Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 3. 6. 2020 svátek má Tamara, Kevin

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Tech - Software
0
Antonín Havlík
25. únor 2018, 16:47
Čas čtení: 5:31
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Umělá inteligence bude umět odhalit zločince i předpovídat nemoci. Jaký je největší problém tajemného pomocníka?

Co víme o mozku umělé inteligence, kterou sami tvoříme? A proč je to tak děsivé?

Antonín Havlík
25. únor 2018, 16:47
Čas čtení: 5:31
Umělá inteligence bude umět odhalit zločince i předpovídat nemoci. Jaký je největší problém tajemného pomocníka?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Umělá inteligence bude ta nejlepší, nebo nejhorší věc, která lidstvo potkala,“ nechal se před dvěma lety slyšet Stephen Hawking. Umělá inteligence umí mluvit, přepisovat text, skládat hudbu, psát poezii, řídit auta, věrně napodobit Van Goghův obraz, předvídat hypoglykemické příhody u diabetiků, ale i porazit nejlepšího hráče světa v Texas Hold 'Em pokeru.

 

Trochu více pak děsí fakt, že podle profesora ze Stanfordské univerzity, Michala Kosinskiho, budou v reálném čase také umět rozpoznávat výši hodnoty IQ, osobnostní rysy, politickou i sexuální orientaci nebo různé tendence ke kriminálnímu chování. V roce 2050 by podle konference AGI, pořádané ve Washingtonu, D.C., měla umělá inteligence umět splnit jakýkoli intelektuální úkol, kterého je zatím schopen pouze lidský mozek. Co to znamená? Všechno, čeho je v dnešní době schopen člověk, by se měly do 38 let naučit i stroje. 

 

Umělá inteligence bude umět odhalit zločince i předpovídat nemoci. Jaký je největší problém tajemného pomocníka?

 

Autonomní vozidlo

Na východu New Jersey, v okrese Monmouth, zkoušela hardwarová společnost NVIDIA spustit zajímavý pokus. Vyslala do ulic svůj autonomní vůz, který se příliš nelišil od ostatních samořídících se automobilů. Na rozdíl od Tesly nebo Google vozidla jeho unikátnost tkvěla v něčem jiném. Auto nepostupovalo podle pokynů programátorů, nýbrž plně spoléhalo na svůj vlastní algoritmus, který mu umožňoval se učit řízení tím, že sledovalo člověka.

 

Znepokojující? Možná. Daleko větší obavy vzbuzuje fakt, že není možné určit, na jakých principech se stroj rozhoduje. Data ze senzorů postupují do technologické „mozkovny“ složené z obrovské sítě umělých neuronů, odkud se vyhodnocují a dávají příkazy k ovládání volantu, plynu, brzd a dalším aspektům ovládání vozidla. 

 

Zkouška automobilu dopadla na výbornou – umělá inteligence vyhodnocovala prvky na silnici přesně tak jako člověk. Co když ale z nějakého důvodu vyhodnotí situaci jinak udělá něco nečekaného – nepojede na zelenou, narazí do stromu nebo srazí člověka? Vývojáři, kteří systém navrhli, by jen stěží byli schopni určit důvod; je tak složitý, že jeho principům sami nejsou schopni porozumět.

 

Vyvinout systém, který by vysvětlil každou činnost, kterou zrovna udělal, prozatím není možné. A to je problém. Spoléhat se na umělou mysl bychom měli až ve chvíli, kdy jí budou rozumět i její samotní stvořitelé. 

 

Umělá inteligence bude umět odhalit zločince i předpovídat nemoci. Jaký je největší problém tajemného pomocníka?

 

Stroj jako učedník

Výzkumná skupina z newyorské nemocnice Mount Sinai v roce 2015 odhalila svůj nástroj Deep Patient. Této umělé inteligenci poskytla 12 let lékařských záznamů 700 tisíců pacientů. Nacházely se v nich stovky různých proměnných – návštěva lékaře, závažnost příznaků, výsledky testů, operace, léky, atd. Pomocí strojového učení byl Deep Patient pak schopen určit u dalších případů předpoklady ke konkrétním typům onemocnění, včetně rakoviny.

 

Získávají tím drahocenný čas při vyšetření, ale i nasazování samotné léčby. I přes určité výhrady se lékaři z newyorské nemocnice shodují na tom, že jde o mimořádně dobrý způsob, jak postupovat při léčbě různých chorob. Systém ale opět naráží na zmiňovaný problém. Není jasné, jak se rozhoduje. A to je při předepisovaní konkrétních léků naprosto nezbytná informace. 

 

Při sestavování umělé inteligence se způsob, jakým tuto problematiku vnímáme, rozdělil na dva názorové proudy. Jeden tvrdí, že by se měly sestavovat přístroje, které jsme schopni pochopit a naprosto transparentně vidět jejich vnitřní postupy.

 

Druhý názorový protipól je ten, že se mnohem efektivnějšího a rychlejšího vývoje dosáhne, když by se umělá mozkovna učila zcela sama na základě pozorování a prožitků jednotlivých situací. Místo programátora si tedy stroj píše svůj algoritmus sám. Deep learning, tedy hluboké učení, má na svědomí současný boom umělé inteligence, která dokáže rozpoznat lidskou řeč v reálném čase. Naprogramovat takovou věc takto dokonale je příliš složitá záležitost, a i těm nejostřílenějším vědcům by to trvalo desítky let, možná by to ani nebylo možné. 

 

Umělá inteligence bude umět odhalit zločince i předpovídat nemoci. Jaký je největší problém tajemného pomocníka?

 

Neurony plné tajemství

Problém tkví v tom, že nestačí jen nahlédnout do neuronové sítě, aby člověk pochopil, jakým způsobem funguje. Výpočty jednotlivých úloh probíhají na mnoha vrstvách – například při rozpoznávání objektů. Jedna vrstva umí rozpoznat barvy, druhá obrysy, další např. strukturu zkoumaného povrchu, vyšší dokáže rozpoznat, jestli jde o živou, či neživou věc, další jestli má oči a jaká je jejich barva, a tak dále. Při spojení s dalšími prvky (okolí, pohyb, jak se má v daném případě stroj rozhodnout) se postupně z jednotlivých fragmentů složí finální výsledek, který projde tou nejvyšší vrstvou strojové mysli: Přes silnici prochází mourovatá kočka. Potenciální „umělý“ řidič tedy dostane pokyn „zpomal, dokud nezmizí“ – a pokud by kočka zůstala, je potřeba, aby na věc zareagovala další vrstva, tedy ta, která dá pokyn k použití klaksonu.

 

Když Google představil známou aplikaci Deep Dream, která dokázala generovat obrázky právě na základě strojového učení, vědci dospěli k názoru, že mozek umělé inteligence funguje na jiné bázi než ten lidský. Že však k němu má blízko, dokázala inteligence na vygenerovaném obrázku činky. K čince totiž automaticky dokreslila i ruku – znamená to tedy, že pochopila logiku věci, že součástí činky bývá standardně i ruka, která s ní manipuluje.

 

View post on imgur.com

 

Agresivní soupeř

Otázkou zůstává, jak se umělá inteligence chová, když může něčeho dosáhnout za předpokladu použití všech dostupných pomůcek. Jak zjistili výzkumníci z Googlu, umělá inteligence mění způsob, jakým se chová, na základě prostředí, ve kterém se nachází.

 

Dali jí totiž zahrát základní hru – sběr jablek. Dva strojoví hráči měli za úkol sesbírat jablka, která reprezentovaly zelené pixely. Když hráč jablko sebral, byl odměněn jedním bodem a pixel poté zmizel. Aby bylo snazší porazit druhého hráče, bylo možné na něj namířit paprsek, a když je tímto paprskem hráč dvakrát zasažen, byl ze hry na určitou dobu odebrán. 

 

Po 40 milionech odehraných herních krocích byla zjištěna velmi zajímavá věc. Hráči jsou spolu schopni kolaborovat a rovnocenně si rozdělovat jablka, jen když jich je dostatečné množství. V opačném případě – pokud je jich ve hře málo – se uchylují k velmi agresivnímu jednání. Umělé inteligence jednaly vypočítavě, snažily se posbírat všechna jablka sama. Tendence k eliminaci opačného hráče se se snižujícím množstvím jablek postupně navyšovaly

 

Her na podobném principu bylo více a dospěly ke tvrzení, že je možné, aby umělá inteligence spolupracovaly na úkolech, za předpokladu, že tím dosáhnou nejlepší výsledek pro všechny„Díky tomuto výzkumu můžeme dlouhodobě lépe porozumět chování složitých multiagentních systémů v dopravě, ekonomii i ekologii. Model také ukazuje, že některé aspekty lidského chování jsou produktem vnějšího prostředí a postupného učení,“ myslí si Joel Z Leibo, vědecký pracovník společnosti DeepMind Technologies.

 

 

Člověk vs. stroj

Avšak podle slov Carlose Guestrina, profesora washingtonské univerzity, je od skutečně jasně interpretovatelné umělé inteligence lidstvo stále daleko. Podle něj není ani tak problém při „závažných“ rozhodnutích, jako je rozpoznávání pachatelů např. teroristických útoků, různé vojenské manévry nebo diagnostika nevyléčitelné nemoci – tak daleko svět zatím není. Stačí, když nám UI alespoň nějakým způsobem vstoupí do života a stanou se jeho každodenní součástí. 

 

Reálným příkladem může být Siri – užitečná partnerka v zařízeních Apple. Vedení této společnosti si dobře uvědomuje tento problém a chce posunout výzkum tímto směrem. Uživatelé si prý zaslouží vědět, když jim Siri doporučí nějakou restauraci nebo bar v okolí, z jakého důvodu takto učinila. Důvěra mezi člověkem a strojem se bude postupně stávat reálným a stále důležitějším aspektem. Byť, stejně jako lidská mysl, i ta strojová se občas může rozhodnout na základě instinktu. Poté bude důležité, aby umělá inteligence dostala i jakousi sociální inteligenci.

 

Rasistický robot 

Tou totiž neoplýval bot Tay, umělá inteligence Microsoftu. Nechali ji v březnu roku 2016 komunikovat na různých sociálních sítích s tím, že se bude sama učit na základě ostatních reálných uživatelů, se kterými interagovala. Měla za úkol plnit řadu neškodných úkolů: psát uživatelům nejrůznější anekdoty, komentovat fotky, které jí byly posílány a personalizovat interakce s uživateli, se kterými komunikuje.

 

Problémem ale bylo, že se učila i „špatné“ manýry. A nebyl by to internet, aby toho nevyužil a nenaučil Tay rasismu a bizarním politickým názorům. Možná někomu toto nechtěné strojové „trollení“ přijde vtipné, možná ne. Důležitým výsledkem tohoto nepříliš povedeného experimentu však je, že umělá inteligence potřebuje zvažovat celkový kontext a mít předem nastavené určité společenské hodnoty

 

Umělá inteligence bude umět odhalit zločince i předpovídat nemoci. Jaký je největší problém tajemného pomocníka?

 

Nyní vědci čekají na jakousi revoluci – posun, až se bude moci umělá inteligence učit sama bez zásahu člověka, přemýšlet a dokonce cosi „cítit“. Není třeba se bát, pokud budeme nakládat s umělou inteligencí opatrně a budeme informování o všech možných rizicích, může být velmi dobrým pobočníkem fungujícím v souladu s námi. 

 

A jak strojové učení probíhá v reálném čase? To se můžeš přesvědčit na vlastní oči: muž s přezdívkou Einfach nerdig se už několik dní snaží naučit umělou inteligenci projít levely Super Maria. Stroj se postupně (od naprosto nulových znalostí) učí sám na základě vlastních chyb a snaží se projít všemi úrovněmi stále rychleji a bezchybněji. Pro zobrazení livestreamu stačí kliknout na následující odkaz.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
21
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.