Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Podrobná analýza jednotlivých odkazů z mysli maniaka z videopůjčovny.
Devátý film kultovního Quentina Tarantina už týden brázdí česká kina a je z něj obrovský hit. Více než 2 a půl hodiny stopáže nabízí obrovské množství odkazů, easter eggů či alegorií. Zachytit každý jeden z těchto drobných detailů je sice možné, ale podaří se to jen málokomu.
My jsme si pro tebe připravili shrnutí všeho, co ti mohlo v Tenkrát v Hollywoodu uniknout. Jsme si jisti, že ani my jsme ještě nepochytili úplně všechno, co Tarantino ve své pecce z Los Angeles v 60. letech ukryl a každou projekcí budeme o něco chytřejší. Proto, pokud nám v seznamu něco chybí, neváhej nás doplnit v komentářích.
Pokud jsi Tenkrát v Hollywoodu ještě neviděl, nepokračuj ve čtení. Článek totiž obsahuje spoilery k filmu.
Cliff Booth zbil Bruce Leeho
V jedné z nejpamátnějších scén filmu se Cliff Booth, kterého hraje skvělý Brad Pitt, chytne s Brucem Leem (Mike Moh) při natáčení seriálu Zelený sršeň. Bruce svým prvním chvatem posadí Cliffa na zadek, ale o pár chvil později udělá legenda kung-fu svým tělem obrovskou promáčklinu na karoserii nedalekého auta. Dokázal by ale kaskadér zbít mistra bojového umění?
Podle Tarantina určitě. Režisér řekl, že Brad Pitt by proti Bruceovi neměl žádnou šanci, ale Cliff Booth by ho dokázal i zabít. Konkrétně řekl, že v džungli by měl jako veterán Cliff výhodu a Bruce by zabil, ale na ulicích města by to zase bylo naopak. Jelikož je to jeho film podle jeho scénáře, může si s postavami dělat, co se mu zachce. Koneckonců, celá scéna byla jen vzpomínkou, kterou si Cliff vybavoval, když svému kamarádovi opravoval anténu na střeše. Vše tak mohlo být značně přikrášlené.
Scéna je inspirována příběhem, který už desítky let koluje hlavním městem kinematografie. Lee se měl jako řidič Kato v crossover epizodě seriálu Batman (1966) poprat s Batmanem (Adam West) a Robinem (Burt Ward), ba co víc, měl souboj s nimi prohrát. Lee se údajně naštval a odešel z natáčení s tím, že on by souboj s Robinem určitě neprohrál. Scénáristé tak Leemu měli vyhovět a z prohry se rázem stala remíza.
Cameo, cameo, cameo
Tenkrát v Hollywoodu je přecpané cameo rolemi, a to nejen hollywoodských herců dneška, ale i hvězd 60. a 70. let. Kromě těch největších ikon, jakými byli právě Sharon Tate, Roman Polanski či Bruce Lee, jsme mohli vidět i menší role.
Například při vstupu na párty v Playboy Mansion se Sharon (Margot Robbie) přivítala se ženou, kterou osloví jménem Cass (Rachel Redleaf). Jde o Cass Elliot, známější pod přezdívkou Mama Cass ze skupiny Mamas & the Papas a spolu s Cass se představí i Michelle Phillips (Rebecca Rittenhouse), rovněž členka skupiny. Jejich písně byly jedním ze stavebních kamenů hudby tehdejší doby.
Ve filmu mají svůj několikaminutový výstup i režisér Sam Wanamaker (Nicholas Hammond), herečka Joanna Pettenu (Rumer Willis), majitel filmového ranče George Spahn (Bruce Dern), členka Mansonovy rodiny s přezdívkou Squeaky (Dakota Fanning), herec James Stacy (Timothy Olyphant ), producent Marvin Schwarz (Al Pacino), herec Wayne Maunder (Luke Perry) či ikonický Steve McQueen (Damian Lewis) a mnoho dalších.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Na co odkazuje smrt Cliffovy ženy;
odkazy na Hanebné pancharty a Djanga;
která scéna byla ve filmu jako jediná vytvořena výhradně pomocí CGI;
jak se Tarantinovi stalo něco podobného jako Sharon Tate při vstupu do kina;
na jaké své filmy Tarantino odkázal prostřednictvím různých drobností a scén.
V jedné scéně se Cliff ocitne na lodi se svou manželkou, Billie (Rebecca Gayheart). V Hollywoodu se pošeptává, že kaskadér svou ženu na moři zavraždil, ale nikdo mu to nedokázal před soudem. Mohlo by jít o odkaz na tragický konec herečky Natalie Wood, která zahynula podobně? To se dozvíš v článku pod textem.
Stará láska nerezaví
Cameo role přímo navazují na kolaborace mezi Tarantinem a jeho oblíbenými herci, které pravidelně obsazuje do svých filmů. Takových postaviček najdeme hned několik. Pro Brada Pitta a Leonarda DiCapria jde již o druhou spolupráci na filmu od legendárního režiséra. Brad hrál v Hanebných panchartech (2009), zatímco Leo zářil v Nespoutaném Djangovi (2012). Pitt však hrál už v Pravdivé romanci (1993), ke které Tarantino napsal scénář.
Tenkrát v Hollywoodu nám kromě ústřední dvojky nabídlo i dalších pár zajímavých jmen. V úvodu filmu se na plátně na krátký okamžik objevil zmíněný Michael Madsen, který předtím hrál v Reservoir Dogs (1992), Kill Bill Volume 1 (2003) a Volume 2 (2004) a Osm hrozných (2015). Podobně jako Madsen je na tom i Kurt Russell. Ten účinkoval ve třech Tarantinových projektech, počínaje snímkem Death Proof (2006), přes Osm hrozných (2015) až po Tenkrát v Hollywoodu. Zde má kromě role kaskadéra Randyho i roli vypravěče.
Herečka a kaskadérka Zoë Bell účinkovala dokonce v 7 režisérových projektech. I když ti její tvář nemusí být právě známa, Zoë hrála v každé tarantinovce od první části Kill Bill až po Quentinovo poslední filmové představení. V Tenkrát v Hollywoodu ztvárnila šéfku kaskadérského týmu Janet, která vyhodila Cliffa (Brad Pitt) z natáčení seriálu Zelený sršeň.
Zapomenout nesmíme ani na Bruce Derna, který kromě role George Spahna hrál i v Nespoutaném Djangovi a následně v Osmi hrozných. Jistě si vzpomeneš na útlého staříka na křesle, kterému Samuel L. Jackson vyprávěl jeden šílený příběh. Roli převzal po zesnulém Burtu Reynoldsovi, který své scény pro film nestihl před smrtí natočit.
Skutečný svět a vymyšlené filmy
V Tenkrát v Hollywoodu se vyskytují reference na desítky skutečných seriálů a filmů, mezi které patří například Krycí jméno U.N.C.L.E., Batman, Lancer, FBI, Bonanza, Gunsmoke, The Dick Van Dyke Show, Rosemary má děťátko či The Wrecking Crew. Z vymyšlených počinů jde primárně o filmy a seriály, v nichž zářil Rick Dalton. Zmíníme například Bounty Law, Tanner, The 14 Fists of McClusky nebo Nebraska Jim.
Zajímavým případem je film Velký útěk (1963) od Johna Sturgese v hlavní roli se Stevem McQueenem. Zde Tarantino kombinuje realitu s fikcí, protože v Tenkrát v Hollywoodu můžeme vidět scénu, kdy je Rick na konkurzu do Velkého útěku. Jde o přesnou kopii legendární scény se Stevem McQueenem. Je to jeden z mála CGI záběrů v celém filmu, kdy byl Leonardo DiCaprio dodělán do scény z Velkého útěku.
Ve scéně, kdy Sharon Tate (Margot Robbie) jde do kina na film, ve kterém účinkuje, začne jmenovat svou filmografii. Do ní patří například Valley of the Dolls (1967) či Ples upírů (1967). Pokladní ji následně zdarma pustí do kina.
Tato situace se před několika lety přihodila Tarantinovi, když šel do kina s přítelkyní na film Pravdivá romance (1993). Prodavačka mu nechtěla věřit, dokud za Quentinem nepřišli jeho fanoušci, nadšení z jeho premiérového celovečeráku Reservoir Dogs (1992).
V závěru filmu dojde ke konfrontaci mezi Cliffem a jedním z Mansonových stoupenců – Texem, který ve skutečnosti zavraždil Sharon Tate. Tex prohlásí: „Já jsem ďábel, a jsem tady, abych vykonal ďáblovu vůli.“ Tu samou větu ve skutečnosti Tex řekl těsně předtím, než zabil Sharon a její přátele.
Při scéně, kde Sharon tančí v osudný večer 8. srpna, poslouchá píseň Straight Shooter od The Mamas & The Papas. Noty k této písni byly nalezeny na místě činu v domě na Cielo Drive. Tarantino diváky bravurně přenesl do éry 60. let a myslel na každý detail.
Easter eggs a Tarantinův filmový vesmír
Tvůrce Pulp Fiction si nemohl odpustit ani mikroskopické odkazy na svou filmografii. Tenkrát v Hollywoodu tak v sobě skrývá neobyčejné množství drobných narážek či alegorií na snad všechny předešlé mistrovy filmy. Všechno to začne už při setkání s postavou Al Pacina (režisér sem ukryl krásný odkaz na gangsterku Scarface).
Ten pochválí Rickovu (DiCaprio) tvorbu a přes flashback si vzpomíná, jak sledoval film s názvem 14 Fists of McClusky, kde měl hlavní roli právě Rick Dalton. My vidíme několik sekund z fiktivního filmu, kde Rick s plamenometem v ruce vraždí nácky. Bezpochyby jde o odkaz na Hanebné pancharty (2009) a scénu, v níž dva z Panchartů střílejí do davu nacistických pohlavárů v kině, které po chvíli vybuchne. Podle Quentina ale jde i o poctu filmu Kam orli nelétají (1968) s Clintem Eastwoodem.
U Panchartů ale ještě zůstaneme. Určitě si vzpomeneš na geniální scénu, kdy se Brad Pitt spolu s Diane Krueger a dvěma kolegy snaží mluvit italsky s Christophem Waltzem coby „Lovcem židů“. Každý z nich si vymyslel falešné italské jméno: Pitt byl Enzo Gorlomi, Eli Roth byl Antonio Margheriti a Omar Doom byl Dominic Decoco.
Jméno Antonio Margheriti patřilo režisérovi fiktivního italského spaghetti westernu, ve kterém Rick účinkoval. Mimochodem, Pitt byl tehdy představen jako kaskadér z italských filmů. Koho že to jen hraje v Tenkrát v Hollywoodu?
Pokračujeme odkazy na Pulp Fiction (1994), kterých zde bylo požehnaně. Při příjezdu na párty u Hugha Hefnera můžeme vidět lidi tančící v bazénu. Jeden z mužů tančí známý tanec, stejný, jaký tančila Mia (Uma Thurman) a Vincent (John Travolta) v restauraci Jack Rabbit Slim's. Vincentovy pohyby ale napodobuje i Leo DiCaprio jako Rick v televizní show Hullabaloo.
I vizuálních odkazů je zde nepočítaně. Do oka divákovi padne především scéna z letiště LAX, kde se Rick vrací z Itálie se svou manželkou, herečkou Franceskou Capucci. Na tomto letišti Tarantino natáčel některé scény z Jackie Brown (1997). Památná je zejména úvodní scéna s mozaikovou stěnou v pozadí. Zároveň jde o referenci na film Absolvent (1967) v hlavní roli s Dustinem Hoffmanem.
Samostatnou kategorií jsou cigarety fiktivní značky Red Apples, kterou vymyslel Tarantino. Poprvé je použil v Reservoir Dogs (1992), kde je kouřil Pan Hnědý. Toho nehrál nikdo jiný než sám Quentin Tarantino. Opět se objevily v Pulp Fiction a později v obou částech Kill Billa, kde je nenápadně propagovala Uma Thurman. Od té doby se objevily snad v každé tarantinovce, Tenkrát v Hollywoodu nevyjímaje. Potitulková scéna je kompletně věnována těmto cigaretám a maličké cameo v ní má i režisér.
Odkazy na předešlé počiny však nemusí být až tak okaté jako značkové cigarety či ikonické taneční pohyby. Mohou jimi být například i oděvy postav. Člověka napadne zejména „uniforma“ Brada Pitta v tomto filmu, a tedy rifle, bílé tričko a havajská košile. Tento outfit jsme již mohli vidět v Pravdivé romanci (1993), Reservoir Dogs (1992) i v Pulp Fiction (1994).
Známé ti může být i auto, ve kterém se spolu Rick a Cliff vyvážejí po nočním Los Angeles. Jde o perlový Cadillac z roku 1966 a ve skutečnosti patří herci Michaelu Madsenovi. Auto se již dříve objevilo v Reservoir Dogs (1992). Jediný rozdíl je ten, že v kufru Rickova Cadillacu neležel svázaný policista.
Článek zakončíme něčím, na co si Tarantino ve svých filmech skutečně dává velmi záležet, a sice výběrem hudby. Během celé stopáže jsi mohl zachytit několik známých znělek, které již dříve zazněly v jiném počinu od téhož autora. Zmíníme například zveličené zvuky větru, které jsou vydávány při rychlých pohybech rukama či nohama. Ty jsi již dříve mohl slyšet zejména v Kill Bill Vol. 1 (2003) a Kill Bill Vol. 2 (2004) ve scénách, kde se Beatrix (Uma Thurman) bije s gangem Crazy 88. Zde většinu těchto zvuků dělá Cliff.
Rovněž v jednom momentě, kdy Cliff jede autem domů, projde kolem kina. V tom se právě promítá neznámý film (určitě se i zde skrývá nějaká reference). V tomto filmu slyšíme píseň Funky Funfare od Keitha Mansfielda. Jinými slovy, jde o píseň z úvodní scény Kill Bill Volume 1 (2003). Párkrát v průběhu filmu zazní známý „Willhelmův výkřik,“ který byl použit ve stovkách filmů a určitě ho znáš i ty.
V Hollywoodu zároveň zazněla hláška, že Sergio Corbucci, se kterým Rick Dalton natočil několik westernů, je „druhým nejlepším režisérem spaghetti westernů v Itálii“. Tím prvním nebude nikdo jiný, než Sergio Leone, italská režisérská legenda, která stojí za snímky Hodný, zlý a ošklivý (1966), Tenkrát na Západě (1968) nebo kultem Tenkrát v Americe (1984).
V samotném závěru Tenkrát v Hollywoodu (tedy po show s plamenometem) můžeme slyšet ikonický hudební motiv od Ennia Morriconeho ze zmiňované gangsterky Tenkrát v Americe (1984). Pokud se ale vrátíme ke Corbuccimu, tento muž byl opravdovým režisérem a jedním z jeho nejslavnějších počinů je Django z roku 1966. LeHommage.
Jak jsme již zmínili v úvodu, jsme si jisti, že nám něco uniklo. Snažili jsme se sem vtěsnat co nejvíce odkazů a referencí, které jsme byli schopni zachytit. Pokud ale víš o něčem, co v článku chybí, neváhej nás doplnit v komentářích.