Další testovací let je naplánován na říjen.
Pokud na chvíli zapomeneme na Teslu, za největší a nejdůležitější projekt Elona Muska můžeme nepochybně označit vesmírný program s názvem SpaceX.
Cnet zmiňuje, že nejžhavějším žolíkem 48letého vizionáře s plány cestovat na Mars zůstává vesmírná loď Starship, o které bychom se měli více detailů dozvědět už zítra.
28. září totiž bude 11. výročím letu rakety Falcon 1, která jako první z portfolia SpaceX dosáhla oběžné dráhy Země.
Aiming for 20km flight in Oct & orbit attempt shortly thereafter. Starship update will be on Sept 28th, anniversary of SpaceX reaching orbit. Starship Mk 1 will be fully assembled by that time.
— Elon Musk (@elonmusk) 28. augusta 2019
Musk už předem oznámil, že Starship čeká přibližně 20kilometrový let naplánovaný na říjen 2019. Krátce na to by loď měla být schopná proletět i kolem Země.
Minimálně jeden ze dvou existujících exemplářů strojů Starship proto už v oblasti Boca Chica v Dominikánské republice nabírá finální podobu. Během příštích testů by ho měla pohánět trojice motorů Raptor naplněná podchlazeným tekutým metanem a kyslíkem.
Three Raptors on a Starship pic.twitter.com/UrRiD62EVk
— Elon Musk (@elonmusk) 26. septembra 2019
Starship by navíc kromě cesty na Mars měla v budoucnu nabízet i běžné komerční lety do vesmíru.
O tom, že program postupuje velmi rychle svědčí nedávný test jednomotorové verze velké lodě Starship nazvaný Starhopper. Ten proběhl v srpnu a raketa se během něj vznesla do výšky 150 metrů a předvedla ukázkové opětovné přistání.
Právě schopnost vrátit se na zem bez poškození je pro Space X důležitá. Klíčovou vlastností programu SpaceX je totiž opakovaná využitelnost většiny dílů, což výrazně šetří náklady.
Meziplanetární verze Starship vyžaduje, aby každý z motorů Raptor dosáhl tahu alespoň 170 tun, nynější testy však dokázali, že unese i více než 200 tun.
CNET navíc píše, že Starship bude na své nejdůležitější misi ještě připevněna k již známé a dobře funkční raketě Super Heavy. Ve finále tedy může být dohromady při startu použito až neuvěřitelných 41 motorů Raptor.
Takový výsledek by bez problémů sesadil Saturn V z pomyslného postu nejvýkonnější rakety, jakou kdy lidstvo vyrobilo. Saturn V ale i tak zůstane v dějinách navždy zapsán jako stroj, který v roce 1969 dostal člověka na Měsíc.