Při pohledu na velikost této včely lidé zneklidní.
Naše planeta je tak obrovská, že na ní dodnes žijí tisíce druhů, o kterých nemáme jakoukoli zmínku. O obrovské včele s latinským názvem Megachile pluto jsme však záznamy měli. Poprvé ji v přírodě zpozoroval Alfred Russel Wallace na indonéském ostrově v roce 1858, ale živočich se lidem obecně vyhýbal.
Včela, která může dorůstat až do délky přes 4 centimetry, se postupem let objevovala jen zřídka a naposledy ji živě pozoroval výzkumník Adam Messer, také na indonéských ostrovech.
World's largest bee, lost to science since 1981, refound by team of international researchers in Indonesia https://t.co/zoUmrZFveB pic.twitter.com/N5MXG5I4ey
— Al Jazeera News (@AJENews) 22. února 2019
Tehdy světové biologické obci vyprávěl o tom, jak si včela šikovným způsobem vytváří úl, do kterého nedokážou proniknout ani termiti, a tak se umí ukrýt v relativním bezpečí. Přesto ji od roku 1981 nikdo neviděl. Odborníci si po čase mysleli, že obrovská včela prostě vyhynula, vždyť i tak se už vymykala standardům, ale naděje umírala poslední.
Na indonéských ostrovech v provincii North Maluku výzkumníci na včelu narazili po dlouhých 38 letech. Našli ji ve výši více než 2 metry a shodou okolností přímo v hnízdě termitů. Velká včela prý zní magicky, když u člověka létá pomocí mohutných křídel.
Jako u mnoha živočišných druhů v Indonésii, i vzácná včela rychle ztrácí přirozené životní prostředí kvůli deforestaci. Výzkumníci, kteří ji po desetiletích opět objevili, si uvědomují, že zveřejněním existence ztraceného druhu ho možná trochu ohrozili, ale spíše chtějí z včely udělat světový symbol pro konzervaci ohrožených živočichů.
Look at the world's largest bee and cower in fear https://t.co/XgNdodaUSD pic.twitter.com/gwGgGq3Uvs
— CNET (@CNET) 22. února 2019