznici tvoří deset budov, v nich mají vězni zaručen komfort, nacházejí se tam prostorné pokoje či moderní kuchyně. V nich si mohou vězni sami vařit. Ve všech společenských místnostech a celách, či spíše pokojích, jsou velká okna, aby byl prostor dostatečně osvětlen a aby mříže vězně příliš nestresovaly. Nesterilnost podporují i neutrální pastelové barvy. Vězňům nechybí ani ledničky či televize.

Dobře to vypadá i venku, kde je samozřejmostí například udržovaný trávník. V areálu se nachází kostel pro věřící část vězňů, ale i stráže. Venku je obrovský prostor určený sportu, kde si mohou zahrát fotbal či basketbal. V areálu se nachází také obchod s potravinami, knihovna i prostor pro rodinné návštěvy.

Domů
Sdílet
Diskuse