Jde zatím o teorii, ale její přenesení do reality by naší Zemi prospělo.
Izraelští vědci vymysleli polymer, jenž vzniká z mikroorganismů, které se živí mořskými řasami. Takto vyrobená umělá hmota se sama rozkládá, dá se snadno recyklovat a nevzniká z ní toxický odpad. Její největší výhodou je, že pochází z prostředí mořské vody. Té je opravdu dostatek, obzvláště v zemích jako Izrael, a tak může být využívána efektivněji než pitná voda.
Na úspěšném pokusu se podílela celá řada vědců z různých oborů a výsledky své teorie popsali v časopise Bioresource Technology. Jejich motivací bylo nejen přinést alternativní zdroj výroby umělé hmoty do Izraele, ale také přijít s něčím, co ulehčí matce Zemi. Ta je nerozložitelným plastem rok co rok zamořována a jeho alternativa je v nedohlednu, zkrátka, protože je až příliš levný.
Plasty se vyrábějí navíc z ropy, během čehož se produkují mnohdy nebezpečné chemikálie. Výroba bioplastů je tedy částečným řešením velikosti problému. Nicméně, i ona má svá úskalí. Ke své tvorbě vyžaduje produkci plodin k výrobě bioplastů, což na už tak velmi obsazené půdě průmyslovými plodinami není udržitelné řešení.
Tedy, pokud se bavíme o rostlinách či bakteriích, které vyžadují úrodnou půdu a pitnou vodu. I proto je izraelský objev tolik revoluční. K pěstování mořských řas prostor je. Bioplasty se pak vyrábějí z mikroorganismů, které se jimi živí a následně vytvářejí polymer nazvaný polyhydroxylalkanoát (PHA).