Ani nejvzdálenější místo od civilizace s názvem Point Nemo není ušetřeno návalu plastového odpadu.
Plastový odpad byl nalezen snad již ve všech koutech světa, a to včetně polárních oblastí a Mariánského příkopu. Smutnou statistiku nyní doplňuje nejopuštěnější místo na Zemi. Je jím tichomořská oblast Point Nemo.
Nejbližší obydlenou oblastí odtud jsou Velikonoční ostrovy, které se nachází 2700 kilometrů daleko. Blíže k němu má tedy i Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která nad ním prolétá ve výšce 400 kilometrů.
V takto odlehlém místě nalezla vědecká výprava 26 kusů plastu na metr krychlový. Vzorky odebírala dvě plavidla účastnící se závodu Volvo Ocean Race, která mapují kvalitu mořské vody.
Potvrdila tak, že mikroplasty jsou všudypřítomné, a to i v těch nejvzdálenějších koutech planety.
Ilustrační obrázek
Zdaleka nejhůře podle projektu Volvo Ocean Race dopadlo Jihočínské moře východně od Tchaj-wanu. V něm výzkumníci objevili 357 částic na metr krychlový.
Studie sice přinesla znepokojivé výsledky, ale zároveň cenná data důležitá pro pochopení toho, jakým způsobem se v mořích a oceánech pohybuje plastový odpad.
V první řadě je však třeba s tím konečně začít něco dělat. Prvním krokem může být zákaz plastových brček či příborů na jedno použití, který již Evropská komise navrhla.