Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 3. 12. 2022 svátek má Svatoslav, Svatoslava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Refresher - Rozhovory

Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů

Moderní satanisté si zakládají na genderové vyváženosti a liberálním přístupu.

Adam Smeták
16. 6. 2019 18:15 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů
Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták
Refresher - Rozhovory
1
Adam Smeták
16. 6. 2019 18:15

Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů

Moderní satanisté si zakládají na genderové vyváženosti a liberálním přístupu.

Adam Smeták
16. červen 2019, 18:15
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů
Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Satanismus je směr, který v člověku na první dobrou evokuje krvavé rituály a magii. V takové formě však již dávno není aktuální a moderní satanisté mají jiné vyhlídky. Alespoň to tvrdí Jakub Jahl, předseda československé Satanovy komunity, která vznikla před rokem a za tu dobu stihla nasbírat už kolem čtyř set členů. Vymezuje se nejen proti tradičním náboženstvím, ale i proti konzervativnímu proudu satanismu, který na našem území funguje také.

 

S Jakubem jsme o Satanově komunitě a satanismu obecně vedli dlouhý a poučný rozhovor, v němž nám prozradil například to, proč považuje Ježíše Krista nebo Sokrata za satanistu a proč satanisté podporují práva LGBT komunity. 

 

V rozhovoru se dozvíš:
  • co je Satanova komunita a jaké jsou její hodnoty;
  • jak se stát jejím členem;
  • proč satanisté bojují za práva homosexuálů;
  • jakou hierarchii má jejich organizace;
  • proč Satanova komunita neuctívá Satana;
  • jak je možné, že Buddha, Ježíš a Sokrates byli satanisté;
  • jaké je životní poslání moderního satanisty.

 

Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů
Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták

 

Je Bůh mrtev?

Záleží na tom, co je Bohem myšleno. Nietzsche tím myslel ideu. Představa monoteistického Boha, jak ji definovala tradiční náboženství, je mrtvá.

 

Kdo, nebo co je Satan? Pokud je Bůh mrtev, je Satan živ?

Satan je také jen idea. Stejně jako Bůh. Z pohledu Satanovy komunity je Satan symbolická postava, součást mýtů. Existuje hodně satanistů, kteří Satana berou reálně. S těmi se neztotožňujeme a takové skupiny mohou být nebezpečné. Pak existuje i jiný význam slova Satan, který se používá v panteistickém slova smyslu. V takovém slova smyslu je Satan něco jako životní síla. I LaVey v Satanské bibli popisuje tuto postavu jako jakousi živočišnou energii, která nás žene kupředu. 

 

Ve své ústavě máte napsáno, že Satanova komunita neuctívá Satana. Jak tomu mám rozumět?

My neuctíváme Satana. Uctíváme člověka, lidstvo, potažmo přírodu. To jsou naše tři hlavní subjekty. Satan je jen metafora vzdoru a oprávněné rebelie, kterou používáme proti představě, kterou mají věřící o nějakém Bohu. Satan je opravdu jen idea, která vyprší s tím, až zanikne termín Bůh v takovém smyslu, jak mu prorokoval zánik Nietzsche. Já si myslím, že to ještě dlouho nenastane, pokud vůbec někdy, ale Satana neuctíváme. Na našem božském piedestalu stojí člověk. 

 

Jak bys definoval složení Satanské komunity?

Přibližně polovinu nebo třetinu lidí tvoří osoby, které dříve byli křesťani. Většinou byli ke křesťanství nuceni rodiči a kvůli tomu se pak vzbouřili. Pak máme přibližně třetinu lidí, kteří jsou více ateističtí a to bývají hodně často i starší lidé. Máme docela silnou komunitu matek. Žen, kterým je mezi 30 a 60 a které do komunity následně pozvaly svoje vlastní děti. A pak máme přibližně třetinu, což jsou lidé vycházející z takového novopohanského šamanistického prostředí. To jsou lidé, kteří si hodně váží přírody. Stáří našich členů je od 15 do 65 let.

 

Jinak máme až na nějaká malá procenta opravdu půl na půl muže a ženy mezi členy. Z toho mám hroznou radost. Neodpustil bych si, kdyby naše skupina byla ovládána muži. To osobně považuji za jednu z nejhorších věcí ve skoro všech dnešních náboženství. Můžeme si toho všimnout například na konzervativních satanistických skupinách, které mají ve vedení jen samé chlapy. Většinou jsou to staří, buď rozvedení, nebo ani nikdy nesezdaní čtyřicátníci, kteří hledají nějaký smysl.

 

Jak sis našel cestu k náboženstvím, proč tě začala zajímat?

Náboženství jsme studoval už od mládí. Miloval jsem světové mýty, řecké, egyptské, blízkovýchodní, takže tím mě to asi chytlo a cítil jsem v tom neustále jakousi důležitou skutečnost. Byl jsme odjakživa přesvědčen, že v náboženství je nějaký smysl. To, že v průběhu hledání jsem zjistil, že smysl není v nějakém externím Bohu, ale je v člověku samotném, který si Bohy vymýšlí, to už je jen následek té cesty. 

 

Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů
Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták

 

Ty jsi někdy byl věřící?

Byl. Když mi bylo tak 13 až 18, měl jsem hodně podobný pohled, jako mám teď, ale bez reálných zkušeností. Okolo dvacátého roku jsem se hlouběji zabýval křesťanstvím a stal jsem se křesťanem. Uvěřil jsem v Ježíšovu zvěst a v jeho božství a to mě doprovázelo asi osm let, v průběhu čehož jsem hledal cestu. Nikdy jsem nechoval v oblibě Bibli jako takovou a i tím, že jsem nevyrůstal v náboženském prostředí, tak jsem byl vždy trochu divný křesťan. A slýchával jsme i ze svého okolí, že to co říkám, nevychází z Boha, ale ze Satana.

 

Jednou jsem si četl evangelia, v nichž Ježíš říkal, že všichni jsme děti boží a pak byl osočován, že je syn Satana. Tehdy jsme si řekl: On je i Ježíš od Satana? A začalo mi to dávat smysl. Uvědomil jsme si, že křesťanství jako takové je úplně zcestné, že vůbec nereflektuje, co historická postava Ježíše někdy kázala. Došel jsem k názoru, že satanismus je věc, která je nálepkou těm, kteří hledají Boha a nachází jej v člověku. 

 

 

Chodíte i na Prague Pridy. Co mají satanisté společného s právy homosexuálů?

  

 

Satanismus je asi jediné náboženství, které od svého založení až do současnosti podporuje svobodnou sexualitu. Prakticky každé náboženství, které dnes najdeš, ve své historii buď potlačovalo, nebo stále potlačuje svobodnou sexualitu. A to nejen v oblasti orientace, ale i prvního sexu, sexu po svatbě, masturbace a všech dalších oblastí. A když se podíváme na LaVeye a jeho originální Satanovu církev, tak to jsou organizace, které bojují za sexuální orientaci od 60. let.

 

Transsexualita nebo androgynita je také jednou z povah satanismu. Když se podíváme na Bafometa, tak je to kozlí muž, který má ženská prsa a vztyčený penis. I raní satanisté prováděli smíšené sexuální orgie. Konzervativní pohled na to, že je jen muž a žena, je vlastně něco hrozně zastaralého a překonaného. Je důležité podporovat povědomí o tom, že pohlaví, s nímž se narodíme, není něco, co nás pevně definuje. 

 

Je satanismus pokrokový?

Určitě. Pokud by byl satanismus konzervativní, tak bojuje proti své vlastní podstatě. Satan je symbolická postava, která se bouří proti boží vládě, systému, proti tomu, co je nefunkční. Představa, že by Satan měl mít roli Boha, který stabilizuje systém a tvoří řád a tradice, je mylná.

 

Satanova komunita je tedy náboženská organizace?

Ano, jsme náboženská organizace. Jsme panteisté, věříme v oživenou hmotu, máme náboženské svátky a symbolickou postavu Antikrista. Takže v tomto ohledu máme totožné znaky jako jakákoli náboženská společnost. Jediný rozdíl bychom mohli hledat v rituálech. My neděláme tradiční náboženské rituály a magické rituály, ale kombinaci obojího. Chodíme na protesty a manifestace, které mají ovlivnit společnost. To jsou naše rituály. 

 

A jste oficiálně registrovaní?

Pokoušíme se o to. Momentálně máme rozběhnutou fázi registrace. V současnosti máme kolem 400 registrovaných členů, zakládáme regionální buňky a sbíráme podpisy. Nejpozději do jednoho roku odteď bychom to měli zvládnout. 

 

Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů
Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták

 

Co se tou oficiální registrací změní?

Změní se mnoho, proto jako právní osoba budeme moci zasahovat do více věci. Jde o ústavní práva satanistů. Na satanismus není v současném právním systému dle většiny právníků nahlíženo jako na náboženské vyznání a víru. Dochází k zákazům používání satanistických symbolů na školách, jsou zakazovány satanistické koncerty, a tak dále. Argumentem je, že žádná satanistická skupina není registrována jako náboženství, tudíž nelze satanismus brát jako náboženský proud a nevztahuje se na něj stejná svoboda vyznání jako na tradiční náboženství. Satanismus je proto v hrozné nevýhodě a my jsme neustále diskriminováni. Ten právní status hodně pomůže, abychom byli bráni vážně.

 

Jak se člověk může stát členem? Stačí podepsat přihlášku, nebo musí projít i nějakou zkouškou?

Máme online registraci, po níž je člověk u nás zanesen jako člen. A pak jsou dva způsoby ověřování. Prvním je ověřování adresy. Máme asi 150 lidí, kteří si objednali členskou kartu, kterou jsme jim zaslali na jejich adresu. Druhý způsob ověření souvisí s iniciací. Aby byl člověk uznán jako aktivní člen, musí přijít na některé z našich živých setkání. Nejdůležitější je v tomto ohledu sabat, který máme každý rok, a kam může kdokoli z registrovaných přijít a hlasovat o návrzích, které tvoří budoucnost komunity a určují její pravidla. 

 

Kdy a kde sabat pořádáte?

Probíhá na jaře. Letos byl na takové velké zahradě a zúčastnilo se 30 členů. Šlo o první velké setkání. Trvalo tři dny. 

 

Co zahrnuje třídenní program sabatu?

Hlasuje se a probíhají aktivity, během nichž se poznáváme. Hlasovalo se nejen o návrzích, ale také o kandidátech na různé funkce v komunitě. Hlavně jsme nechtěli utvořit organizaci, v níž bude nějaké vedení a pasivní členové, jako to bývá v církvích. Kněží a laici. To jsme nechtěli. Chtěli jsme, aby se všichni znali, aby si důvěřovali a z toho pak vysvítá i autorita jednotlivých osob. V některých jiných satanistických skupinách si představitelé vymyslí úplně fiktivní jména. Třeba fráter Tao Paulus, Pán Meče druhého stupně, nebo já nevím co. A to je úplně absurdní. My si nechceme vyvozovat nějakou autoritu. Snažili jsme se pro každého najít nějaké místo, které v komunitě může zaplnit.

 

Jaká je vaše hierarchie?

Každý rok je volen předseda a má spolusdílníka. Všechny naše vedoucí funkce fungují na principu genderové vyrovnanosti. Ať už je to předsednictví nebo správcovství a máme několik týmů – audiovizuální tým, digitální tým, komunikační tým a další týmy, takže kdykoli je tam zvolena osoba, tak si vybere spolusdílníka své funkce. Někoho, kdo to dělá s ním. A to je vždy osoba opačného pohlaví. Na tomto principu to funguje a máme v podstatě jen předsedu a radu správců. K těm se pak přidávají pomocníci.

 

Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů
Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták

 

V jakých městech máte regionální buňky?

Máme Liberec, Ostravu, Brno a v červnu bude Plzeň. Další čtyři buňky vzniknou v říjnu a to budou České Budějovice, popřípadě Tábor, ještě nemám rozhodnuto přesně, Ústí nad Labem, Pardubice a Hradec Králové.

 

Jak dlouho funguje Satanova komunita v Česku?

Přibližně rok vkuse funguje jako médium, které šíří myšlenky. Registrace jsme spustili na začátku tohoto roku a první oficiální setkání proběhlo 20. dubna tohoto roku.

 

Vycházíte z americké organizace The Satanic Temple?

Satanismus začal dobře s LaVeyem, dostal se do světa a stal se populárním. Opadly první předsudky. Ale potom se něco zadrhlo a satanismus už nešel dál. Staly se z toho všude po svět organizace, kde se lidi jednou za měsíc sejdou, oblečou si nějaké kápě a dělají divné rituály se svíčkami a lebkami. The Satanic Temple byla jedna z prvních známých organizací, která  si uvědomila svůj potenciál v oblasti satanismu a začala se chovat demokraticky. 

 

Ona spousta satanistických organizací totiž funguje autoritativně. Stačí jim pár vyvolených, nešíří své učení veřejně a zasvěcují jen pár vyhlédnutých adeptů do svých tajných mystérií. A je to taky důvod, proč satanismus zakrněl. The Satanic Temple ukázal, že satanismus není jen hobby starých týpků, kteří nemají o víkendech co dělat, ale že to může být síla, která dokáže ve světě něco změnit. Pokud náboženství nemá ambici změnit svět, tak nefunguje. 

 

Jak nahlíží Satanova komunita na jiná náboženství? Vymezuje se proti nim?

Určitě se vymezujeme proti všem dogmatickým pravidlům, proti veškeré demagogii v tradičních náboženstvích, vymezujeme se proti ideje trestajícího Boha. Ale principiálně nemáme problém vést dialog s otevřenými věřícími z jakéhokoli náboženství.

  

Kde bere Satanova komunita prostředky na své fungování?

Jakmile budeme právně registrovaní, budeme mít transparentní účet. Zatím to není, takže z toho důvodu nepřijímáme žádné finanční dary a všechno financuji ze svých vlastních peněz. Nemáme vlastně ani žádné velké náklady. Když byl sabat a bylo nutné zajistit jídlo a přespání, tak si to lidé zaplatili. 

 

Kde pracuješ ty a kde na tyto aktivity bereš čas?

Pracuji v kanceláři a mám takový poloviční úvazek. Jsem člověk, který žije velice skromně, nepotřebuji žádné předměty, ozdoby, značkové oblečení. Proto nemusím strávit tolik životního času prací a zbývá mi čas natáčet videa a pracovat pro Satanovu komunitu, což zahrnuje vlastně veškerý můj volný čas. 

  

Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů
Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták

 

V jednom ze svých videích říkáš, že Buddha, Ježíš a Sokrates byli satanisté. Jak je to možné?

Určitě, byli. Pokud vezmeme fundamenty, které satanismus má, můžeme je nalézt už ve starověku. Postava Satana je postava protivníka, kterou v různé podobě najdeme ve většině světových tradicí. Proti tradičnímu řádu vždy stojí nějaký nepřítel. V každém náboženství najdeme postavu, která se postavila tradici a vytvořila nový proud, který se stejně potom zkazil.  Příkladem jsou Ježíš nebo Buddha, kteří přehodnotili hodnoty, jak by řekl Nietzsche. Byli to nadlidé, kteří se nebálu rouhat a za své rouhání obětovat život.

 

Pokud si vezmeme Sokrata, který byl odsouzen za kažení mládeže a to, že říkal, že máme poslouchat svého vnitřního démona, to je pro mě satanistický filozof. V tomto ohledu si myslím, že základ učení těchto postav má mnohem více společného se satanismem než s proudy, které se na ty postavy dnes odkazují. Kdyby dnes Ježíš přišel a byl stejný, tak ho katolická církev stoprocentně odsoudí. 
 

Takže Ježíš by v dnešní době byl satanista?

Určitě. V dnešní době by jím byl otevřeně. Myslím, že by se tak nazval a Buddha taky.

 

Koho bys nazval satanistou z dalších historických postav?

Spoustu vědců a filozofů. Například Darwin se zřekl víry v Boha a jeho základní premisy jsou čistě satanské. Nietzsche je typický satanista. Třeba známý český spisovatel Stanislav Kostka Neumann psal básně o Satanovi a prosazoval satanistické hodnoty. Percy B. Shelley je také typický satanista. Napsal esej o nesmyslnosti Boha, za níž jej vyloučili z univerzity. Ale ta škála je opravdu široká. Třeba řečtí dramatici jako Aristofanes, který se vysmívá bohům, nebo Aischylos, který propagoval Promethea jako hrdinu, který pomohl lidstvu. I tito autoři podsouvají satanistické myšlenky do svých děl. Většina kvalitních satanistů paradoxně nechodí v róbách s pentagramem. 

 

Objevili se ve vaší komunitě i extrémisté?

Určitě. Respektive, neobjevují se tak často u nás jako registrovaní členové, ale operují na naší facebookové stránce. Největší problém máme ze strany konzervativních lidí. Ať už se to týká rasismu, ponižování žen, despektu vůči životnímu prostředí nebo ponižování LGBT lidí. Hodně lidí skrývá svou nenávistnou ideologii pod satanismus. My ale máme nulovou toleranci vůči intoleranci. Vůči diskriminaci jsme velice rázní. 

 

Jaké je životní poslání moderního satanisty?

Pro mě osobně je vyšší smysl a důvod, proč jsem satanista, vývoj. Přírodní, postupný pokrok, k němuž vede liberalismus, svoboda a všechny ty hodnoty, o nichž jsme mluvili. Sama živá hmota nám ukazuje, že se shlukuje do složitých forem, vytvořila přírodu, vytvořila nás a myslím si, že má smysl věřit ve vývoj.

 

Lidstvo má nekonečné obzory toho, co může dokázat a vyzkoumat. My se stále plácáme v takových problémech, jako zda mají mít gayové stejná práva jako ostatní a tak dále. To jsou staleté spory, které už máme mít dávno za sebou. Vývoj je nejvyšší smysl a vyvíjet se je podle mě i životní poslání každého satanisty. Pokrok. Kdo se zastaví a nemění se, ten selhal. 

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 20:03
včera v 19:40
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.