Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. září 2018 v 17:09
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

REFRESHER BYDLENÍ
Uložit Uložené

Jak najít bydlení v Praze? Kde hledat? Na jaké triky si dát pozor? Kdy je nejvhodnější čas? A jak to udělat co nejlevněji? Tohle je návod, který pomůže všechno objasnit.

Najít bydlení v Praze začíná být stále těžší. Nové byty se téměř nestaví a pronájmy těch, které již postavené jsou, bývají drahé. Dokazují to i nejnovější statistiky: za pronájem pražského bytu o rozloze 45 metrů čtverečních v současnosti nájemce zaplatí v průměru přes 15 tisíc korun (záleží přitom, jak blízko je centru) a podle odhadů se tato cena bude i nadále navyšovat.

Rozhodli jsme se proto zaměřit na nelehké téma hledání bydlení zaměřit a přinášíme komplexní manuál toho, kde hledat, jak hledat, o co všechno se zajímat, jaké jsou fígle podvodníků a kolik to všechno bude stát.

Všechno má svá pravidla a hledání bytu taktéž. Pravděpodobnost, že seženeš byt v Praze, je vyšší, pokud se budeš řídit pravidly, které najdeš v tomto článku. Je třeba si uvědomit, že na jednu nabídku připadá několik zájemců, a proto je možné, že se to na první pokus nepodaří. Nevzdávej to a buď ve střehu.

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Obsah


Než začneš hledat...

Někdo se do Prahy stěhuje kvůli škole, jiný za prací. Lokalita je v tomto případě klíčová, ale s ní souvisí zmiňovaná cena za pronájem. Je proto důležité dopředu si stanovit, jestli si chceš bydlení hledat s někým, popřípadě s jakým rozpočtem oplýváš.

Kolik?

Všechny makléřské příručky doporučují zájemcům se při hledání bydlení orientovat podle výše své výplaty. Do nájmu by člověk měl dát asi 30–40 % svého čistého příjmu, praxe ukazuje, že je to v některých případech i mnohem více.

Rozpočet nikdy nestřílej od boku. Všechno si propočítej, do svého limitu zahrň i vedlejší výdaje

Slovník pojmů

Nejdříve si shrneme základní pojmy. Nebudeme zabíhat do detailů. Pokud byt nekupuješ, vystačíš si s těmi nejběžnějšími výrazy:

Garsonka: Samostatná obytná místnost, o min. ploše 16 m². Nemá oddělenou kuchyň a obsahuje jen jedno okno.

1+kk: První číslo označuje počet místností s min. velikostí 8 m². Nejčastěji se jedná o obývák, ložnici nebo pokoj. Součástí jedné místnosti je kuchyňský kout.

1+1: První  číslo označuje počet místností, s min. velikostí 8 m² druhé samostatnou kuchyni.

Mezonet: Vícepodlažní byt.

Loftový byt: Byt vzniklý ze zrekonstruovaných průmyslových budov.

Nebytový prostor: Místnosti, které se často můžou tvářit jako bytové, ale jsou určeny k jinému účelu. Může jít o ateliér, kancelář, apod.

(Pro)nájem: Závazek mezi majitelem bytu a nájemcem. Vztahuje se na něj ochrana nájemníka.

Podnájem: Závazek mezi nájemcem a podnájemcem. Je potřeba souhlas majitele. Na podnájemce se nevztahuje ochrana nájemce.

Zvlášť na rozdělení +1 a +kk si dej pozor, může to být matoucí:

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Byt, nebo pokoj?

Pokud hledáš sám a chceš pro začátek něco méně finančně náročného, rovnou vynech ubytovny a raději se porozhlédni po pokojích ve sdílených bytech. Zvláště před začátkem semestrů se objevují stovky nabídek studentů, kteří to mají podobně a chtějí do bytu společníka, se kterým by si rozdělili nájemné. Na kolejích totiž bývá plno.

Skvělou cenu i v lepších čtvrtích si však vykoupí menší soukromí, případný ruch, ve společných prostorách společnost druhých lidí, což ne každému vyhovuje. Je třeba si s takovými společníky skvěle sednout, nechceme se jim přece po dobu pobytu jen vyhýbat

Obzvlášť ekonomické jsou průchozí, příp. sdílené pokoje, kde bydlí více než jedna osoba. Tady je ztráta soukromí už výrazná, tento způsob bydlení tak není určen pro každého a je vhodné bydlet s osobou stejného pohlaví a ideálně s nějakým známým, příp. tolerantním člověkem, kterému můžeme důvěřovat.

Jednotlivci omezeni rozpočtem a zároveň toužící po soukromí se můžou podívat ještě podívat po nabídkách garsonek. Těch ale nebývá k dispozici tolik a je nutné si dát pozor na to, zda nejde o nebytový prostor. 

Páry, kamarádi či lidé, které nebrzdí rozpočet, pak sledují nabídky bytů s větším počtem místností. 

Jednotlivec, pár, kamarádi

Každá skupina lidí pro majitele značí určitý risk a risk je potřeba omezit. Připrav se na to, že musíš pronajímateli dodat pocit jistoty. Malá garsonka je pro jednoho ideální, ale co se stane, když budeš chtít bydlet s partnerem?

Právě páry okolo 25 let (a více) a stabilně zaměstnaní mají nejlepší výchozí pozici pro vyjednávání. Mají nakročeno ke stabilní budoucnosti a tím pádem dlouhodobému pronájmu, což zajistí klid na duši oběma stranám. 

Naopak kamarádi jsou v poměrně nevýhodném postavení. Nejenže si budou muset kvůli dostatku soukromí hledat byt, který disponuje pro každého jedním neprůchozím pokojem (v ideálním případě), ale majitelé hledající dlouhodobé nájemníky mohou mít vůči takové skupině jisté předsudky, mnohdy samozřejmě neoprávněné. 

Pronajímatelé zkrátka upřednostňují zájemce se stabilním ekonomickým zázemím, protože u nich cítí větší jistotu, že dostojí svým finančním závazkům. A právě tohle a také obava z většího opotřebení bytu  znevýhodňují studenty a mladé lidi, kteří hledají byt na spolubydlení.

Cenové porovnání čtvrtí

  Data o průměrných cenách nájemného pochází z 8/2018. Zdroj: realitymix.cz, bezrealitky.cz


Tohle je srovnání průměrných cen nájmů v bytech jednotlivých pražských obvodů. Platí zřejmé pravidlo, že čím blíže centru, tím vyšší nájemné, záleží však samozřejmě na počtu místností a dispozici bytu.

Pokud školu nebo práci nemáš na okraji Prahy, neboj se hledat bydlení spíše u centra. Nevzdávej prvotní nezdary, někdy lze najít opravdu dobré nabídky za skvělé ceny i v lokalitách mimo okrajové části Prahy. Dávej si však pozor na přehnaně levné nabídky

Všechno má svůj kompromis, přesto bydlení při centru (lokality např. Žižkova, Nuslí, Holešovic) nabízí obrovskou výhodu v dostupnosti občanské vybavenosti a MHD, možnost různorodého relaxu a kulturního vyžití, ale nevýhodu ve zvýšeném provozu, turistické atraktivitě (s čímž souvisí hluk a vyšší ceny např. v restauracích a večerkách) a potenciální vyšší kriminalitě. Vhodné pro mladé, méně vhodné pro rodiny s dětmi. Dobrý kompromis mezi blízkostí centra a dostupnou zelení nabízí Praha 9 a 10.

Kromě lokality rozhoduje o ceně nájmů i zmiňované vybavení bytu, ale i to, v jakém patře se nachází. Byty v přízemí jsou levnější, berou si ale daň v podobě sníženého soukromí a možné menší bezpečnosti. Rozdíl v nájmu udělá i rekonstruovaný interiér nebo prostory navíc: balkon, sklep, garáž, apod.

Centrum, nebo okraj?

V centru Prahy (a to i tom širším) se nové dostupné byty příliš nestaví. V nabídkách proto najdeš spíše byty ve zděných, historických budovách. Naproti tomu mimo centrum se nachází velká paneláková sídliště a novostavby či přímo rodinné domy, z nichž některé jsou určeny k pronájmu a sdílené dalšími skupinami lidí.

Rozdíl mezi centrem a okrajovými čtvrtěmi je jasný: v jádru města je všechno blíže, lepší dostupnost MHD i autem (ranní špička při dojíždění do Prahy bývá velmi nepříjemná), občanská vybavenost (více obchodů, restaurací, nemocnic, kultury i úřadů). Do centra chtějí hlavně mladí lidé a jejich počet narůstá. Dávat pozor by si ale měli na slabší úroveň bytů.

Okrajové části jsou oproti tomu klidnější, parkování díky absenci modrých zón dostupnější. S menší mírou hektičnosti souvisí v těchto krajních oblastech i více zeleně a lesů a možná vyšší bezpečnost – přesto se dá říct, že Praha je jakožto evropská metropole velmi bezpečná.  S dopravou je to horší, např. dostat se z centra do okrajových částí nočními spoji není zrovna vrchol komfortu.

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

„Mladí lidé obvykle chtějí bydlet v širším centru Prahy, přičemž preferují Letnou, Holešovice, Dejvice, Žižkov, Vršovice a Vinohrady. Mladé rodiny s dětmi pak vyhledávají cenově dostupnější lokality dále od centra, kde si mohou dovolit pronajmout prostornější byty (3+kk a větší), přičemž obvykle preferují byty v nově postavených rezidenčních celcích s dětským hřištěm a parkováním,“ říká David Šimeček, vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů Svoboda & Williams.

Kdy je nejvhodnější doba k hledání bytu?

Pokud hledáš co nejdříve, tak včera bylo pozdě. Doporučuje se měsíc až dva měsíce předtím, než chceš začít bydlet – záleží na konkrétní nabídce a samozřejmě na štěstí. V rámci roku je prakticky jedno, kdy hledat začneš. Trh s byty je stabilní, resp. stabilně špatný, po celý rok. Na konci léta můžou situaci mírně ztěžovat vysokoškoláci.


Kde najít bydlení?

Bydlení snů už dávno nenajdeš v inzertní části tištěných regionálních novin, přesto je dobré na offline svět nezanevřít – a právě tady započneme hledání i my

V prvé řadě se zeptej svých kamarádů, známých a příbuzných. Možná se někdo z okolí zrovna stěhuje jinam a krásný pronájem v dobré čtvrti ti poskytne za přátelskou sumu. Pokud ne, a jsi z Prahy, rozhlížej se ve svých oblíbených čtvrtích kolem sebe – někdo své nabídky rozsévá po sloupech veřejného osvětlení, příp. na nástěnky ve společných chodbách domů. Neboj se a majitele zkontaktuj. O nic nejde, pokud ti bydlení náhodou nebude po prohlídce vyhovovat.

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Jestliže necháváš oči otevřené, ale bydlení se ti stále nedaří najít, tak můžeš směle zabřednout do hlubin internetu a hledat tam.

Využít můžeš služeb realitních kanceláří, různých internetových agregátorů a samozřejmě i stále oblíbenějších facebookových skupin. Výhoda internetového hledání tkví v tom, že zde inzerují přímo majitelé nemovitostí, z čehož plyne levnější nájem, objevují se tam ale i i neověřené nabídky a podvody, kterým se také budeme věnovat.

Agregátory zahrnují i nabídky z realitek, takže pozor na případné provize makléřů, které navýší prvotní vklad. 

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Facebookové skupiny

Bydlení v Praze, spolubydlení, nájem, pronájem, podnájem, byt, dům

PRONÁJEM/PODNÁJEM pokojů a bytů v Praze BEZ REALITKY

BYDLENÍ PRAHA SPOLUBYDLENÍ PRAHA PRONÁJEM

Bydlení/spolubydlení v Praze, pronájmy, podnájmy

Byty Praha prodej, pronájem bytu v Praze

Bydlení v Praze

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Internetové agregátory

Bezrealitky.cz

UlovDomov.cz

Hyperinzerce.cz

Sreality.cz

Reality.idnes.cz

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Realitní kanceláře

Realitní kanceláře obsahují jen omezené nabídky, vztahující se na konkrétní společnost, která má danou nemovitost na starost. Majitelé jejich služeb rádi využívají, protože poskytují kompletní servis přes lustraci klienta až po přípravu nájemních smluv a protokolární předání nemovitosti. 

„I pro samotného zájemce má tato cesta značné výhody, a to zejména v  zajištění nájmu u prověřeného majitele a nastavení transparentního a vyváženého smluvní vztahu. Realitní makléř může pro koncového zájemce danou nemovitost vyhledat na míru,“ popisuje výhody Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu za MM Reality Holding a.s.

Služeb realitních kanceláří doporučuje i David Šimeček, vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů Svoboda & Williams. „Spolupráce s renomovanou realitní kanceláří přinese zájemcům o pronájem přidanou hodnotu v podobě časové úspory, snadnějšího přístupu ke kvalitním nemovitostem a  minimalizace právních a jiných rizik spojených s pronájmy dalších benefitů,“ uvedl.

„Známe představy pronajímatelů o profilu ideálního nájemce, a tak je vezmeme na prohlídku jen tam, kde to bude mít smysl. Dále jim poskytneme právní servis, zorganizujeme předání nemovitosti, zajistíme převod měřičů, připojení k internetu, pojištění atd. Nájemcům poskytujeme průběžnou asistenci po celou dobu trvání nájemního vztahu,“ říká Šimeček.

A to při hledání na vlastní pěst zájemce nenajde.


Co by měl obsahovat důvěryhodný inzerát?

Důvěryhodný inzerát musí mít řádně vyplněné detaily: obsahovat by měl samozřejmě čtvrť, ve které se nachází, název ulice (přesná adresa se oznamuje až při sjednávání prohlídky) a výměru plochy bytu, ideálně s mapkou půdorysu, aby si mohl zájemce dispozici představit.

Naprostou povinností jsou samozřejmě fotky a popis toho, co byt bude obsahovat při nastěhování. Někdo nabízí kompletní vybavení, jiný jen kuchyňskou linku, přičemž každému zájemci vyhovuje něco jiného. Standardní výbavou je v dnešní době kuchyňská linka se sporákem (zvláště v garsonkách se majitelé toto snaží obejít vařičem), lednička a pračka.

Důležitý je rovněž termín dostupnosti bytu. Někdy je k dispozici ihned, jindy se čeká i několik měsíců, tak tomu věnuj patřičnou pozornost, ať předejdeš případným omylům.

Výčet základních informací uzavírá měsíční cena nájmu. V inzerátu může být uvedena zvlášť tato částka a zvlášť další poplatky – standardně se jedná o poplatek za správu domu a energie. Tyto položky můžou konečnou sumu ještě nepříjemně nafouknout, proto to měj na paměti. Některé inzeráty už mají v celkové částce tyto poplatky započítány. 

dffd
dffd

Majitel pochopitelně má právo nepřát si v bytě zvířata, nechtít nekuřáka apod. Spousty zájemců toto sice znevýhodňuje, ale musíme na druhou stranu chápat, že každý si chrání svůj majetek, jak nejlépe dovede. Na internetu existují i inzeráty, které mají dokonce v popisu uvedenu podmínku „bez návštěv“. Pronajímatelé se snaží vybírat co nejnekonfliktnějšího zájemce, přesto po podepsání smlouvy nemůže některé věci zakázat. K tomu se dostaneme později.

Jak se představit?

Vztahy s pronajímatelem a makléřem jsou založeny na důvěře. Je proto od začátku nutné hrát fair-play a vždy uvádět pravdu: představ se, uveď věk, co studuješ, popřípadě v jakém oboru pracuješ, jestli jsi sám, s partnerem nebo kamarádem, zda máš zvířata, kdy se chceš nastěhovat a na jak dlouho. Trvej na co nejdřívějším termínu schůzky.

Ať už hledáš sám nebo s někým a nejsi z Prahy, snaž se na jeden den sjednat co nejvíce prohlídek: udělej si do kalendáře rozpis, a pokud to bude možné, domlouvej si schůzky po telefonu. Půjde vidět větší zájem a zároveň si tě majitel lépe zapamatuje, což ti pomůže vylepšit vyjednávací pozici. Komunikace je alfou a omegou úspěšného získání bytu mezi dalšími desítkami zájemců.


Při prohlídce

Máme domluvenou, potvrzenou prohlídku a přichází den D. Snaž se co nejlépe zapůsobit. Měj připravenou dobrou náladu a spoustu otázek, ať na majitele nebo makléře uděláš skvělý dojem. Vytiskni si náš seznam otázek, na které se rozhodně zeptej.

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Během prohlídky se snaž působit slušně, formálně, komunikuj s úsměvem a zájmem. Musíš v provádějícím vzbudit pocit, že máš o byt opravdový zájem a může ti věřit. Nezapomínej, že kromě tebe mu na prohlídku přijde další kvantum lidí, ze kterých si pak bude vybírat. Je proto potřeba zapůsobit.  

V případě vybaveného bytu si dávej pozor, jestli není nábytek a další příslušenství zničené. Pokud ano, a máš o byt zájem, okamžitě toto zjištění nahlas. Jedině tak se dá zamezit pozdějším nesrovnalostem. 

První dojem je klíčový, ale dávej pozor na technické detaily bytu.  V našem seznamu najdeš všechno důležité. Zajímej se o předchozí nájemníky a zjišťuj, jestli má byt ve všech místnostech dostatek světla.

Je lepší se vypravit na schůzku ve dvou lidech. Během prohlídky se můžete radit, vzájemně upozorňovat na nedostatky a zároveň si všímat pozitivních faktorů. Jak na tebe působí okolí? A jaká je vzdálenost na MHD a do obchodu?

I přesto, že vedeš celou prohlídku přes realitní kancelář, snaž se před podpisem smlouvy setkat s majiteli bytu. Jedině tak poznáš, že své soukromí svěřuješ do dobrých rukou.

Čemu by se měl zájemce vyhnout

Na největší chyby zájemců o bydlení jsme se zeptali oblastního ředitele pro Prahu za společnost MM Reality Holding a.s., Jana Martiny: „V době, kdy ceny bydlení v hlavním městě neustále rostou a majitelé si mohou zájemce vybírat, se velmi často jedná o komunikační chyby: pozdní příchod na schůzku, ‚slabší‘ telefonní komunikace, nesplnění či nedoložení domluveného v daném termínu, apod.,“ říká. 

I tyto chybky mohou zapříčinit, že si majitel vybere pro něj z jeho pohledu serióznějšího zájemce.  

Rozhoduj se rychle. Připrav se na nátlak makléřů i majitelů – měj na paměti fakt, že to právě oni mají vyjednávací výhodu. Pokud máš pocit, že na tebe byt dobře působí a je za dobrou cenu, prostě ho vezmi, i třeba za cenu menšího kompromisu. Další taková nabídka se může opakovat za hodně dlouhou dobu.


Nájemní smlouva

Byt se ti líbí, majiteli se zase líbíš ty, přichází podání ruky a následný podpis smlouvy.

Dávej pozor, aby všechno, co bylo s majitelem domluveno, bylo zaneseno i ve finální nájemní smlouvě. Rozhodně stojí za to všechno v bytě důkladně zdokumentovat, čímž předejdeš případným sporům na konci nájemního období. 

„Nájemní i podnájemní vztah je vždy dvoustranným aktem majitele a nájemce, kde hlavními body této dohody jsou: objekt, který se pronajímá, za jakých podmínek a za jakou cenu. Zejména u cen je třeba si vyjasnit a nastavit, co skutečně je a není součástí. Doporučuji se také zaměřit na nastavení pravidel vrácení nemovitosti,“ vysvětluje Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu za MM Reality Holding a.s.

Před podpisem se ujisti, jestli byt nemá nějaké nedoplatky na energiích a jestli je po předchozím nájemci všechno v pořádku.

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Kauce

Před podpisem smlouvy proběhne předání všech kaucí, provizí a prvního nájemného. Kauce bývá vratná a můžou ji tvořit dva i tři měsíční nájmy – vždycky jen čistý nájem bez výdajů za energie – záleží, jak velkou jistinu bude pronajímatel požadovat. Maximálně může chtít šestinásobek měsíčního nájemného.

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Přepis energií

Domluv se na přepisu energií na sebe. Budeš mít výdaje pod kontrolou, nehledě na to, že si můžeš nastavit výši záloh podle sebe. Přepis zařizuje makléř, nebo ty sám – musíš vyrazit za některou energetickou společností. V Praze má velmi dobrý klientský servis PRE, ale záleží na tvých preferencích.

Spotřeba jde laicky odhadnout jen velmi složitě, nastavení výše záloh proto nech na zaměstnanci energetické společnosti. Zjisti si dopředu velikost bytu, jakým způsobem v bytě topíš a která zařízení fungují na elektřinu a tyto informace předej dál. Pozor na nízké zálohy, na konci zúčtovacího období se můžou nepříjemně vymstít v podobě vysokého nedoplatku.

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Co obsahuje smlouva?

Zjisti, jaké jsou výpovědní podmínky a jestli při předání bytu musíš vymalovat. Správně by měl nájemce dát byt do původního stavu: pokud byly instalovány police, díry po nich zapravit, pokud se měnila barva některého pokoje, vymalovat ho zpět do původního stavu.

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Co majitel nesmí?

Majitel ti nesmí zakázat téměř nic, i když to v inzerátech uvádí (může se ale na základě nějaké své podmínky rozhodnout, že ti nájem (ne)poskytne). Pokud dojde k podpisu smlouvy, nesmí ti zakázat pobyt domácích mazlíčků, pokud neobtěžují sousedy, kouření uvnitř bytu, ani tě nemůže nijak pokutovat. Pokud se něco z tohoto objeví ve smlouvě, může to tam být, ale je to neplatné.

Stejně tak ti nesmí neumožnit návštěvu – byt není kolej a žádného příchozího hosta nemáš povinnost nahlašovat. Nájemník má však povinnost sdělit, pokud se do bytu nastěhuje někdo nový.

Jestliže ti chce pronajímatel v tříměsíční lhůtě ukončit nájem, musí k tomu mít nějaký oprávněný důvod, nemůže to udělat jen tak. Nesmí tě ani vyhánět tím, že ti např. odpojí energie. Takové věci se pak řeší soudně.

Případné zvýšení nájmů je podmíněno 20 procenty nájemného, které nesmí přesáhnout. Může k němu dojít pouze jednou za 12 měsíců od posledního navýšení.

Pronajímatel má po předchozí domluvě právo na návštěvu pronajatého bytu, aby zkontroloval dodržování smlouvy. Za normálních okolností však není takový postup potřeba. Komunikuj s ním a snaž se, abyste si vždy vyšli vzájemně vstříc. Všechno jde vyřešit i v přátelské atmosféře.  Fotit si ale tvé vybavení nesmí, pokud si to výslovně nepřeješ.


Pozor na podvodníky

S rozmachem nedostupného bydlení se snaží na nabídkách vytřískat peníze i různí podvodníci. Dávej pozor na pofidérní nabídky. I dobře vyplněný inzerát s krásnými prosvětlenými fotkami bytu nemusí být důvěryhodný.

Své by o tom mohl vyprávět Michal, který s přítelkyní našel na jednom z vyhledávacích inzertních serverů zrekonstruovaný byt 1+1 za 6,5 tisíce měsíčně. Majitel byl cizinec komunikující v angličtině, který se podle svých slov přestěhoval zpět domů a nabízel proto byt k pronájmu. S párem se domluvil na prohlídce, které se však sám nemohl zúčastnit. Předání klíče mělo údajně proběhnout přes Airbnb. Stačí prý zaplatit kauci a dva nájmy a kdyby se jim byt nelíbil, peníze vrátí. Pár odeslal 26 tisíc korun na zahraniční účet a netřeba dodávat, že nikdy neviděli ani byt, ani klíče a ani peníze. 

Druhý příběh pochází z letošního února z pražských Vinohrad. Podvodník si na Záhřebské ulici pronajal byt a poté ho nabízel každému, kdo si o něj napsal. Po prohlídce došlo k sepsání smlouvy na jeden rok, zaplacení 20tisícové kauce a prvního nájemného a následné předání klíčů rovnou osmi lidem. Až když se chtěli zájemci později do bytu dostat, zjistili, že byli podvedeni – klíč nepasoval a majitel zmizel.

Jak se z příběhů poučit? Nikdy nedávat peníze dopředu, dokud není podepsána nájemní smlouva.

Při prohlídkách si dávej pozor na bytové a nebytové prostory. Některé z nich vypadají jako normální byty, ale mají limity: buď se nachází ve sklepení, kde může být vlhko, tma a zdraví nebezpečno, nebo jde o tzv. „ateliér“. Bydlet v nich sice lze, ale jen neoficiálně. V obou případech totiž není možno mít trvalé bydliště.

Vždy si dopředu ověř, o jaký typ bydlení se jedná.


Pokud se ti podařilo projít všemi úskalími, smlouva byla podepsána, kauce odevzdána a první nájem zaplacen, gratulujeme! Máš bydlení. Každé bydlení přinese nové příběhy a nový život. Můžeš si ho uzpůsobit, jak jen budeš chtít. Už si balíš věci?


Napadá tě něco, co by šlo do článku doplnit? Dej vědět do komentářů.

Domů
Sdílet
Diskuse