Architekti stáli před nelehkým úkolem přestavby velkého, pětipokojového bytu. Interiér v pražském bytovém domě ze 60. let se zateplenou fasádou a plastovými okny na první pohled nepůsobil zrovna atraktivně.
Hlavní předností původního bytu byla velkorysá podlažní plocha. Proto se architekti rozhodli otevřít průhledy v podélné i příčné ose. Už od vstupních dveří je vidět celkovou délku bytu. Bytová jednotka zabírá celou šířku patra, což umožňuje výborné prosvětlení a také přístup na balkon z obou stran.
Po rekonstrukci se denní část bytu proměnila ve velký otevřený prostor, který spojuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Výraznou změnou prošlo hygienické jádro uprostřed dispozice i pracovna. Architekti odstranili příčku v zádveří, stěnu oddělující pracovnu zas nahradila nábytková stěna. Stísněné zádveří se výrazně otevřelo a propojilo s hlavní částí bytu. Ložnice a dětský pokoj zůstal bez stavebních úprav.
Interiér sjednotila bílá barva stěn, dveří a většiny nábytku, která je doplněna masivními parketami a dalšími doplňky z přírodního dřeva. Výrazným prvkem hlavního obývacího prostoru se stala stěna s kari rohoží. Namísto výztuže však slouží v interiéru jako „držák“ rostlin. Funkci obrazu nebo autorského prvku přebírá kolo. „Na stěnu jsme zavěsili kolo (autentický dopravní prostředek na kontrolní dny) jako symbolickou parafu za dokončeným projektem,“ vysvětlují architekti.
Autoři: Ing. arch. Martin Machů & Ing. arch. Anna Holešovská
Podlažní plocha: 112 metrů čtverečních
Návrh & realizace: 2016–2017/2017
Víc podobných článků najdete na Archinfo.sk.