Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Teroristé útočili v New Yorku už v roce 1993, výbuch zabil 6 lidí a 1042 jejich zranil.
Když se řekne teroristický útok v USA, pravděpodobně tě napadne 11. září 2001. Dvě letadla narazila do „dvojčat“ v New Yorku, třetí narazilo do budovy ministerstva obrany – Pentagonu ve Virginii a čtvrté, které mělo zaútočit na Bílý dům spadlo do polí poté, co jeho pasažéři přemohli teroristy na palubě. Při útoku zahynulo 2 996 lidí, dalších 6 000 bylo zraněno.
Nebyl to ale první teroristický útok na známé mrakodrapy – dvojčata v New Yorku, oficiálně nazývané Světové obchodní středisko (WTC). Teroristé útočili v New Yorku už 8 let před 11. zářím. Výbuch zabil 6 lidí a 1042 jich zranil. Nejmladší člověk, který zahynul při bombovém útoku, byla 35letá těhotná sekretářka Monica Rodriguez Smith. Nejstarší byl 61letý senior údržbář Robert „Bob“ Kirkpatrick. O život přišli ještě John DiGiovanni, Stephen Knapp, William Macko a Wilfredo Mercado.
Dnes, 26. února, je to přesně 27 let od momentu, který předznamenal boj proti terorismu. Byl to jasný náznak toho, že z regionálního problému se stává nadnárodní fenomén, uvádí americké ministerstvo vnitra na svém webu. Spojené státy ale začaly aktivně jednat až po roce 2001 po útoku a pádu dvojčat.
Jeden terorista neprošel kontrolou na letišti
Expert teroristů na výbušniny Ramzi Ahmed Yousef dorazil do USA v září 1992, do New Yorku přiletěl z Pákistánu. S ním cestoval Ahmed Ajaj, během imigrační kontroly ho úřady zatkly a uvěznily, v zavazadle mu našly plány a pomůcky na sestavení bomby. Jakým zázrakem přes kontrolu prošel Yousef, je sporné.
Během pobytu v USA se připravoval na útok, prostřednictvím islámského duchovního Omara Abdela Rahmana působícího v newyorském Brooklynu. V mešitě Al-Farooq se seznámil s lidmi, kteří mu později pomohli při teroristickém útoku. Bombu připravovali ve skladu a hledali vhodné místo, kde by ji mohli odpálit. Pachatelé připravili útok na WTC za necelé čtyři měsíce, peníze měli z bankovních účtů, vybrali necelých 10 000 dolarů.
Uběhlo pár měsíců příprav, psal se 26. únor 1993. Byl to den jako každý jiný. Úterý. Lidé v Big Apple přicházeli do práce, scházeli se na mítincích, ulice byly přeplněné turisty, denně kolem budovy prošlo odhadem 190 000 lidí, píší Lidovky. V ten den bylo sychravo, klasické únorové počasí, lidé oblečeni v zimních bundách, někteří měli i čepice.
Do vypůjčené dodávky nacpali 600 kg výbušnin
Půjčená žlutá dodávka Ford Econoline plná výbušnin přijela do ulic New Yorku jen hodinu před výbuchem, přibližně v 11:15. Za ní jelo hned v závěsu druhé auto. Dohromady to byli tři muži – Ramzí Yousef, Eyad Ismojl a Mohamed Salameh. Jen den předtím úřady vozidlo nahlásily jako ukradené.
Do budovy Světového obchodního centra přijela dodávka přibližně 5 minut před dvanáctou. Teroristé ji zaparkovali na přízemním podlaží. Zapálili doutnák a 5 minut po dvanácté odcházejí druhým autem. Řidič Fordu se neobtěžoval ani zamknout, když vycházel ze žlutého vanu. Věděl, že se již nevrátí.
O dvanáct minut později byl slyšet obrovský výbuch, ten smetl několik podlaží a poškodil dvě budovy. Ta, pod kterou byla bomba uložena, měla problém s elektřinou, z podzemí vycházel obrovský oblak kouře. Exploze byla tak mohutná, že pod budovou vyhloubila obrovský kráter hluboký přibližně třicet metrů, píše CNN.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč budovy silnému výbuchu odolaly
Jak probíhaly záchranné práce všech 50 000 lidí v budově
Proč dva hrdiny – vyšetřovatele – nejprve FBI pokárala
Kdo stál za útokem a jak se ho podařilo zrealizovat přímo v USA
Jak útočníky zadrželi
Co se teroristům podařilo po tomto útoku a proč je USA podcenily
FBI tehdy výbuch označila za největší z hlediska poškození a váhy použité výbušniny.
Ze všedního dne se stal najednou okamžik, na který už svět nikdy nezapomene. 12 hodin, 17 minut a 37 sekund – tehdy nastražená amatérská bomba vybuchla, v dodávce bylo 606 kilogramů výbušniny na bázi nitrátu močoviny. Některá média dokonce uvádějí až 680 kilogramů. Po explozi zůstalo 4 000 tun trosek, informuje National September 11 Memorial & Museum.
Stavba se nezhroutila
3 minuty po výbuchu dostaly záchranné složky jasný rozkaz – jeďte všichni k WTC. Na místo přijely desítky hasičů. Zpočátku ale lidé nevěděli, že důvodem je teroristický útok. Mnozí si mysleli, že šlo o nehodu.
Do té doby si jen málokdo uměl představit takový útok na území USA. Ano, terorismus existoval již před rokem 1993, ale do té doby americká společnost nebrala tuto hrozbu jako prioritní. „V roce 1993 byl svět značně odlišný. Nebyli jsme připraveni na to, co jsme viděli v ten den. Amerika nebyla připravena,“ citují politika Kevina O'Toolena Los Angeles Times.
Nastal chaos. Z trosek vytahovali zraněných lidí, z nebe padal prach, lidem se těžko dýchalo. Výbuch rozbil okna okolních budov, mnohým tekly slzy. Někteří jen nehybně stáli a sledovali tragédii. Nevěřili tomu, co se právě děje, byli zmatení. Na místě bylo i mnoho reportérů, mapovali situaci a zprostředkovaly dění v New Yorku, celému světu.
Budovou se šířil tak hustý kouř, že lidé neviděli téměř ani na krok. Stovky lidí uvízly ve výtazích. Stavba se ale nezhroutila. Důvodem byl fakt, že dodávka byla zaparkovaná v přízemí, v části parkoviště B-2.
Počet obětí nebyl obrovský, v té době se jich na místě nenacházelo mnoho. Trvalo ale přibližně čtyři hodiny, než se podařilo evakuovat všech 50 000 lidí, kteří se v té době nacházeli v budově. Newyorský policejní komisař Raymond Kelly se spolu se stavebním inženýrem po výbuchu díval na budovu. „Prohlásil, že budovy nikdy nepůjdou k zemi,“ citoval komisaře TribLive.
V budově byl tak hustý kouř, že neviděli ani vlastní ruce
Hasiči a policisté prohledávali všechna podlaží, otevřeli všechny výtahy, aby pomohli uvězněným lidem. „V ten den jsem pomohl asi 25 až 35 lidem uvízlým ve výtahu,“řekl pro The New York Times Timothy Farrell z New York Police Department.
Žena, která pracovala během výbuchu na 25. patře, zaslechla výbuch. „Viděla jsem, jak se třese stěna. Myslela jsem si, že to je zemětřesení. Všechny počítače se vypnuly, následně se vypnulo všechno,“ řekla v reportáži pro News ABC7NY pracovnice budovy. „Znělo to jako bomba. Šli jsme z 25. patra dolů. Od 10. patra bylo v budově hodně kouře, neviděli jsme nic. Byla tam jen tma, lidé si pomáhali baterkami.“
Nikdo jim neřekl, co mají dělat. „Byla tam panika, následovali jsme ostatní dolů po schodech. Šli jsme rychleji a rychleji, kryli jsme si ústa a hlavu jsme drželi dolů. Bylo to stále tmavší a plnější kouře,“ doplnila ji kolegyně.
Mnozí, kdo zůstali po výbuchu uvězněni, nečekali na hasiče. Uvědomovali si, že každá minuta může být jejich poslední, v tom momentě totiž nevěděli, co se děje. Dva muži pomáhali ženě na vozíčku sjet ze 107. patra budovy, trvalo jim to 5 hodin.
Skupina inženýrů, kteří uvízli ve výtahu, si zas na 58. patře svépomocí otevřela dveře klíčem od auta a ve stěně vyřízli díru do vedlejší místnosti, píše History. Přibližně třicet lidí, kteří měli zdravotní potíže, počkali na střeše na pomoc policejní helikoptéry. Mezi nimi byla i těhotná žena.
Dva hrdiny nejprve pokárali
O dva dny později úřady potvrdily, že pod budovou vybuchla bomba. V troskách našli části z žluté dodávky i identifikační číslo vozidla. 4. března policie zatkla Mohammada Salameha, přičemž ho podezřívala, že právě on nastražil bombu v dodávce.
Zajímavostí je, že ho chytili díky tomu, že se vrátil do půjčovny aut, aby si vzal zálohu 400 dolarů. Celý areál zajistili agenti z FBI a muže zatkli.
Na stopu se dostali díky odborníkovi na výbušniny Joeovi Hanlinoi a jeho policejnímu kolegovi Donaldu Sądowy. Ti v troskách hned po výbuchu našli kus vybuchlého auta. Po přezkoumání zjistili, že by to mohla být užitečná stopa. Porušili tak předpisy, na místě činu totiž nemohou libovolně přemisťovat věci, FBI je za to pokárala.
Právě díky nim ale nakonec dopadli Salameha předtím, než stihl uniknout. Yousef a Ismojl odletěli z USA hned v noci po výbuchu. FBI se Hanlinovi a Sądowy později veřejně omluvila.
Den po zadržení teroristy, 5. března 1993, našli ve skladu, který si Salameh pronajímal, nářadí na výrobu bomby a chemikálie. Později postupně zatkli Nidala Ayyada, Mahmúda Abouhalima, Ahmada Ajaje a duchovního Omara Abdel-Rahmana, který radikalizoval mladé muslimy a byl napojen na Usámu bin Ládina.
Jsem terorista a jsem na to hrdý, řekl vůdce útoku
Salameh, Ayyad, Abouhalima, a Ajaj byli v roce 1998 odsouzeni každý na 240 let. V roce 1999 se rozsudek změnil, každý dostal více než 100 let. 7. února 1995 chytila FBI i strůjce útoku Yousefa.
Schovával se v Pákistánu v domě pro afghánské válečné veterány financovaném bin Ládinem – chtěl vyhodit do vzduchu 12 letadel směřujících do USA, ale nepodařilo se mu to, jeho pokus selhal.
„Jsem terorista a jsem na to hrdý,“ řekl během soudu Yousef, píše CNN. Dostal 240 let za mřížemi. Yousef se později vyjádřil, že útok spáchali jako reakci na utrpení Palestinců, které zažívají v konfliktu s Izraelem za pomoci USA. Ve vězení skončil i Abdel-Rahman (doživotí) a Ismo (240 let). Duchovní Abdel-Rahman zemřel v americkém vězení v roce 2017, bylo mu 78 let.
K podpoře tohoto teroristického útoku se přihlásil i Chálid Šajch Muhammad, strýc Yousefa. Měl celý bombový útok i financovat. Od roku 2006 je vězněn na americké námořní základně Guantánamo na Kubě. On měl stát i za útokem na dvojčata o osm let později. „Za operaci 11. září 2001 jsem zodpovědný od A do Z,“ řekl prý během vyšetřování, píše iPrima.
Nepodařilo se chytit jen spolupachatele Abdula Rahmana Yasina, experta na bomby. Spojené státy nabízely v roce 2005 do 5 milionů dolarů za informace, které by pomohly dopadnout tohoto teroristu.
Spojené státy terorismus podcenily
WTC bylo znovu otevřeno už necelý měsíc po teroristickém útoku, 24. března 1993. V roce 1995 nedaleko místa výbuchu na památku obětem umístili fontánu, navrhl ji Elyne Zimmerman. „26. února pod tímto památníkem vybuchla bomba teroristů. Tento hrozný skutek zabil nevinné lidi, tisíce jich zranil a udělal oběti z nás všech,” píše se na ní.
Do roku 2000 si budovy prošly mnoha změnami a vylepšeními – vyměnily výtahy a elektrické systémy, nainstalovaly nouzová světla a zřídily pohotovostní řídící střediska. Komplex byl na tom lépe než kdykoliv předtím. Rok na to, přesněji 11. září, teroristé opět útočili a terčem bylo opět WTC. Zahynulo téměř 3 000 lidí. Teroristický útok zničil i pamětní fontánu.
Američtí vyšetřovatelé terorismus podcenili. Al-Káida a bin Ládin byli vždy o něco před USA a propojení na útok z roku 1993 se potvrdilo až o tři roky později, píše americké ministerstvo vnitra.
V roce 1998 zorganizovali teroristé bombové útoky na dvě americké ambasády v Africe, zahynulo 224 lidí. O dva roky později zas útočili na americký torpédoborec USS Cole v Jemenu, zemřelo 17 námořníků, píše SME. U příležitosti 10. výročí útoku z roku 1993 vrcholní američtí představitelé prohlásili, že země tehdy velmi podcenila teroristickou hrozbu.
Na 20. výročí v roce 2013 si město New York připomnělo první teroristický útok na budovy Světového obchodního centra. Pietní obřad se konal u památníku útoků z 11. září 2001. Minutu ticha drželi zúčastnění ve 12:18 h místního času a přečetli jména obětí.
„Jejich památku, jakož i památku obětí útoků z roku 2001, zachová tento památník s muzeem i pro následující generace,“řekl prezident Národního památníku a muzea 11. září Joe Daniels.