Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 1. 2021 svátek má Miloš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
7
Jakub Paulík
11. červen 2020, 16:01
Čas čtení: 2:47

Vrútky: Pachatel musel mít velmi silnou vnitřní motivaci, zranit tolik lidí s nožem je složité, tvrdí exkriminalista

Krvavá tragédie si vyžádala dvě oběti.

Jakub Paulík
11. červen 2020, 16:01
Čas čtení: 2:47
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Vrútky: Pachatel musel mít velmi silnou vnitřní motivaci, zranit tolik lidí s nožem je složité, tvrdí exkriminalista
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Podle primátora Vrútek Branislava Zacharidese v dnešních dopoledních hodinách 22letý Martinčan vpadl do budovy spojené školy a Gymnázia JC Hronského ve Vrútkách na Slovensku, ve které s nožem usmrtil zástupce ředitelky. Kromě toho zranil školníka, učitelku a dva žáky.

 

Jak se později ukázalo, útočník byl bývalý žák dané školy. Při útěku z místa činu ho zastihla přivolaná policejní hlídka. Jelikož se proti ní aktivně bránil, pachatele zastřelili. S našimi otázkami k aktuálnímu případu jsme oslovili bývalého kriminalistu Matěje Snopka.

 

 

V tomto článku si přečteš:
  • Jaký mohl mít pachatel podle exkriminalisty motiv
  • Proč si pravděpodobně vybral za vražednou zbraň právě nůž
  • Jak Snopko hodnotí zásah policie
  • Co říká na takzvané „nesmrtící zbraně“
  • Jak se vyjádřil k tomu, že se kulky od země odrazily do policisty

 

Vrútky
Vrútky Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Konflikt s členem personálu jako možný motiv

„Podle informací, které aktuálně máme, pachatel pobodal čtyři lidi a usmrtil jednu osobu. Provést něco takového s nožem není vůbec jednoduché. Za předpokladu, že nebyl trénovaný, musel mít velmi silnou vnitřní motivaci. Příčina může být zcela prozaická. Pachatel mohl mít konflikt s jedním ze členů personálu školy. Ostatní ho ale mohli začít bránit a strhla se mela. V ten moment takový člověk bodá hlava nehlava,“ řekl pro REFRESHER bývalý kriminalista Matej Snopko. Uvedl ale i další možné příčiny.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1638 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

„Druhým důvodem mohlo být to, že šlo o alkoholika, narkomana či duševně nemocnou osobu. Takový člověk může špatně přijímat informace od okolí a mohl se cítit ohrožen,“ tvrdí. Při třetí možnosti Snopko zvažoval, že mohlo jít o pachatele, který byl rozzlobený na své okolí či konkrétně na školu. A tímto způsobem projevil svůj silný negativní vztah. Jako příklad uvedl masovou vražedkyni Olgu Hepnarovou. Ta v roce 1973 s nákladním autem záměrně najela do davu lidí, čímž usmrtila 8 osob.

 

 

„V úvahu ale připadá i touha po slávě, a tedy incident, při kterém pachatel nadělá hodně škody jen proto, aby si ho všichni pamatovali. Dále mohlo jít například i o tlak po období pandemie koronaviru. Všude slyšíme, že je špatně a může být ještě hůř. Existují přitom slabší povahy, které hledají z krize východisko. Mezi možnosti ale určitě spadá i konflikt z domácnosti, po kterém se pachatel takovýmto způsobem ventiloval na jiných lidech,“ zamyslel se dál.

 

Vrútky
Vrútky Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Proč si pachatel vybral nůž?

„V Americe takové útoky probíhají převážně střelnými zbraněmi, protože jsou dostupné. Buď si tedy vybral jedinou dostupnou zbraň, jakou měl po ruce, nebo byl milovník takzvaných chladných zbraní,” míní Snopko. Jak ale řekl, nůž si pachatelé berou na útok v případě, pokud chtějí vraždit. Pokud by chtěli totiž někoho pouze zranit, vezmou si s sebou jiný nástroj. Postrašit svou oběť nožem je podle zkušeného kriminalistu velmi rizikové, protože v amoku může pachatel přejít až k vražednému útoku.

 

Jakým způsobem v takovéto situaci zasahuje policie?

„Postupy policie se mění, ale co se týče eliminace útočníka, policista musí hlavně uchránit ohrožené osoby. Pokud se to ale dá a pachatel neohrožuje na životě i policisty, je třeba ušetřit také život pachatele,“ řekl nám. Podle dostupných informací se však 22letý Martinčan s nožem aktivně bránil, a tak musela policie zasáhnout.

 

„Mnohdy je zásah velmi dynamickou situací, při které se špatně rozhoduje. Na Slovensku jsou však zanedbávány nesmrtící zbraně. Ty jsou efektivní za předpokladu, že nechceme ztratit život pachatele. Někdy je ale těžké posoudit, co je horší a co lepší. Samozřejmě musí být zbraň dostatečně efektivní, neboť s paralyzérem byste toho moc nenadělali, pokud nechcete, aby vaše žena byla vdova. Mělo by jít tedy o zbraň na dálku,“ tvrdí.

 

 

Kulky, které se odrazily do policistů

„Po bitvě je každý generál, ale kdybych byl při zákroku, možná dopadnu ještě hůř,“ vyjádřil se k tomu, že se prý policisté zranili od kulek odražených od země. „Dnešní zbraně jsou mnohem výkonnější než kdysi. Kulka se tedy může snadno odrazit. Když se policisté dostali do takové situace, byli plní napětí a adrenalinu. Kdyby pachatel útočil někde ve vězení, tak zásah nebude probíhat s takovým napětím, jako když někdo ohrožuje děti ve škole.

 

Lidé se mohou smát, že policisté zbabrali zákrok a poranili sebe navzájem. Nikdy ale nesuďme někoho, když jsme nechodili den v jeho botách. Takovou situaci nedokáži posoudit ani já jako bývalý kriminalista. Protože chránit životy dětí v plné škole je obrovskou odpovědností a stresující situací,“ dodal na závěr.

 

Vrútky
Vrútky Zdroj: TASR - Erika Ďurčová
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR - Erika Ďurčová Tagy: vrutky, Matej Snopko, útok nožom, útok vo Vrútkach
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.