Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. září 2018 17:36
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Japonci chtějí po 32 letech obnovit komerční lov velryb. Je jich už zase dostatek, tvrdí

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Chtějí obnovit výlov velryb pro komerční účely. Co se může stát?

Před dvaatřiceti lety řešila japonská komise obzvlášť citlivé téma. Rybáři totiž lovili velryby z tamních moří už v takovém enormním množství, že byl druh mořského savce na pokraji vyhubení.

Lov velryb je v zemi vycházejícího slunce historicky zakořeněný už od 12. století a ve větším měřítku se rozšířil už okolo roku 1890, kdy technologie umožnily velrybářskému průmyslu vylepšit své možnosti. 

Celá záležitost v roce 1986 vyústila v Mezinárodní velrybářské komisi k dočasnému zákazu komerčního lovu, k tzv. moratoriu, prý aby se dotčené druhy zvířat vzpamatovaly a došlo k navrácení jejich populace do normálu. 

Japonci chtějí po 32 letech obnovit komerční lov velryb. Je jich už zase dostatek, tvrdí
Zdroj: 12019/Pixabay

To se bohužel ne úplně stávalo. Japonsko využívalo kličky, které povolovaly odlov velryb pro údajné „vědecké účely“. Kritici tvrdí, že většina masa z těchto mořských tvorů ve skutečnosti končí v restauracích a na rybích trzích, kde je prodáváno za nemalé sumy.

Jak vychází z výzkumů, japonští rybáři každý rok vezmou život 200 až 1200 velrybám, včetně mláďat a březích samic, to vše od roku 1986, kdy došlo ke zmiňovanému omezení. A problém se netýká jen Japonska, podobně to má i Norsko nebo Island. Podle těchto zemí jde o národní tradici. 

Přesto prý podle Japonců došlo k dostatečnému nárůstu populace velryb, aby v tom mohli pokračovat i na oficiální úrovni.  

Japonci chtějí po 32 letech obnovit komerční lov velryb. Je jich už zase dostatek, tvrdí

„Věda praví jasně: existují některé druhy velryb, jejichž populace je dostatečně uzdravena na to, aby se mohl zase provádět udržitelný způsob lovu,“ stojí v návrhu, jenž chce zákaz zrušit. „Japonsko by mohlo zřídit výbor zabývající se udržitelným lovem velryb, včetně domorodého i komerčního lovu velryb.“

Stanoviska japonských členů komise mají i jiné důsledky než jen další možný úbytek velryb. Zhoršují vztahy mezi dalšími zeměmi, které na rozdíl od nich zaujímají zvýšenou opatrnost.

Zrušení zákazu zpochybňuje např. Austrálie. „Máme na tuto tématiku jasný názor: nevěříme, že by lov velryb mělo být něčím, co se děje v 21. století,“ nechala se slyšet australská senátorka Anne Ruston.

Připojují se k ní i další ochránci zvířat. Mezinárodní velrybářská komise je podle nich organizace, která by měla živočichy chránit a nepodporovat jejich lov. 

Domů
Sdílet
Diskuse