Proti autonomním zbraním již začínají první protesty.
Turecko je sice oblíbenou destinací českých rekreantů, ale rozhodně nepatří k těm nejstabilnějším zemím na světě. Sousedí totiž se Sýrií, kde aktuálně vede výraznou vojenskou ofenzívu.
Web Biometric Update informuje, že v roce 2020 by měla místní armáda do své výzbroje zařadit nové bojové drony.
Na tom by nebylo nic netradičního, ale více pozornosti rozpoutaly zprávy, že půjde o tzv. kamikadze stroje vybavené výbušninami a biometrickým rozpoznáváním obličeje a umělou inteligencí. To znamená, že dron by si měl cíle, na které zaútočí, vybírat automaticky.
Vybaven přitom bude tak, aby dokázal vyhodit do vzduchu a zlikvidovat celé pozemní jednotky nebo dokonce bojovou loď.
#Turkey could become the first nation to use DRONE SWARMS during the #Syria invasion able to find, track and KILL people WITHOUT ANY HUMAN INTERVENTION
— Brett Velicovich (@TheDroneWarrior) October 11, 2019
Video below shows Turkish defense company STMs "Kargu" suicide drones being deployed that could be used against #Kurdish forces pic.twitter.com/TCx7jC5D7R
Studie holandské organizace PAX nazvaná příznačně „Šikmá plocha“ přitom varuje, že automatický výběr cílů bez kontroly lidským faktorem by v případě omylů mohl mít katastrofální následky a není známo, kdo by vlastně za ně byl zodpovědný.
Jeden z jejích autorů Frank Slijper upozorňuje: „Zbrojařské společnosti veřejně prohlašují, že nikdy nebudou vyvíjet zbraně schopné fungovat bez lidské kontroly v případě smrtících úderů, ale přesně takovou technologii bez pojistek a zapojení lidí připravují.“
V současnosti má být na světě minimálně 50 firem, které na nějaké formě autonomních zbraní pracují. PAX tvrdí, že Čína, Rusko, Polsko a právě Turecko do nich významně investují.
Organizace také vyzývá k zformování mezinárodních dohod, které by takovou autonomní armádní výbavu zakázaly.