Klimatická krize a těžba dřeva zapříčinily změnu od deštného pralesa k otevřeným pastvinám.
Vědci varovali, že velká část Amazonie v důsledku klimatické krize ztrácí svoji povahu deštného pralesa a mění se v otevřenou savanu s malým počtem stromů. Podle webu The Guardian jsou pralesy vysoce citlivé na změny srážek, vlhkosti, ale také na požáry a delší sucha. To vede k tomu, že oblasti ztrácejí zalesněné plochy, které přecházejí do kombinace lesů a travních porostů podobných savaně.
Původně vědci počítali s tím, že takové jevy a změny mohou v Amazonském pralese nastat až za několik desítek let, avšak nový výzkum ukazuje, že tento bod zlomu je blíže, než si myslíme. Až 40 % amazonského deštného pralesa se již nyní proměnilo v plochy připomínající spíše savanu. Špatnou zprávou je, že jakmile k tomuto procesu dojde, je skoro nemožné ho zastavit a vrátit prales do původního stavu.
Již minulý rok byl brazilský prezident Jair Bolsonaro varován, že pokud se těžba a další činnosti poškozující také řeku Amazonku nezredukují, hrozí devastace celého pralesa. Bolsonaro však dává přednost ekonomickému rozvoji před ochranou životního prostředí a z varování si nic nedělá. Těžba i oheň nadále poškozují Amazonský deštný prales, což postupně vede k jeho přeměně.