Heinz-Christian Strache ale o kariéru politika přišel pro mnohem závažnější skandál, než je hraní her a neoprávněné utrácení peněz.
Politické kauzy otřásají i sousedním Rakouskem. Bývalý vicekancléř a ex-lídr Svobodné strany (FPÖ) Heinz-Christian Strache musel v květnu 2019 z obou těchto postů rezignovat poté, co se objevilo video, na kterém má spolu se svým stranickým kolegou a údajnou neteří ruského oligarchy dohadovat pozitivní PR výměnou za možné budoucí vládní zakázky.
Strache má ale podle DW.com i další problém. Z peněz vlastní strany měl totiž používat 2 až 3 tisíc eur měsíčně na platby v mobilní on-line hře Clash of Clans.
Informace se objevila v jedné ze zpráv rakouské policie už v roce 2015, ale až nyní se k ní dostal jeden z novinářů deníku Kleine Zeitung, Georg Renner. Ten zveřejnil tweet s úryvkem policejní zprávy, v níž se o Stracheho závislosti na Clash of Clans píše. Jeho herní nick měl být podle policistů HEINRICH.
Schon 2015 kam Ibiza-Anwalt M. mit Spesen-, Mandatskauf- und Drogen/Vorwürfen gegen Strache zum Bundeskriminalamt. Ermittelt wurde nicht, weil M. in der Folge nichts mehr sagte.
— Georg Renner (@georg_renner) December 21, 2019
Jetzt will @steffi_krisper wissen, warum der Sache nicht nachgegangen wurde. https://t.co/70AlqmdNPI pic.twitter.com/N0g02f5j6R
V té době měl za policisty s obviněními proti Strachemu přijít neznámý právník z Ibizy označovaný pouze iniciály M., ale protože odmítl poskytnout bližší informace, vyšetřování nepokračovalo.
Strache v té době tvrdil, že stranickou kreditku použil omylem a peníze vrátil. Přestože ji naopak údajně používal pravidelně, novináři příběh nedokázali ověřit, protože vývojář hry, společnost Supercell pochopitelně údaje o hráčích nezpřístupňuje.
Clash of Clans je k dispozici zdarma, in-game nákupy ale podle Fandom.com stojí od jednoho až do téměř 55 eur za položku.