Otázkou je, zda za rekreační užívání ještě považuješ i 7–9 dávek za měsíc.
O dlouhodobých následcích kouření marihuany se stále vedou spory. Negativně vidí dopady nová studie z USA, o níž píše Daily Mail.
Tým z Coloradské školy medicíny analyzoval 1 192 teenagerů z 596 rodin a z výzkumu vyplývá, že u uživatelů této látky existuje větší pravděpodobnost výpadků slovní paměti, přesněji vzpomínek na věci, které četli nebo slyšeli.
Vědci věří, že jde o důsledky brzkého užívání marihuany, protože tyto změny na vzorku nedokázali vysvětlit genetikou ani prostředím, ve kterém rodiny žily. Pokoušeli se o to porovnáváním sourozenců, které by mělo limitovat vliv rozdílné výchovy nebo socioekonomického statusu.
Studie se zaměřovala na rekreační uživatele, ale tento bod může být trochu sporný. Zatímco předchozí výzkumy řešily lidi, kteří kouří jednou až dvakrát za měsíc, v tomto případě to bylo průměru 7 až 9 dní měsíčně. Je tedy otázkou, zda se stále jedná o „rekreační užívání“.
Profesor Jarrod Ellingson z univerzity, která výzkum vedla, konstatuje, že vliv konopí na kognitivní funkce by měly prověřovat i další studie, zejména proto, že se tato látka stává legální v stále více amerických státech.
V Coloradu byla tato látka zlegalizována již v roce 2014, díky čemuž oblast navštěvuje i více turistů. „Musíme mít správná empirická data o tom, jak konopí ovlivňuje mozek ve vývoji, aby vlády a zdravotní úřady mohly přijímat rozhodnutí,“ dodává Ellingson.
Jiné studie také podle Daily Mail naznačují, že užívání může zvýšit riziko rozvoje psychózy a schizofrenie.