Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
1. dubna 2016 v 15:39
Čas čtení 0:00
Dominik Vetrák

Co by se stalo, kdyby se Hitler probudil do multikulturního Německa v roce 2014? (Recenze)

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Už je tu zas! je silným zamyšlením se nad společností a její prohnilostí, ale i vtipnou komedií.

Rok 2014, Německo je už dávno multikulturní zemí, která se už vůbec neshoduje s nacistickou ideologií. V popředí je paní Merkelová, v televizi běží nesmyslné relace a lidé se zbláznili. Do takového prostředí se probouzí Adolf Hitler po 70 letech, během nichž byl mrtvý. Zpočátku je velmi zmatený, ale brzy se dostává do obrazu, poznává dnešní technologie a rozhodne se využít situace v zemi i v celém světě na své znovuzrození a začátek další politické kariéry.

Nepříliš zkušený režisér, neznámý herec (Oliver Masucci) a němečtí tvůrci se rozhodli, že zfilmují bestseller Timura Vermese. Kniha s názvem Er ist wieder da způsobila velký rozruch, mnozí se do ní ale zamilovali. Něco podobného určitě vyvolá i stejnojmenný snímek, který lze vnímat jako parodii současného politického i společenského stavu ve světě (ale zejména v Německu), jako odvážnou komedii, která si nebere servítky, ale i jako kritiku národa, dnešních hodnot, no a v neposlední řadě zejména poukázání na současnou situaci ve světě zabývající se nejen imigranty, ale především nenávistí... nenávistí ve formě, s jakou by někdo se stejnými ambicemi jako Hitler dokázal pracovat.

Co by se stalo, kdyby se Hitler probudil do multikulturního Německa v roce 2014? (Recenze)


Film začíná Hitlerovým probuzením uprostřed berlínského sídliště, následně jsme svědky poznávání dnešního světa a politické, jakož i společenské situace v Německu. Postupně si uvědomuje svou pozici i potenciál dnešních technologií, a tak začíná vystupovat v televizi jako komik. Nikoho by přece nenapadlo, že Hitler povstal z říše mrtvých a všichni ho tedy považují za velmi povedeného imitátora. Adolf však nemění nic ze svého přesvědčení a ideologie, ba naopak, na plné hrdlo znovu pokřikuje některé ze svých známých programových hesel... čemuž se celý svět směje a nebere je vážně. Všichni ale dobře víme, jak to tehdy s Hitlerem a jeho politickou stranou začínalo.
 
Co se týče samotného filmu, neokouzlí vás režie, scénář ani pár hluchých míst či dost pomalý rozběh. Je škoda, že se toho neuchopili nadanější tvůrci, určitě se z mnoha aspektů filmu dalo vytěžit více, a to včetně humorné stránky. Smát se sice budete skutečně často a skutečně nahlas (čím více znáte historii a jste ztotožněni s průběhem dějin a Hitlerovým okolím či politikou, tím více si snímek užijete), nicméně, stále jsem měl dojem, že mi chyběl výraznější či provokativnější moment, jaký by se určitě dal s Hitlerem v roce 2014, vzhledem k situaci ve světě, s lehkostí vymyslet. Nemusíte se však bát, že by to nebylo odvážné a nechutné. Film se pouští do velmi citlivých oblastí a témat nejen v očích německého národa. Tomu všemu dopomáhá úžasný výkon Olivera Masucciho coby obávaného vůdce. Nebudu vám nic prozrazovat, po promítání pochopíte všechny negativa a pozitiva, které se tomuto filmu již od jeho uvedení připisují. Nepříjemně mě zarazil fakt, že kolemjdoucí turisté či obyvatelé Berlína muže převlečeného za Hitlera zdravili, líbali a otevřeně k němu chovali sympatie. Ochranka pro herce nebyla příliš potřebná.

Co by se stalo, kdyby se Hitler probudil do multikulturního Německa v roce 2014? (Recenze)

Jen těžko se píše recenze na film, ve které nechci zasahovat do politiky či řešit důležité problémy, které na nás vykukují z každého média celá ta léta, a které jsou zároveň někdy skrytým, někdy velmi jasným poselstvím tohoto filmu (dost zaměřil mou pozornost na knihu). Er ist wieder da totiž funguje stejně dobře jako komedie s povedenými, i když nevhodnými vtipy, jako i kritika společnosti a do třetice i sonda do znepokojených a nespokojených občanů v srdci Německa. Do kina se můžete jít pobavit, ale také nechat si otevřít oči. Dnes se totiž za obvyklé, a nejen že tolerované, ale dokonce přirozené považují radikální akce a názory poháněné strachem z neznáma či nenávistí stejně, jako tomu bylo před desítkami let. Ale znovu se to opakovat už nemůže, a přesně k tomuto bodu cílí po celou dobu stopáže i tento film, přestože je obalený v docela jiném kabátku. Myšlenka skvělá, ale ne zcela dotažena do konce, stejně jako komediální složka. 7/10

Průměrné hodnocení čtenářů
Tvé hodnocení
Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Domů
Sdílet
Diskuse