Sarkofág objevili při archeologických vykopávkách před výstavbou nové budovy.
Druhé největší egyptské město Alexandrie dlouho nebylo archeologickým centrem. Archeologové by měli v hustě zastavěném městě mimořádně těžký úkol, ale v posledních letech dostávají příležitost prozkoumat podzemí zejména při výstavbě nových budov. Před začátkem stavby místo důkladně zkontrolují a na začátku července narazili na pomyslný poklad.
Při archeologickém průzkumu objevili největší sarkofág, jaký byl kdy v Alexandrii objeven. Samotné rozměry sarkofágu znějí neuvěřitelně. Sarkofág je vysoký 185 centimetrů, dlouhý 265 centimetrů a široký 165 centimetrů, takže uvnitř bylo dostatek prostoru pro uložení mrtvého těla i s předměty, které by ho měly doprovázet na cestě do posmrtného života.
Nález učinili archeologové v hloubce přibližně 5 metrů a experti zatím odhadují, že neporušená vrstva malty na sarkofágu nasvědčuje verzi o zapečetění trvajícím více než 2000 let. Velkou část nálezů za poslední století otevřeli, poškodili nebo zničili zloději pokladů, ale tento sarkofág nebyl s největší pravděpodobností od uložení nikdy otevřen.
Měl by pocházet z období mezi lety 300 až 30 před naším letopočtem. Vedle sarkofágu byla nalezena i busta, která by mohla znázorňovat pohřbeného člověka, ale odborníci to zatím nedokáží s jistotou konstatovat. Nejnovější informace z Egypta hovoří o přesunu třicetitunového sarkofágu na archeologické pracoviště v Alexandrii, takže na otevření si ještě chvíli počkáme.