Umělý Měsíc má svítit na povrch o průměru až 80 kilometrů.
Čína se neustále snaží přesvědčit svět o své technické vyspělosti. Ve městě Čcheng-tu žije momentálně 14 milionů obyvatel a právě ti budou prvními svědky dalšího velkolepého plánu. V Čcheng-tu totiž vznikl nápad vybudovat umělý Měsíc. Do roku 2020 chce město postavit napodobeninu našeho přirozeného satelitu.
Prozradil to Wu Čunfeng, předseda tamního vesmírného a technologického institutu Casco. Projekt představil a diskutoval na konferenci v Čcheng-tu.
Jak píše Peoples Daily, umělý Měsíc má být osmkrát silnější než ten reálný. Zářit bude na území o průměru 10 až 80 kilometrů. Podobně jako Měsíc nepůjde o přímý zdroj světla, jen o jeho odraz. Lesklý povrch se má postarat o odraz slunečních paprsků a bude se dát i ovládat.
Více detailů zatím nemáme, víme jen, že nápad pochází od neznámého francouzského umělce a že se s testy začalo již před několika lety. Nyní má Čína prý dostatečné technologické možnosti, aby projekt zrealizovala.
Město Čcheng-tu bude spolupracovat především s úřady odpovědnými za chod čínského vesmírného programu. Vynořilo se však již množství kritiky. Světlo může být příliš silné a obtěžovat lidi. Existuje zde riziko, že naruší biorytmus lidí i zvířat a experti proto chtějí, aby byl povrch umělého Měsíce natolik nereflektivní, že bude odrážet jen slabé světlo jako při východu či západu Slunce.