Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 3. 12. 2022 svátek má Svatoslav, Svatoslava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Refresher

Teroristé z ISIS mají odejít z Evropy a dýcháme čistší vzduch. 10 pozitiv, která přinesl koronavirus

Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré.

Jakub Paulík
30. 3. 2020 12:35 Čas čtení: 4:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Teroristé z ISIS mají odejít z Evropy a dýcháme čistší vzduch. 10 pozitiv, která přinesl koronavirus
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Refresher
0
Jakub Paulík
30. 3. 2020 12:35
Čas čtení: 4:49

Teroristé z ISIS mají odejít z Evropy a dýcháme čistší vzduch. 10 pozitiv, která přinesl koronavirus

Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré.

Jakub Paulík
30. březen 2020, 12:35
Čas čtení: 4:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Teroristé z ISIS mají odejít z Evropy a dýcháme čistší vzduch. 10 pozitiv, která přinesl koronavirus
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

S pandemií koronaviru šířící se po celém světě se na nás z každé strany řítí negativní informace. Ty k tobě, bohužel, musíme přinášet i my. Věř, že nás stále se zvyšující počty infikovaných lidí a obětí vůbec netěší, ale je naší povinností, abychom i o takových nepříjemných statistikách informovali čtenáře. Pozitivních zpráv je v posledním období pomálu, ale pravdou je, že nám současná krize přeci jen přinesla něco dobrého.

 

 

Průzračná voda v Benátkách je k nerozeznání

Asi nikdo nebude protestovat, když napíšeme, že lidstvo je v mnoha směrech velkým nepřítelem přírody. Navzdory několika zákonům v oblasti životního prostředí máme stále na čem pracovat.

 

Benátky měly například kvůli turistům a lodní dopravě problémy s čistotou vody v místních kanálech. Jak jistě víš, Itálie z evropských zemí svádí s koronavirem ten největší boj. V zemi onemocnění Covid-19 podlehlo již více lidí, než podle oficiálních čísel v Číně.

 

Kvůli pandemii u nich byla nakonec vyhlášena celostátní karanténa. A výsledek? Žádní turisté, liduprázdné ulice a voda v benátských kanálech se najednou stala průzračnou.

 

 

Čistší ovzduší

Mnohé továrny v zemích zasažených koronavirem musely dočasně přerušit svůj provoz a po silnicích jezdí méně lidí v autech. To mimo jiné znamená méně emisí a čistší ovzduší. Satelitní snímky vesmírných agentur NASA a ESA poukazují na značné změny v troposféře.

 

Satelitní snímky Číny mezi 1. až 20. lednem 2020

a 10. až 25. února 2020 ukazují značný pokles oxidu dusičitého (NO2)

NASA, zábery na Čínu
NASA, zábery na Čínu Zdroj: NASA

 

Satelitní snímky Wu-chanu, odkud se virus rozšířil do světa

Wu-chan
Wu-chan Zdroj: NASA

 

Pokles znečištění v atmosféře je ale patrný i v oblastech

Evropy, a to zejména v Itálii, kde už delší dobu platí celostátní karanténa

 

Itálie: Vlevo 7. březen 2020, vpravo 8. únor 2020

Taliansko
Taliansko Zdroj: Gizmodo / Sam Gassó

 

Kalifornie

USA
USA Zdroj: earther.gizmodo.com

 

New York a okolí

USA
USA Zdroj: earther.gizmodo.com

 

ISIS vyzval své členy, aby se stáhli z Evropy

Teroristická organizace ISIS se se svými radikálně smýšlejícími členy snaží rozsévat zkázu v mnoha částech světa včetně Evropy. Koronavirus si ale nevybírá osoby, které infikuje, a tak před ním mají respekt i teroristé. 

 

Podle The Sunday Times ISIS poradil svým „bojovníkům“, aby opustili Evropu a určitě se do ní aktuálně nevraceli. Virus SARS-CoV-2 je v evropských zemích stále přítomný, ale virus ve formě extremistů z ISIS se alespoň dočasně vytratil.

 

 

Velký důraz na hygienu

Ruku na srdce, kolik lidí si bylo před vypuknutím pandemie koronaviru vědomých, že by mytí rukou mělo trvat 40 až 60 sekund? A kolik jich to skutečně dodržovalo? Nebudeme si lhát, celosvětové statistiky hovoří za sebe. V průměru se lidé ke 40vteřinovému mytí rukou ani zdaleka nepřiblížili.

 

Aktuálně si ale i na svém okolí můžeš všímat, že lidé stále více dbají na důslednou hygienu. Podstatný při mytí rukou není jen čas, ale i technika. Odborníci apelují na občany, aby si důsledně očistili nejen dlaně, ale také hřbety rukou, oblast mezi prsty i za nehty.

 

Pokud si tyto hygienické návyky udržíme i po tom, co se pandemie koronaviru stane věcí minulosti, bude naše zdraví pevnější než kdykoliv předtím. Kvalitní hygiena by podle sociologa Michala Vašečka mohla přetrvat i po skončení krize. 

 

„Tyto návyky by mohly zůstat. Sice ne v takové extrémní podobě jako dnes, ale v určité míře by mohly přetrvat. Popravdě jsem v posledních letech zažil už několikrát situaci, kdy jsem vycházel z veřejného záchodu a chlapi si po vykonání potřeby neumyli ruce. A pro mě bylo naprosto šokující zjistit, že něco takového ještě existuje. Takže ano, myslím, že se hygienické standardy o něco posunou k lepšímu a příběhy lidí, kteří si po toaletě nemyjí ruce, asi opravdu zmizí,“ řekl pro REFRESHER.

 

 

Krize v některých z nás probudila dobro

Lidé si uvědomili, že v lékárnách už ochranné roušky jen tak neseženou. Začali je tedy doma vyrábět z různých materiálů sami. Češi ale při tom mysleli i na druhé a v domácí izolaci ušili ochranné roušky i pro své okolí. Ty následně pověsili například na strom, hodili do schránek a nabízeli je zcela zdarma.

 

K finanční pomoci se podle E Online přidaly mnohé i zahraniční celebrity jako Ryan Reynolds s manželkou Blake Lively, Lady Gaga, Justin Bieber a další, kteří peněžně přispěli na pomoc lidem v nouzi. 

 

„Kolem vidíme mnoho projevů lidské dobroty. A i když se vrátíme znovu do světa, který tuto schopnost ztratí, vzpomínka na dané období bude dávat lidem naději na to, že můžeme být lepší. A nemyslím si, že to je triviální záležitost. Lidé totiž budou vždy potřebovat naději. Navíc i proto, že když tato krize pomine, budeme až po uši namočení v krizi ekonomické,“ vyjádřil se k věci docent Vašečka.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

O 5 minút budem čítat rozprávku pre Vaše deti. Ked si chcete oddychnut. Zapnite im moj lajf instagram. Mozno to niekomu pomoze. A oddnes kazdy vecer, kym bude treba. O 19 30..

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Fialová (@zuzana_fialova_official),

 

 

Dbáme více na své zdraví

Vitamín D má velký vliv na naši imunitu. Tuto skutečnost si ale mnozí lidé dosud neuvědomovali, nebo jim na užívání vitamínů příliš nezáleželo. Když jsem si ale před pár dny šel do lékárny dokoupit zásoby vitamínu D, zdravotnice mi oznámila, že je už zřejmě zcela vyprodáno.

 

Po krátkém hledání ve skladu ale k mému štěstí nakonec našla poslední balení. Pandemie koronaviru tedy i tímto způsobem donutila lidi, aby se začali starat o svou imunitu. Zájem o její zlepšení v době aktuální zdravotní krize jsme zaznamenali i u čtenosti článku, do kterého jsme vyzpovídali výživovou specialistku.

 

 

Lidé si uvědomili nebezpečí hoaxů

Když se internetem šíří hoaxy o muslimské žene varující před útokem na nákupní centrum, zájem o věc projeví pouze menší část občanů a nakonec policie tuto informaci vyvrátí. Pokud se ale začnou ve velkém sdílet poplašné zprávy o koronaviru, který se dotýká prakticky celého světa, lidé opravdu zpozorní.

 

Jistě, někdo hoaxu ihned naletí a bez ověření pravdivosti ho sdílí dál. Mnozí si ale řeknou, že jim na konkrétní informaci něco nesedí a začnou své okolí upozorňovat na to, že věc, kterou šíří, není podložena žádným důvěryhodným zdrojem. 

 

„Nemám pro to důkazy, ale myslím, že lidé začínají být přístupnější na argumenty. Netvrdím, že ve všech tématech. Nemám totiž iluzi, že by zmizely nesmysly na téma očkování, ale lidé budou přístupnější na diskusi a argumenty. To jsem skoro přesvědčen,“ tvrdí sociolog.

 

Trávíme více času s blízkými

V rychlém sledu pracovních či školních povinností často zapomínáme na své nejbližší. Pokud máš aktuálně home office, trávíš hodně času doma a pokud stále chodíš do práce, tak přímo z ní pravděpodobně zamíříš také rovnou domů. V každém případě můžeš díky tomu trávit větší množství času s rodinou, partnerem či se svými spolubydlícími.

 

Pokud žiješ sám, můžeš si kontakt s lidmi vynahrazovat videohovory přes Skype. Kromě svého nejbližšího okolí můžeš například zavolat i starým přátelům, které jsi už léta neviděl. Je možné, že svůj čas také tráví v domácí izolaci a telefonát se starou známou tváří je potěší.

 

Na to, zda rodiny i partnery tato krize více stmelí, nebo rozdělí, má sociolog Vašečka spíše skeptický pohled. Přiznává ale, že by mohla mít také pozitivní dopad: „Takové krize mohou určitě přinést zvýšenou rozvodovost a zničené vztahy v rodinách. Existují ale i názory, že se rodiny při této situaci scelí, s čímž souhlasím.”

 

Už teď si mnozí z nás váží drobnosti, o které nás obrala domácí izolace

Když začne počet případů nakažených ubývat a stát rozhodne o zrušení některých omezení, vzpomeň si na to, kolik věcí jsi za uplynulé období nemohl dělat. Uvědomíš si, že i díky této situaci sis začal více vážit posezení s přáteli nebo obyčejného běhání v parku, aniž by ses musel vyhýbat lidem a nosit tu otravnou, ale velmi potřebnou, ochrannou roušku. Je možné, že se kvůli současné krizi mnozí z nás konečně naučí radovat i z maličkostí, které jsme dosud brali jako samozřejmost.

 

 

 

 

 

 

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: NASA
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 20:03
včera v 19:40
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.