Nedoporučuje se ležení na zádech.
Nový koronavirus a onemocnění Covid-19 mohou v těžších případech způsobit zánět plic, tedy pneumonii. Plíce pacientů při ní nedokážou do krve dostávat dostatek kyslíku a nezbytné bývá i napojení na dýchací přístroje či dokonce externí okysličování (ECMO).
Na internetu se nyní začínají objevovat články, které hovoří o tom, že pacienti s pneumonií by neměli ležet na zádech ani na boku a ideální je naopak pozice na břiše nebo v sedě.
Tyto rady platí zejména pro aspirační pneumonii, kdy zejména starší osoby s poruchami polykání mohou vdechnout obsah svého žaludku plný kyselin a zbytků jídel.
Tento druh pneumonie ale způsobuje virus SARS-CoV-2 vdechnutý přes ústa nebo nos. Se žaludkem tedy teoreticky nic nemá společného, ale při ležení na zádech může docházet k přiškrcování dýchacích cest, což prý také přispívá ke komplikacím. Většinu plochy plic totiž máme „na zádech“, ne pod hrudníkem.
Doktor Sarfaraz Munshi z britské nemocnice Queens Hospital natočil video, ve kterém vysvětluje techniku dýchání, která podle něj může zabránit právě rozvoji pneumonie po nákaze novým koronavirem.
V případě infekce je podle něj třeba dostávat velký objem vzduchu co nejhlouběji do plic. Techniku praktikují preventivně i místní doktoři a sestřičky.
Munshiho zdůrazňuje, že cvičení je třeba hned na začátku infekce, ale ideálně i u zcela zdravých pacientů.
Máš udělat 5 hlubokých nádechů a při každém zadržet dech na 5 sekund. Při šestém je třeba nadechnout a silně zakašlat se zakrytými ústy. Toto zopakuj dvakrát.
Následně je třeba si lehnout na břicho a deset minut trochu hlouběji dýchat. Na břicho právě proto, že i ležení na zádech může přispívat k rozvoji sekundárního zánětu plic.