„Studoval jsem už mnoho parazitických vos, ale nikdy jsem nic podobného neviděl,“ vyjádřil se jeden z vědců.
Hmyz způsobuje vrásky na čelech mnohých z nás. Kromě toho, že je doslova všude, ať už v neuklizených koutech našich obydlí nebo rovnou v polštáři, nám během léta ztěžuje i spánek. Nicméně, ve světě existuje ohromné množství nejrůznějších odnoží zmíněné skupiny živočichů a stále se nacházejí nové. S dalším zajímavým objevem přišli tentokrát vědci z Finska.
Doposud neznámého krasavce se podařilo nalézt v hlubokém amazonském pralese. Konkrétně kdesi v jeho západní části. Do jeho vlhkých a rozlehlých regionů vstupuje málokdo, a proto jsme o existenci dalšího druhu vosy netušili. Výzkumníci z města Turku s jihoamerickými spolupracovníky pozorovali a popsali živočicha z rodu clistopyga. Jde o vzácnost, protože se ze zmíněného rodu rozlišuje jen kolem 30 jednotlivých druhů.
Vědci zjistili, že samičky nově objevené vosy s názvem Clistopyga crassicaudata vyhledávají pavoučí nory, kde následně vpíchnou své dlouhé a tlusté žihadlo do těla oběti a omráčí ji prudkým jedem. Ten pavouka paralyzuje a po znehybnění do něj samička naklade vajíčka. Popřípadě je klade rovnou do pavoučích vajíček. Oběti pak slouží jako jednoduchý zdroj potravy pro rodící se potomstvo.