Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 5. 2020 svátek má Valdemar

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
21
Karin Filkaszova
17. říjen 2019, 17:50
Čas čtení: 5:15
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Turecko zaútočilo na Kurdy v Sýrii, 2 miliony lidí se ocitly v ohrožení

Kurdové už nemohou hlídat teroristy z Islámského státu a jejich příbuzné, jde jim o život.

Karin Filkaszova
17. říjen 2019, 17:50
Čas čtení: 5:15
Turecko zaútočilo na Kurdy v Sýrii, 2 miliony lidí se ocitly v ohrožení
Zdroj: Karin Filkászová/REFRESHER
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

V březnu 2019 svět obletěla zpráva, že teroristická organizace Islámský stát (ISIS) byla oficiálně poražena a většina jejích přívrženců zadržena. Osmiletá občanská válka v Sýrii tím ale neskončila. 

 

Boje v Sýrii se zúžily na okolí severozápadního Idlibu, kde vládním jednotkám čelí poslední zbytky rebelů a opozičních skupin. To se ale změnilo 9. října 2019, kdy Turecko zaútočilo na Kurdy obývající Rojavu, která se nachází v severovýchodní části Sýrie. Kurdové ji spravovali díky tomu, že jejich jednotky pomohly porazit hrdlořezy z Islámského státu.

 

 

 

Útok Turecka zasáhl přes 2,2 milionu obyvatel. Ti nyní utíkají ze svých domovů, aby si zachránili životy. Sýrie dlouhodobě čelí obrovské humanitární katastrofě, a tento útok výrazně ohrozil další, dosud jakžtakž klidné oblasti, ale i hlídání zajatců ISIS ve vězeňských táborech. Těm se opět naskytla šance, aby se dostali na svobodu a získali ztracenou moc.

 

 

V tomto článku si přečteš:
 • Kdo jsou Kurdové a proč nemají státní příslušnost;
 • proč má s nimi Turecko problém;
 • jak Kurdové pomohli porazit ISIS v Sýrii;
 • co stalo, když Trump odvolal americké síly z území;
 • proč mají teroristé možnost uprchnout na svobodu;
 • jaké humanitární následky má konflikt na životy lidí v Sýrii;
 • co se stalo kurdské političce Hervin Khalaf.

Kurdové a jejich dlouholeté problémy s Tureckem

Kurdové jsou etnická skupina, která obývá území mezi hranicemi Turecka, Sýrie, Íránu, Iráku a Arménie. Jelikož neexistují přesné statistiky, podle neoficiálních odhadů na celém světě žije 30 až 45 milionů Kurdů. I když jsou čtvrtou nejpočetnější etnickou skupinou na Středním východě, nikdy nezískali vlastní oficiální stát.

 

Nedá se ale říci, že by se o to nesnažili. Počátkem 20. století založili Kurdistán, který měl zastřešovat všechny kurdské komunity a být oficiálním státem. Dokonce jim po porážce Osmanské říše vítězné západní velmoci do Sèvreské mírové smlouvy vložili ustanovení, které by Kurdský stát opravdu umožnilo. 

 

Tato naděje ale byla zmařena o 3 roky později, když Lausannská smlouva určila hranice novodobého Turecka a vynechala z ní uznání Kurdského státu. Zůstali tak ve svém domově jen menšinou. Kurdům se nelíbilo, že jim Turecko zakázalo používat typická národní jména a oblečení, nemohli používat vlastní jazyk a dokonce Turci potlačili i jejich národnostní identitu, když je namísto Kurdů začali oslovovat „horskými Turky“.

 

Kurdové ale nezůstali tiše sedět a v roce 1978 založili vlastní stranu s názvem PKK (Strana kurdských pracujících), která požadovala nezávislost na Turecku. Nepokoje vyvrcholily v ozbrojený konflikt. Až 40 tisíc lidí v něm zahynulo a stovky tisíc dalších Kurdů násilím vytlačili. Turecko považuje Stranu kurdských pracujících za teroristickou organizaci.

 

Dočasné zastavení konfliktu se událo až v roce 2013, ale trvalo jen krátké dva roky. Boj se znovu obnovil, když ISIS zavraždil 33 mladých kurdských aktivistů v tureckém městě Suruc během sebevražedného bombového útoku. Členové PKK dávali spoluvinu i Turkům a zaútočili na vojáky a policii. Turci na oplátku prohlásili PKK za stejné zlo, jako je samotný ISIS. 

 

V Sýrii pomohli porazit teroristy

Kurdové jsou ale i součástí SDF (syrských demokratických sil), které se z velké části zapříčinily o to, že ISIS byl na území Sýrie poražen. V roce 2017 je začaly podporovat i USA, které jim poskytly zbraně a munici. SDF proto podařilo získat kontrolu nad městem Raqqa, které v té době bylo de facto centrálou ISIS teroristů. 

 

Kromě Raqqy rovněž převzali kontrolu nad provincií Deir-al-Zour, což byla pro ISIS poslední opravdu významná strategická oblast. V březnu 2019 SDF dobyli poslední teritorium Islámského státu u vesnice Baghouz blízko hranic s Irákem a tím byl ISIS oficiálně v Sýrii poražen. Poražení teroristé Islámského státu a všechny jejich ženy a děti zůstaly na starosti právě Kurdům.

 

Turecko zaútočilo na Kurdov v Sýrii, 2 milióny ľudí sa ocitlo v ohrození. Do protivojnovej demonštrácii sa zapojilo aj Slovensko

 

Trump odvolal americké jednotky, Turecko zaútočilo

9. října 2019 Turecko leteckými útoky napadlo kurdské jednotky v severovýchodní Sýrii. Tento útok přišel poté, co americký prezident Donald Trump prohlásil, že z území stahuje americké jednotky. Podle kritiků právě toto rozhodnutí poskytlo příležitost k tomu, aby Turecko využilo situaci a zaútočilo na Kurdy. 

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan momentálně situaci v Sýrii využívá k tomu, aby vytvořil takzvanou „bezpečnou zónu“ na hranicích mezi Tureckem a Sýrií, kde by byli umístěni syrští uprchlíci. Tato zóna se má rozprostírat po délce 480 km a v šířce 30 km. Jde o zónu na území ovládaném Kurdy, které Turecko považuje za teroristy

 

Dnes již americký prezident Trump hrozí Turecku sankcemi a píše Erdogaovi dopisy, které vyznívají až směšné. Jelikož mu mimo jiné napsal, aby „nebyl blázen“.

 

 

Kurdové přestávají hlídat zajatce ISIS, ti utíkají

Situace se ale momentálně ještě více komplikuje. Přestože ISIS je poražen, existuje šance, že se opět začne rozmáhat. Zajatci se totiž nacházejí ve vězeňských táborech, které hlídají právě Kurdové.

 

V těchto táborech se jich momentálně nachází více než 11 tisíc. Podle deníku Kurdistan24 se však Kurdové dohodli se syrským prezidentem Bašárem al-Asadem. Nejenže je podpoří v boji proti Turkům, ale vládní vojska by měla převzít kontrolu nad tábory. SDF totiž prohlásila, že tábory opustí, když je zahraniční spojenci nechají napospas Turecku.

 

Asad přitom dlouhá léta nebyl přítelem Kurdů. Ti chránili svá území, lidí a zájmy, zatímco Asad a jeho vojska podporovaná Ruskem bojovala proti rebelům v občanské válce. V tomto roce se jim podařilo dobít zpět většinu území Sýrie a zbytek odporu vytlačit do provincie Idlib.

 

Podle české reportérky Markéty Kutilové už Kurdové opustili některé své pozice. Nyní se mohou zajatci dostat na svobodu a podle jejího tvrzení se očekává příchod pozůstatků ISIS, kteří mají své lidi osvobodit a vyhnout se tak příchodu Asada. 

 

 

Islamský štát bol tento rok porazený, no humanitárna kríza naďalej pokračuje. Prečo konflikt v Sýrii doteraz neutíchol?

 

Pokud jsou informace pravdivé a zajatci ISIS jsou skutečně na útěku, může to mít katastrofální následky a celá snaha o boj s teroristy by mohla být zbytečná. Podle vyjádření Bílého domu má být nyní Turecko zodpovědné za všechny ISIS teroristy, kteří byli v posledních dvou letech zajati. Ti se ale k této situaci nikdy veřejně nevyjádřili a zůstává otázkou, jak bude konflikt pokračovat. 

 

Humanitární krize eskaluje, ohrožených je milion lidí

Podle Organizace spojených národů (OSN) od začátku války v roce 2011 muselo své domovy v Sýrii opustit přes 13 milionů lidí. Více než polovina odešla zejména do sousedních zemí jako Jordánsko, Libanon, Turecko či Irák. Právě Turecko se stalo přechodným bydlištěm pro největší počet lidí, protože se odhaduje, že v něm přebývá více než 3,6 milionu uprchlíků.

 

Kromě těchto lidí se více než 6 milionů lidí přestěhovalo v rámci Sýrie, aby se dostali do bezpečí od devastující války. Poslední oficiální statistiky v prosinci 2018 zaznamenaly, že ve válce zemřelo 370 tisíc lidí, z toho 120 tisíc civilistů. Tato statistika ale nezahrnuje nezvěstné a v posledních měsících se odhaduje, že se číslo mohlo vyšplhat na 500 tisíc obětí.

 

Islamský štát bol tento rok porazený, no humanitárna kríza naďalej pokračuje. Prečo konflikt v Sýrii doteraz neutíchol?

 

Po útoku Turecka byly další desítky tisíc lidí nuceny uprchnout ze severovýchodní Sýrie. Přesná čísla jsou momentálně neznámá, ale podle OSN jde o více než 160 tisíc lidí. Číslo se ale ještě může postupně vyšplhat, protože na území kontrolovaném Kurdy žije až 2,2 milionu lidí. 

 

Kurdskou političku brutálně zavraždili

13. října 2019 otřásla celým světem zpráva, že 35letou kurdskou političku Hervin Khalaf brutálně zavraždili ozbrojenci spojení s Tureckem. Podle Syrského institutu pro lidská práva Hervin zavraždili společně s dalšími 9 civilisty. 

 

Vracela se ze setkání v Hasace, když její auto napadli a všechny zabili. Mluvčí tureckých ozbrojenců Youssef Hammoud pro Reuters tvrdil, že jednotky se do Hasaku ještě nedostaly. Turecká média ale oslavovala zabití političky jako úspěšnou likvidaci nepřítele.

 

Islamský štát bol tento rok porazený, no teraz má možnosť dostať sa naspäť k moci. Prečo konflikt v Sýrii doteraz neutíchol?

 

Na internetu koluje video, na kterém je vidět tělo ženy ležící v prachu, do které ozbrojení muži střílejí ze samopalů. V dalším z videí nad tělem nebohé ženy stojí muž, který se jí dotýká svou nohou a říká: „Toto je mrtvola prasete.” Jeden z místních novinářů, Ousama Muhammed, se pro CNN vyjádřil, že auto na videu skutečně patří Khalafové.

 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
10
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.