Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. února 2020 v 13:31
Čas čtení 3:07
Vojtěch Vanda

Koronavirus rozpoutal i vlnu rasismu a xenofobie

Koronavirus rozpoutal i vlnu rasismu a xenofobie
Zdroj: Kevin Frayer/Getty Images
ZAJÍMAVOSTI ČÍNA KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Nová nemoc je nebezpečná na všech frontách.

Od neznámé nemoci se dá očekávat, že s sebou nevezme pouze lidské životy, ale že svým rychlým a zároveň smrtícím postupem začne vyvolávat globální hysterii. Jedním z důsledků této paniky může být mimo jiné i diskriminační či dokonce rasistické jednání. S ním se podle CNN začíná setkávat stále více čínských občanů vyskytujících se v zahraničí.

Doporučeno
Česká vláda až do odvolání zakázala přímé lety s Čínou Česká vláda až do odvolání zakázala přímé lety s Čínou 3. února 2020 v 9:58

Jeden z diskriminačních kroků vůči čínské komunitě v zahraničí podnikl minulý týden také francouzský regionální deník. Na titulní straně z 26. ledna si čtenář mohl všimnou titulku: „Coronavirus Chinois – Alerte jaune", což se dá volně přeložit jako „Čínský koronavirus – Žlutá pohotovost", vedle asijské ženy, která na sobě měla masku. Proti tomuto titulku se ohradili všímaví lidé na Twitteru.

Den předtím webová mutace toho samého deníku vydala k tomu samému tématu ještě výživnější titulek. „Nouveau peril jaune?", jež můžeme volně přeložit jako „Nové žluté nebezpečí?“. Samotné označení „peril jaune" je o to horší, jelikož si s sebou nese jistou historii. 

Jak tvrdí CNN, označení „peril jaune" je staré rasistické označení pro přistěhovalce z východní Asie do západní Evropy. V překladu „žluté nebezpečí“ mělo znázorňovat také ty nejhorší rasistické a protiasijské stereotypy, se kterými se musela potýkat i první vlna ekonomických migrantů do Spojených států na počátku 19. století.

V minulosti mělo toto slovní spojení ve Spojených státech škatulkovat přistěhovalé Asiaty jako necivilizované, špinavé osoby bez špetky zdravé morálky, které jsou akorát hrozbou pro tehdejší „vyspělou“ společnost. Nejednalo se však o označení mezi obyčejnými Američany, toto heslo hlásala vládní propaganda, tudíž výše zmíněné rasistické označení zabředlo do tehdejší popkultury.

Doporučeno
Vladimír navštívil KLDR: „Turisty tu teď vítají. Nonstop tě natáčí na kameru, místní na tebe nepromluví“ Vladimír navštívil KLDR: „Turisty tu teď vítají. Nonstop tě natáčí na kameru, místní na tebe nepromluví“ 13. července 2025 v 7:00

O to hůř se jeví poslední titulky francouzského regionálního média. A to hlavně v době, kdy se rozšiřuje smrtelná nemoc po celé planetě, přičemž Čína potřebuje pomoc a klid na zvládnutí nákazy, a svět zase o trochu více pochopení.

Francouzské médium se později za své titulky omluvilo s tím, že nebylo v jeho zájmu šířit rasismus proti Asiatům. Tento krok však zpět nevrátí. CNN dále upozorňuje na fakt, že jisté francouzské regionální médium není jediné, které se podobným rasismem provinilo.

Číňané mají pocit, že se k nim chovají jako k chodící nemoci

Podle jednoho z redaktorů deníku Guardian, Sama Phama, se situace zhoršuje i jinde na světě. Například v Británii. On sám, vzhledem k tomu, že má britsko-čínské kořeny, zažil v poslední době od svého okolí zvláštní nechuť vůči své osobě. Prý s ním mají lidé problém v městské hromadné dopravě. Když si přisedl k jednomu z cestujících, okamžitě si odsedl, což novinář vyhodnotil jako preventivní reakci proti koronaviru.

Doporučeno
Epidemioložka: Nedá se vyloučit, že bude koronavirus ještě mutovat. Česko je na epidemii připraveno (Rozhovor) Epidemioložka: Nedá se vyloučit, že bude koronavirus ještě mutovat. Česko je na epidemii připraveno (Rozhovor) 31. ledna 2020 v 12:47

Podobné řeči prý mezi sebou vedou mladí lidé ve vlacích nakupující v čínských čtvrtích a dokonce i vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří mají známé, jež například učí čínské studenty. Přitom, jak sám popisuje, je například on sám stejný Brit jako všichni ostatní. V Číně nebyl, tudíž může být stejně tak nakažený on od nich jako oni od něj. 

Podobné případy se dnes vyskytují nejen u dospělých, ale i mezi dětmi třeba v Kanadě, na Novém Zélandu nebo v Singapuru či Vietnamu. Hotely nechtějí obsluhovat čínské turisty, kteří mívají i zakázáno vstupovat do restaurací. Kupí se také vtipy o koronaviru a Číňanech, které získávají popularitu na sociálních sítích.

Chce to klid

Jak zmiňuje CNN, situace je podobná té z roku 2003, kdy propukla epidemie viru SARS.  Hysterie kolem zdravých Číňanů ale může vést nejen ke zbytečnému stresu, ale také k ekonomickým světovým problémům. Vzhledem k tomu, že tehdejší Čína otevírající se světu je nyní supervelmoc, která zásobuje svět nejen svými výrobky, ale také turisty.

Když se vrátíme k francouzskému případu, francouzští Číňané začali aktivně bojovat proti hysterii a vysvětlovat, že hrozbou nejsou. Za hashtagem #JeNeSuisPasUnVirus (#Nejsemvirus), vystupují proti xenofobii a vysvětlují, že ne každý Asiat je nemocný. 

„Jsem Číňan, ale nejsem virus!! Vím, že se všichni viru bojí, ale prosím, nemějte předsudky,“ napsal na Twitter francouzsko-čínský uživatel Lou Chengwang. K němu se přidala spousta dalších uživatelů, kteří za až rasistickým jednáním lidí nevidí budoucnost.

Doporučeno
Je Čína pro Česko bezpečnostní hrozba? Ptali jsme se tajných služeb Je Čína pro Česko bezpečnostní hrozba? Ptali jsme se tajných služeb 1. června 2025 v 9:30

Pokud tedy celou problematiku shrneme slovy redaktora Guardianu Sama Phama, svět by se měl spíše soustředit na to, jakým způsobem zadusit dýmající hrozbu v podobě nákazy koronavirem, než ten oheň rozdmýchávat přidáním xenofobie, netolerance a rasismu. S nákazou bychom si měli pomoci společně.

Domů
Sdílet
Diskuse