Zákaz reaguje na obrovské množství plastového odpadu v oceánech.
Je to zhruba měsíc, co jsme informovali, že ve Velké Británii bude zakázáno používání plastových příborů, brček, míchátek a dalších podobných běžně používaných věcí, které však škodí životnímu prostředí (více informací zde). Jednorázové plastové potřeby, které využijeme a následně zahodíme, jsou pro nás sice lehce zapomenutelné a na výrobu dnes nenáročné, v přírodě se však rozkládají staletí.
Jak jsme v článku odhadovali, návrh opravdu inspiroval i další země, resp. celou Evropskou komisi, aby podobný zákaz zrealizovala na území EU. Prodej těchto předmětů bude zakázán, omezen, případně před ním bude varováno. Návrh komise má chránit oceány před dalším znečišťování. Zahrnuje tato omezení.
Zakázán má být prodej:
Plastových tyčinek do uší
Plastových talířů a příborů na jedno použití
Tyček k balónkům
Míchátek na nápoje
Apelovat na snížení spotřeby se bude u:
Plastových krabiček na potraviny
Plastových šálků na nápoje
Zvyšovat povědomí se bude u:
Balónků
Plastových obalů
Lahví od nápojů
Filtrů cigaret
Vlhčených ubrousků
Igelitových tašek
Rybářského vybavení
Pokud všechno půjde, jak má, při schválení návrhu dojde ke snížení množství tohoto druhu odpadu o více než polovinu. Zabrání se tím dalším škodám na životním prostředí, které by podle tiskové zprávy Evropské komise do roku 2030 mohly znamenat náklady ve výši 223 miliard eur, což je 5,7 bilionu korun.
Find out more here on the measures we are proposing:https://t.co/d4yELh419R pic.twitter.com/rGS0yzaCtu
— Frans Timmermans (@TimmermansEU) May 28, 2018
Klást na srdce se bude také výrobcům některých plastových výrobků podobného typu, aby finančně pomohli ke sbírání odpadu a snažili se nahradit plasty za nějaké ekologičtější alternativy. Rovněž se bude zvyšovat povědomí o hrozbě jménem rybářské sítě a dalších rybářských potřebách, které v oceánech tvoří 70 % všech mořských odpadků.
Opatření by mohlo být schváleno ještě na jaře příštího roku – jeho vyřizování by mělo probíhat předčasně. Kromě všech zmiňovaných restrikcí by se do roku 2025 měly členské státy zapojit do sběru 90 % PET lahví, které by např. měly být vratné. „Evropané musí na vyřešení tohoto problému pracovat společně. Plastový odpad se dostává do našeho ovzduší, půdy a oceánů i do potravin,“ řekl místopředseda komise Frans Timmermans.