Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré.
S pandemií koronaviru šířící se po celém světě se na nás z každé strany řítí negativníinformace. Ty k tobě, bohužel, musíme přinášet i my. Věř, že nás stále se zvyšující počty infikovaných lidí a obětí vůbec netěší, ale je naší povinností, abychom i o takových nepříjemných statistikách informovali čtenáře. Pozitivních zpráv je v posledním období pomálu, ale pravdou je, že nám současná krize přeci jen přinesla něco dobrého.
Asi nikdo nebude protestovat, když napíšeme, že lidstvo je v mnoha směrech velkým nepřítelem přírody. Navzdory několika zákonům v oblasti životního prostředí máme stále na čem pracovat.
Benátky měly například kvůli turistům a lodní dopravě problémy s čistotou vody v místních kanálech. Jak jistě víš, Itálie z evropských zemí svádí s koronavirem ten největší boj. V zemi onemocnění Covid-19 podlehlo již více lidí, než podle oficiálních čísel v Číně.
Kvůli pandemii u nich byla nakonec vyhlášena celostátní karanténa. A výsledek? Žádní turisté, liduprázdné ulice a voda v benátských kanálech se najednou stala průzračnou.
Čistší ovzduší
Mnohé továrny v zemích zasažených koronavirem musely dočasně přerušit svůj provoz a po silnicích jezdí méně lidí v autech. To mimo jiné znamená méně emisí a čistší ovzduší. Satelitní snímky vesmírných agentur NASA a ESA poukazují na značné změny v troposféře.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak reagovali na koronavirus teroristé z ISIS
Zda si po krizi podle sociologa udržíme hygienické návyky
Proč jsou podle něj projevy solidarity mezi lidmi velmi důležité
Jak může mít krize paradoxně dobrý vliv na vývoj ve zdravotnictví
a 10. až 25. února 2020 ukazují značný pokles oxidu dusičitého (NO2)
Satelitní snímky Wu-chanu, odkud se virus rozšířil do světa
Pokles znečištění v atmosféře je ale patrný i v oblastech
Evropy, a to zejména v Itálii, kde už delší dobu platí celostátní karanténa
Itálie: Vlevo 7. březen 2020, vpravo 8. únor 2020
Kalifornie
New York a okolí
ISIS vyzval své členy, aby se stáhli z Evropy
Teroristická organizace ISIS se se svými radikálně smýšlejícími členy snaží rozsévat zkázu v mnoha částech světa včetně Evropy. Koronavirus si ale nevybírá osoby, které infikuje, a tak před ním mají respekt i teroristé.
Podle The Sunday Times ISIS poradil svým „bojovníkům“, aby opustili Evropu a určitě se do ní aktuálně nevraceli. Virus SARS-CoV-2 je v evropských zemích stále přítomný, ale virus ve formě extremistů z ISIS se alespoň dočasně vytratil.
Ruku na srdce, kolik lidí si bylo před vypuknutím pandemie koronaviru vědomých, že by mytí rukou mělo trvat 40 až 60 sekund? A kolik jich to skutečně dodržovalo? Nebudeme si lhát, celosvětové statistiky hovoří za sebe. V průměru se lidé ke 40vteřinovému mytí rukou ani zdaleka nepřiblížili.
Aktuálně si ale i na svém okolí můžeš všímat, že lidé stále více dbají na důslednou hygienu. Podstatný při mytí rukou není jen čas, ale i technika. Odborníci apelují na občany, aby si důsledně očistili nejen dlaně, ale také hřbety rukou, oblast mezi prsty i za nehty.
Pokud si tyto hygienické návyky udržíme i po tom, co se pandemie koronaviru stane věcí minulosti, bude naše zdraví pevnější než kdykoliv předtím. Kvalitní hygiena by podle sociologa Michala Vašečka mohla přetrvat i po skončení krize.
„Tyto návyky by mohly zůstat. Sice ne v takové extrémní podobě jako dnes, ale v určité míře by mohly přetrvat. Popravdě jsem v posledních letech zažil už několikrát situaci, kdy jsem vycházel z veřejného záchodu a chlapi si po vykonání potřeby neumyli ruce. A pro mě bylo naprosto šokující zjistit, že něco takového ještě existuje. Takže ano, myslím, že se hygienické standardy o něco posunou k lepšímu a příběhy lidí, kteří si po toaletě nemyjí ruce, asi opravdu zmizí,“ řekl pro REFRESHER.
Lidé si uvědomili, že v lékárnách už ochranné roušky jen tak neseženou. Začali je tedy doma vyrábět z různých materiálů sami. Češi ale při tom mysleli i na druhé a v domácí izolaci ušili ochranné roušky i pro své okolí. Ty následně pověsili například na strom, hodili do schránek a nabízeli je zcela zdarma.
K finanční pomoci se podle E Online přidaly mnohé i zahraniční celebrity jako Ryan Reynolds s manželkou Blake Lively, Lady Gaga, Justin Bieber a další, kteří peněžně přispěli na pomoc lidem v nouzi.
„Kolem vidíme mnoho projevů lidské dobroty. A i když se vrátíme znovu do světa, který tuto schopnost ztratí, vzpomínka na dané období bude dávat lidem naději na to, že můžeme být lepší. A nemyslím si, že to je triviální záležitost. Lidé totiž budou vždy potřebovat naději. Navíc i proto, že když tato krize pomine, budeme až po uši namočení v krizi ekonomické,“ vyjádřil se k věci docent Vašečka.
Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Fialová (@zuzana_fialova_official),
Dbáme více na své zdraví
Vitamín D má velký vliv na naši imunitu. Tuto skutečnost si ale mnozí lidé dosud neuvědomovali, nebo jim na užívání vitamínů příliš nezáleželo. Když jsem si ale před pár dny šel do lékárny dokoupit zásoby vitamínu D, zdravotnice mi oznámila, že je už zřejmě zcela vyprodáno.
Po krátkém hledání ve skladu ale k mému štěstí nakonec našla poslední balení. Pandemie koronaviru tedy i tímto způsobem donutila lidi, aby se začali starat o svou imunitu. Zájem o její zlepšení v době aktuální zdravotní krize jsme zaznamenali i u čtenosti článku, do kterého jsme vyzpovídali výživovou specialistku.
Když se internetem šíří hoaxy o muslimské žene varující před útokem na nákupní centrum, zájem o věc projeví pouze menší část občanů a nakonec policie tuto informaci vyvrátí. Pokud se ale začnou ve velkém sdílet poplašné zprávy o koronaviru, který se dotýká prakticky celého světa, lidé opravdu zpozorní.
Jistě, někdo hoaxu ihned naletí a bez ověření pravdivosti ho sdílí dál. Mnozí si ale řeknou, že jim na konkrétní informaci něco nesedí a začnou své okolí upozorňovat na to, že věc, kterou šíří, není podložena žádným důvěryhodným zdrojem.
„Nemám pro to důkazy, ale myslím, že lidé začínají být přístupnější na argumenty. Netvrdím, že ve všech tématech. Nemám totiž iluzi, že by zmizely nesmysly na téma očkování, ale lidé budou přístupnější na diskusi a argumenty. To jsem skoro přesvědčen,“ tvrdí sociolog.
Trávíme více času s blízkými
V rychlém sledu pracovních či školních povinností často zapomínáme na své nejbližší. Pokud máš aktuálně home office, trávíš hodně času doma a pokud stále chodíš do práce, tak přímo z ní pravděpodobně zamíříš také rovnou domů. V každém případě můžeš díky tomu trávit větší množství času s rodinou, partnerem či se svými spolubydlícími.
Pokud žiješ sám, můžeš si kontakt s lidmi vynahrazovat videohovory přes Skype. Kromě svého nejbližšího okolí můžeš například zavolat i starým přátelům, které jsi už léta neviděl. Je možné, že svůj čas také tráví v domácí izolaci a telefonát se starou známou tváří je potěší.
Na to, zda rodiny i partnery tato krize více stmelí, nebo rozdělí, má sociolog Vašečka spíše skeptický pohled. Přiznává ale, že by mohla mít také pozitivní dopad: „Takové krize mohou určitě přinést zvýšenou rozvodovost a zničené vztahy v rodinách. Existují ale i názory, že se rodiny při této situaci scelí, s čímž souhlasím.”
Už teď si mnozí z nás váží drobnosti, o které nás obrala domácí izolace
Když začne počet případů nakažených ubývat a stát rozhodne o zrušení některých omezení, vzpomeň si na to, kolik věcí jsi za uplynulé období nemohl dělat. Uvědomíš si, že i díky této situaci sis začal více vážit posezení s přáteli nebo obyčejného běhání v parku, aniž by ses musel vyhýbat lidem a nosit tu otravnou, ale velmi potřebnou, ochrannou roušku. Je možné, že se kvůli současné krizi mnozí z nás konečně naučí radovat i z maličkostí, které jsme dosud brali jako samozřejmost.