Společnost podcenila odpadky v Tichém oceánu. Je jich 16krát víc, než se doposud myslelo.
Množství odpadků odhozených v Tichém oceánu stoupá. Ještě před rokem si byli ekologové jistí, že vrstva plastových odpadků zaujímá plochu o rozloze velké zhruba jako Francie, skutečnost je ale mnohem horší.
V oblasti mezi Kalifornií a Hawají je na 80 000 tun odpadku, což jsou ne jedna, ale rovnou tři Francie. Tříletý výzkum potvrdil ty nejhorší obavy: plastového odpadu je v oceánu šestnáctkrát více, než uváděla podobná studie zpracovávaná v minulosti. Oranžová oblast na mapě níže není žádný stát, je to právě ta rozlehlá oblast odpadků, jenž se shlukuje v nekonečných plochách.
'Great Pacific garbage patch' sprawling with far more debris than thought https://t.co/B22PFYnrCb
— Svein T veitdal (@tveitdal) March 23, 2018
The patch of detritus is more than twice the size of France and is up to 16 times larger than previously estimated pic.twitter.com/leErGB1FIG
Přibližně 46 procent odpadu tvoří nástroje k lovu ryb (nejčastěji jsou to rybářské sítě), ostatní je běžný spotřebitelský odpad, jako jsou láhve, obaly a podobně. Ekologové našli různé staré odpadky, některé měly patnáct, ale i třicet let. Nejstarší obal byl z roku 1977.
After three years of work the results of our reconnaissance expeditions are finally out: 1.8 trillion pieces weighing 80,000 tons are currently afloat in the Great Pacific Garbage Patch. Our study in @SciReports: https://t.co/hoRXAfHBSo pic.twitter.com/2WblAdP7NF
— Boyan Slat (@BoyanSlat) March 22, 2018
Plasty končící ve vodě se po letech rozloží na tzv. mikroplasty, což jsou odštěpky o rozměrech 0,05 – 0,5 cm. Ty logicky můžou velmi snadno skončit v zažívacím oběhu jakéhokoliv mořského živočicha. „Je to důrazné varování k tomu, rychle zastavit příliv plastů do oceánů. Zároveň musíme přijmou opatření k jejich úklidu,“ řekl Laurent Lebreton, výzkumník z nizozemské organizace The Ocean Cleanup. Plasty jsou totiž toxické nejen pro zvířata, ale rovněž pro lidi, protože se ryby, tuleni, tuňáci, ale i mořští ptáci – nejčastější oběti nezodpovědné likvidace plastů – dostávají do potravinového řetězce.