Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 29. 11. 2020 svátek má Zina

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Reportáže
1
Antonín Havlík
15. listopad 2019, 12:22
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Kde oslavit 17. listopad? Přinášíme přehled, kde všude v Česku oslavit 30 let svobody

Nabízíme přehled těch nejlepších akcí konajících se 17. listopadu 2019 k výročí boje za svobodu a demokracii.

Antonín Havlík
15. listopad 2019, 12:22
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Celé Česko a Slovensko bude letos v neděli 17. listopadu oslavovat jubilejních třicet let od boje za svobodu a demokracii. Právě před třemi dekádami padl na našem území komunismus a tehdejší Československo se ocitlo ve svobodném politickém a společenském systému.

 

Protože jde letos o obzvlášť významnou připomínku, je možné ji oslavit hned v různých městech České republiky. Právě tam se budou konat nejrůznější akce a oslavy, kde se Češi a Slováci mohou zamyslet nad tím, kam se za tuto dobu posunuli a zároveň si budou moci připomenout, že například cestování, volné podnikání nebo svobodné volby tehdy vůbec nebyly samozřejmostí.

 

17. listopadu v 17:11 se rozezní všechny zvony kostelů a radnic v celé České republice.

 

 

Kde plánuješ slavit?

Praha

Brno

Ostrava

České Budějovice
Hradec Králové

Jihlava
Karlovy Vary

Olomouc
Pardubice
Plzeň
Zlín

Znojmo

 

Kde oslavit 17. listopad? Přinášíme přehled, kde všude v Česku oslavit 30 let svobody


 Praha

Podobně jako v minulých letech je v Praze možné navštívit tradiční akce konající se na Václavském náměstí, Národní třídě a Albertově. Mnoho zajímavých událostí se však odehraje i v jejich okolí, proto jsme tyto akce přehledně seřadili podle lokality, ve které se odehrávají.

 

Letenská pláň

Oslavy začnou již o den dříve – v sobotu 16. listopadu bude na Letenské pláni od 14 hodin akce Znovu za demokracii!, kterou uspořádala organizace Milion chvilek pro demokracii. 

 

„Třicet let po sametové revoluci nemáme moc důvodů k optimismu. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení a prezident nerespektující Ústavu slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to třeba,“ hlásá popisek k události na Facebooku, kde označilo zájem na účasti zhruba 150 tisíc lidí

 

Národní třída

Jednou z hlavních akcí, která se koná 17. listopadu, je Festival svobody. Koná se na různých místech, výrazná je akce Korzo Národní (facebooková událost zde), což je komplexní soubor oslav. Celá ulice bude vyzdobena vlajkami a prapory a večer rozsvítí domy velká světelná instalace Paměť národa: 1989. Akce je rozdělena do několika částí. 

 

V rámci hudebního doprovodu vystoupí Prago Union, Tata Bojs, David Koller nebo kapela Zrní. Kromě nich zazní i státní hymna odzpívaná operní pěvkyní Dagmar Peckovou. Aneta Langerová následně zazpívá Modlitbu pro Martu.

 

Připraveny budou i výstavy – např. historické okénko Střípky revoluce, které experimentují s rozšířenou realitou, poté fotografie dokumentaristů 400ASA nebo humorné Opráski sčeskí historje. 

 

V Obýváku Václava Havla se pak odehraje speciální literární blok s osobnostmi českého kulturního a společenského života. Objeví se tu Eva Josefíková, Kovy, Karel Schwarzenberg, Dagmar Havlová, Tomáš Etzler nebo Dan Přibáň.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1454 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jako jediný na světě byl trpaslíkem i obrem. Ztrácel zrak i sluch a nepomohli mu ani doktořiJako jediný na světě byl trpaslíkem i obrem. Ztrácel zrak i sluch a nepomohli mu ani doktoři
Astronautka Jeanette Epps: Dokáži si určitě představit, že budeme mít pravidelnou kyvadlovou dopravu mezi Zemí a MěsícemAstronautka Jeanette Epps: Dokáži si určitě představit, že budeme mít pravidelnou kyvadlovou dopravu mezi Zemí a Měsícem
Jaká je pravda o elektrickém Volkswagenu? Zjišťovali jsme ji v testu zcela nové ID.3Jaká je pravda o elektrickém Volkswagenu? Zjišťovali jsme ji v testu zcela nové ID.3
VÍCE

Václavské náměstí

Na Václaváku se v neděli v 16:30 uskuteční Koncert pro budoucnost (facebooková událost zde), kde vystoupí MIG 21, Tata Bojs, Buty, Čechomor, Vypsaná fixa, Aneta Langerová, Matěj Ruppert, Vltava, Už jsme doma, Lenka Dusilova, Poletíme?, Bára Zmeková, Thom Artway a další. Událost ozvláštní zhruba dvacítka řečníků. Jde o vyvrcholení akcí konaných pod Festivalem svobody 2019.

 

Albertov

Sametový průvod: Vezmi si s sebou květinu. Tak zní název události konající se na Albertově, která jako každoročně propojuje významné roky 1939 a 1989. Název odkazuje na úvod pozvánky na studentskou manifestaci konající se na tomto místě před 30 lety. 

 

Půjde o průvod, ke kterému se chce podle facebookové události připojit přes 10 tisíc lidí. Atmosféru mají ozvláštnit zvukové a audiovizuální kulisy vzpomínek pamětníků. Průvod vyráží z Albertova ve 14:30 a jeho trasa následuje na Vyšehrad a poté dál na Rašínovo nábřeží.

 

Lucerna

Ve velkém sále paláce Lucerna se odehraje koncert Sametová 30 (facebooková událost zde) kde se na pódiu výjimečně objeví Marta Kubišová, mj. i se svou Modlitbou pro Martu, ale také Jan Křížek, Vojtěch Dyk nebo Ondřej Vetchý. Koncert uctí památku Václava Havla.

 

Jelení příkop

O slavnostním víkendu se otevře Jelení příkop. 16. a 17. 11. 2019 bude možné navštívit Pleskotův tunel skrz Prašný most, podívat se na pozůstatky medvědince a nasát atmosféru přírodní rokle, která se veřejnosti kvůli aktuální rekonstrukci otevírá jen ve speciální dny. Přístup na prohlídku bude umožněn jednosměrně z Klárova a veden bude přírodní stezkou.

 

Kampa

Na Kampě odstartuje satirický průvod Sametové posvícení, letos s podtitulem „Ulítly ti včele?!“. Jedná se o humorný karneval, který letos poosmé organizují studenti, lidé z občanských iniciativ, výtvarníci, hudebníci a pohyboví umělci, děti z dětských domovů i lidé bez domova. Facebookovou událost nalezneš zde.

 

Průvod je speciální v tom, že každá maska za humorným vzhledem ukrývá závažné společenské téma. Pochod startuje ve 14:00 na Kampě mezi kavárnou Mlejn a museem Kampa, pokračuje přes Karlův most po Smetanově nábřeží až přes Korzo Národní a končí v Kampusu Hybernská. 

 

Hudební a taneční fakulta AMU

Hudební a taneční fakulta AMU zve na koncert zdarma, kde vystoupí talentovaní studenti HAMU se svými profesory a úspěšnými absolventy, včetně několika zahraničních hostů. Je potřeba si rezervovat lístek, kapacita je omezená, ale je možné napsat na e-mail a pokud se něčí místo uvolní, organizátoři jej uvolní pro další zájemce.


Národní galerie v Praze 

Na státní svátek otevře Národní galerie v Praze zdarma své sbírkové expozice a to ve Veletržním paláci, Salmovském paláci, Schwarzenberském paláci a Klášteře sv. Anežky České. Otevřeno bude od 10 do 18 hodin. V Národní galerii Praha rovněž vznikne fotografická výstava s názvem Havel na Hrad. 

 

Národní muzeum

Národní muzeum otevře první stálou expozici. Jejím tématem jsou české a slovenské dějiny 20. století, k nimž neodmyslitelně patří i události roku 1989. Komplexní výstavní projekt se skládá ze čtyř tematických celků. 

 

„Zároveň ve spolupráci s Českými centry a Slovenským národním muzeem prezentuje putovní výstavu The Velvet Revolution 1989 v celkem jedenácti místech v Evropě i zámoří,“ informuje na svých stránkách Národní muzeum. Ve spojovací chodbě mezi oběma budovami navíc ve spolupráci s Českým rozhlasem vznikne interaktivní výstava.

 

V 19:30 a ve 22:00 se pak chystá jedinečný videomapping na průčelí historické budovy.


Brno

Šest tisíc svazků klíčů. Tolik jich nechá vyrobit brněnský magistrát k připomenutí událostí sametové revoluce. Na jednom kroužku mají být tři klíče v barvách české vlajky. Klíče bude rozdávat lidem zcela zdarma při celé řadě příležitostí, které si v Brně připravili. Koncept listopadových akcí se jmenuje Slavíme 30 let svobody.

 

„Měly by připomínat tu dobu a chtěli jsme, aby klíče měly nějaké další použití. Takže člověk, který obdrží ty klíče nevyřezané, si je bude moct v zámečnictví vyřezat a používat třeba jako klíče od svého domu, a tím pádem mu zůstane i památka na toto jubileum,“ přibližuje brněnská zastupitelka Kristýna Černá.

 

K oslavám 30 let svobody Brno nechalo vyrobit speciální webové stránky, na kterých jsou všechny události vypsány. Připravena je celá řada výstav – například 30 let od sametu k nesametu v komunitním centru KlubArt 13, Od převratu k revoluci, což je výstava fotografií o komunismu v Československu konající se Malinovského náměstí nebo Nejsme tu sami, což je výstava na návěsu kamionu o lidech mezi námi, kteří nosí pro nás neobvyklá jména.

 

Pro milovníky nostalgie je připravena Jízda retro Karosou, která zájemce od 10 do 12 hodin proveze nejdelším turistickým okruhem. Itinerář tvoří osm zastávek, mezi nimiž nemůže chybět lokace jako Hotel Myslivna, sídliště Vinohrady, paddock Grand Prix v Bosonohách nebo tramvajový tunel pod Špilberkem s ústím na Pekařské.

 

Další akce jsou k vidění na 30let.brno.cz.


Ostrava


Třetí největší město ČR se také připojí k oslavám. V rámci nich nabídne čtyřdenní akci, která dostala příhodný název SametOVA!!!. Odehraje se na Masarykově náměstí, začíná 15. listopadu a trvat bude až do pondělí 18. listopadu.

 

Na každý den festivalu je připraven bohatý program, v neděli si zájemci mohou v 10 hodin zajít do poslechového koutku Českého rozhlasu, od 11 hodin se podívat na UMCIRKUS (novocirkusová vystoupení pro děti na téma svoboda) a na mnoho hudebních vystoupení, workshopů nebo výstav. Celý program je ve formátu pdf k dispozici zde.


České Budějovice

České Budějovice oslaví tři dekády svobody na náměstí Přemysla Otakara II. hlavním programem začínajícím od 17 hodin. Jedenáct minut po 17. se rozezní zvony Černé věže, poté proběhne zapálení svící pod bustou Tomáše G. Masaryka a pak si budějovičtí zazpívají písně Karla Kryla. Kompletní harmonogram je zveřejněn na stránkách budejce.cz.

 

Program oživí Sametová linka MHD fungující od 11. listopadu. Ve speciálních autobusech zazní přednášky, diskuze, výstavy, dokumenty. Celý program a více informací je uvedeno na stránkách sametovalinkamhd.cz.

 

Program bude na náměstí trvat až do 21 hodin, kdy slavnosti ukončí videomapping.


Hradec Králové

Prohlídka renesanční Bílé věže od 9 hodin, výstava Střípky revoluce na Gagarinově 844 obsahujíci prvky rozšířené reality, díky kterým fotografie ožijí přes aplikaci v telefonech nebo symbol revoluce ve městě – stavba zdi z papírových krabic. Takhle, ale i jinak oslaví revoluci Hradec Králové.  

 

Na svých stránkách nabízí celou řadu různých akcí – od 15 hodin výstavou A neříkej to ve škole, která mapuje období totality od pražského jara po sametovou revoluci pohledem jedné obyčejné rodiny. Proběhne v Divadle DRAK. V 18 hodin pak započne tradiční happening před budovou Klicperova divadla a následně i uvnitř, kterým si zájemci mohou připomenout události 17. listopadu.

 

Celý program je k dispozici tady.


Jihlava

V úterý obsadili ulice Jihlavy těžkooděnci. Celý týden tu totiž probíhá připomínková akce k sametové revoluci. Tato akce vrcholí o víkendu a v sobotu 16. listopadu od 17 hodin se na náměstí uskuteční „nepovolený koncert“ skupiny Old Good Chassi, na kterou členové zvali pomocí speciálních letáčků. Sobotní akci by pak měli rozehnat těžkooděnci, přesně jako se to stávalo na akcích za komunismu.

 

V neděli se pak uskuteční Sametový lampionový průvod od 16 hodin k symbolické Zdi svobody, která symbolizuje pád železné opony a zároveň rozdíl mezi svobodou a nesvobodou. Všechny akce v Jihlavě najdeš na stránkách města.


 

Karlovy Vary

V Muzeu Karlovy Vary se budou od 13:30 promítat filmy Příběhy bezpráví z projektu společnosti Člověk v tísni. Na programu budou filmy režiséra Karla Strachoty „1989: Z deníku Ivany A.” a „České děti” a snímek Radka Berana „Normalizační loutka”. Muzeum rovněž chystá také diskuzi s osobnostmi, které zažily předlistopadovou dobu. 

 

U hlavní pošty se pak bude konat od 17 hodin vzpomínkový pietní akt 30 let svobody. Více v kalendáři akcí na karlovarských stránkách.


Olomouc

Den boje za svobodu a demokracii se odehraje na Žižkově náměstí u pomník Tomáše G. Masaryka. Půjde o pietní akt k 30. výročí sametové revoluce a 80. výročí úmrtí Jana Opletala. Radnice se pro letošní oslavy spojila s Univerzitou Palackého a připravila celou škálu bohatého programu. Založila i speciální webové stránky svobodna.olomouc.eu.

 

Na Palachově náměstí zahraje písně Karla Kryla Jaroslav Novák, vystoupí i Jiří Schmitzer nebo Lucie Skácelíková s českou hymnou. V 17:15 pak proběhne videomapping na olomouckou budovu. 


Pardubice

Příběhy našich sousedů, tak se jmenuje slavnostní prezentace výstupů projektu u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Akce je realizována v rámci projektu „Nezapomeňme“ neziskové organizace Post Bellum. Propojuje 30 měst po ČR v oslavách 30 let od pádu komunismu. 

 

Dále stojí za návštěvu i vzpomínková akce, kde vystoupí aktivní účastníci Občanského fóra. V 17 hodin započne na schodišti Východočeského divadla. Informace o akcích nejen 17. listopadu jsou uvedeny v programu na stránkách Pardubic.


Plzeň

Plzenští si v centru připravili program s názvem Cesta svobody. Propojí významná místa ve městě a součástí bude kromě výpovědí pamětníků a přednášek také výstavy, umělecké instalace a koncerty. 

 

Plzeň zároveň společně s dalšími městy nasvítí v závěru programu vybranou budovu barvami trikolóry. „Do projektu, který má jednoduchým společným gestem připomenout a oslavit všechna výročí pádu komunismu v zemích bývalého východního bloku, jsou zapojena města osmi států střední a východní Evropy,“ připomíná na svých stránkách město.


Zlín

Na náměstí Míru začne akce zahájením projekcí dokumentů z cyklu Příběhy 20. století od 15:00. Následovat bude hudební část (přesný program je dostupný zde) a ve 20:00 projekce dokumentů z cyklu Příběhy 20. století.

 

Zlínské divadlo o den dříve, 16. listopadu, uvede politickou satiru Jednou budem dál. Ředitel divadla Petr Michálek se předtím podílel na kontroverzních hrách Ovčáček miláček nebo Ovčáček čtveráček.


 

17. listopad plánuje oslavit celá řada pražských subjektů a podniků – podívej se na internetové stránky a sociální sítě daných míst a zkontroluj si, zda se náhodou nějaká akce nechystá ve tvém okolí. A hlavně si připomeň, co všechno sametová revoluce přinesla a proč by další generace nikdy neměla dovolit nástup totalitního režimu.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Ami Vitale/Getty Tagy: 17. listopad, Kde oslavit 17. listopad, kam 17. listopadu, národní třída
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.