Přibližně 400 000 hektarů lesa stále pohlcují požáry.
Celý svět momentálně řeší amazonské pralesy, ale nesmíme zapomínat i na problémy na druhém konci světa. S obrovskými požáry bojuje i Rusko na Sibiři. Za posledních 24 hodin se však podařilo eliminovat 97 požárů, zůstává jich ještě 70. Vyjádřila se tak Služba na ochranu lesů a tamní ministerstvo životního prostředí, informaci zprostředkovala TASS.
„Požáry měly být odstraněny na úplném začátku, ale byly ignorovány kvůli nezájmu. Aktuálně narostly do klimatické katastrofy,“ vyjádřil se už dříve aktivista z Greenpeace Anton Beneslavsky. Ruské úřady zpočátku oheň ignorovaly a tvrdily, že se o to příroda postará sama. Později Rusko muselo povolat dokonce armádu.
Domov ztratí i zvířata. Podle odborníků z Greenpeace je ohroženo více než 5500 kunovitých šelem, 300 medvědů, 2700 divokých jelenů a 1500 losů. Požáry pohltily v polovině srpna lesy o rozloze Řecka, od té doby dále rostly. Rusko vyčlenilo na hašení v přepočtu 2 miliardy korun.
Ruskou hlavu státu Vladimira Putina kontaktoval i Donald Trump. Ruský prezident byl za pomoc vděčný a řekl, že pokud to bude nezbytné, návrh přijme. I přesto, že se podařilo za posledních 24 hodin uhasit téměř 100 požárů, Rusko stále nemá vyhráno.
Navíc se začalo dokonce mluvit o tom, že ohně způsobí tání ledovců na Arktidě. „To je asi velmi silné konstatování. Proces tání ledovců stále probíhá. Takový zásah do přírodního prostředí určitě může vést k urychlení a ke gradování procesu tání. Nemyslím si však, že na základě požárů v oblasti tajgy by nyní najednou roztály všechny ledovce v Arktidě,“ řekl v rozhovoru pro Refresher klimatolog Pavel Faško.