Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Na Halloween jsme si pro čtenáře připravili článek pěti brutálních vražd, které se staly 31. října. Každý z případů je velmi specifický nejen samotným způsobem spáchání vraždy, ale také minulostí pachatelů a výsledkem vyšetřování či finálním rozsudkem.
Řekneme si o vraždícím otci, o sériových vrazích, sexuálním násilníkovi, psychicky labilním vrahovi se sklony k sebepoškozování a o údajném satanistickém kultu, na který prstem ukázal doživotně odsouzený sériový vrah David Berkowitz alias Son of Sam.
Jak vrah pro peníze ze životní pojistky otrávil své dítě
Co mohl mít satanistický kult společného s dvojitou vraždou v New Yorku
Jak se sérioví vrazi dohodli, že budou zabíjet dívky podle toho, kolik jim je let
O skladbě, kterou pro svého syna složil otec, který ho zabil
Za jakého odsouzeného vraha se přimlouval papež Jan Pavel II.
„Sladký halloweenský jed“ (1974)
V USA je koledování na Halloween zavedenou tradicí, při které se děti převlékají do kostýmů a chodí si po domech od lidí koledovat sladkosti. Na Halloween v roce 1974 koledoval v texaském městě Deer Park i 8letý Timothy O'Bryan s 5letou sestrou Elizabeth. Domů si přinesli pořádnou „výslužku“, ale sladkostí je obdaroval i otec. Když ji Timothy snědl, bylo mu velmi špatně a začal zvracet.
Chlapci proto rychle přivolali záchranku, ale cestou do nemocnice 31. října 1974 zemřel. Při vyšetřování policie zjistila, že jednu ze sladkostí někdo napustil kyanidem. Podle výsledků z patologie měl Timothy v těle dostatečné množství jedu na to, aby zabilo dva lidi, uvádí Vice. Vrahem chlapce přitom nebyl žádný zlomyslný soused z ulice, jehož koledující děti každoročně otravovaly, ale jeho otec, Ronald O'Bryan.
Jelikož měl finanční potíže, rozhodl se, že zavraždí svého syna, aby za něj dostal peníze ze životního pojištění. Zřejmě si myslel, že se policie pro množství sladkostí, které Timothy za daný večer nasbíral, nebude moci dobrat k viníkovi. Aby zmátl podezření, jed vložil do více sladkostí, a tak mohl v konečném důsledku zabít i děti, které s Timothym koledovaly.
Policie jim ale sladkosti včas odebrala. Vrah Ronald O'Bryan se pochopitelně snažil vinu shodit na někoho jiného, což mu ale nevyšlo. Timothyho otec hrál jistou dobu roli truchlícího rodiče a po smrti svého syna dokonce složil skladbu, v jejímž textu popisoval, jak Timothy „přišel k Pánu na nebi“. V roce 1985 Ronalda O'Bryan, jehož média začali přezdívat Candy Man, odsoudili k trestu smrti. Jeho život ukončila smrtící injekce.
Při nahrávce mučení 16letého děvčete lidi u soudu zvraceli (1979)
Na Halloween v roce 1979 si Lawrence Bittaker a Roy Norris vyhlédli 16letou stopařku Shirley Lynette Ledford, která nastoupila do jejich dodávky. Tehdy ještě netušila, že narazila na dvojici kalifornských sériových vrahů přezdívaných jako Tool Box Killers a zanedlouho se stane jejich pátou a zároveň poslední obětí.
Shirley mučili skutečně brutálním způsobem. Bittaker ji mimo jiné kladivem udeřil do loktů. Vrahové si přitom její bolestivé výkřiky natáčeli na video, uvádí ThoughtCo. Mladou Shirley nakonec udusili věšákem na oblečení a její tělo pohodili na trávník před náhodný rodinný dům. Chtěli prý zjistit, jak na takový brutální akt zareagují média.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Co se nachází na videu sériových vrahů, z něhož lidé u soudu zvraceli
Jak sériový vrah Son of Sam „předpověděl“ dvojitou vraždu
Proč mohl být motivem údajné satanistické vraždy snuff film (video, na kterém je natočená vražda)
Jak vrah u soudu nedokázal pochopit, proč zabil tři členy rodiny a otce, kterého miloval
Proč se sériový vrah mučící mladé dívky téměř dostal na svobodu
I když Bittakerovi v pozdějším období naměřili IQ 138, nikdy se mu nepodařilo dokončit střední školu, z níž ho vyloučili, píše ve své knize Psychologie sériových vrahů etoped Andrej Drbohlav. Ze střední školy vyloučili i jeho pozdějšího komplice a sexuálního násilníka Roye Norrise.
Oba muži začali v mládí páchat kriminální činnost, díky čemuž se v roce 1978 poznali ve vězení. Dohodli se, že když se dostanou ven, začnou společně vraždit a znásilňovat mladé dívky. Ty po propuštění na svobodu unášeli v dodávce, kterou pojmenovali Murder Mack. Určili si jasný cíl. Chtěli zavraždit 7 dívek ve věkovém rozmezí od 13 do 19 let – z každé věkové kategorie jednu.
Dívky, které si k nim přisedly, oklamali například tvrzením, že jsou z modelingové agentury a kdyby s nimi šly na odlehlé místo, mohli by je nafotit. V jiných případech si vymysleli odlišnou lež, nebo vybrané dívka prostě násilně unesli.
Vyšetřovatelé v jejich dodávce našli zhruba 500 fotografií nahých a umučených žen. Kromě toho si podle portálu Grunge mučení a vraždu poslední oběti natočili a později pro vlastní potěšení video stále přehrávali. Když tento odporný důkazní materiál pustili na soudním jednání (na Youtube je dostupný zvukový záznam ze soudu, který není určen pro citlivé povahy), lidé utíkali z místnosti s pláčem a někteří se pozvraceli.
Ještě předtím, než se sérioví vrazi dostali do rukou policie, vyhlédli si jistou Shirley Sanders. Ženu 30. září znásilnili, ale naštěstí se jí podařilo uprchnout. V tomto období se sériový vrah Roy Norris s vraždami svěřil jednomu bývalému spoluvězni, který informace předal policii, a tak zabijáci skončili v poutech. Shirley Sanders policistům potvrdila, že mají správné pachatele.
Po zadržení policií Roy Norris svého komplice Lawrence Bittakera ihned podrazil a začal spolupracovat. Z toho důvodu ho odsoudili jen na 45 let s možností podmínečného propuštění. V roce 2009 mu soud žádost o podmínečné propuštění zamítl a 24. února 2020 jako 72letý ve vězení zemřel.
Na rozdíl od Roye Norrise neprojevil soud při Lawrencovi Bittakerovi žádnou shovívavost. Brutální sériový vrah dostal trest smrti. Ten však odkládali tak dlouho, že Bittaker při čekání na jeho provedení v roce 2019 zemřel. Bylo mu 79 let. Podle rozsudku vrahové v průběhu pěti měsíců zavraždili pět žen, ve skutečnosti obětí ale mohlo být více.
Násilník a vrah či oběť justice? (1981)
31. října 1981 17letý Johnny Frank Garrett podle prokuratury v klášteře v texaském Amarillu znásilnil, pobodal a udusil 76letou řeholní sestru Tadeu Benz. Obviněný mladý muž trestný čin od začátku popíral. Jeho advokáti se ho snažili obhajovat tvrzením, že ho v dětství sexuálně zneužívali, v důsledku čehož trpí vícenásobnou poruchou osobnosti, informoval New York Times.
Po dlouholetém procesu ho v roce 1992 jako 28letého odsoudili k trestu smrti. Do procesu se snažili vložit i sestry z kláštera zavražděné Tadey Benz a dokonce papež Jan Pavel II. Nechtěli totiž, aby vraha odsoudili k trestu smrti. Jejich intervence však nepadla na úrodnou půdu.
Johnnyho Franka Garretta 12. února 1992 popravili. Jako poslední jídlo si objednal zmrzlinu a před popravou podle APB News řekl: „Chtěl bych poděkovat své rodině za to, že mě miluje a stará se o mě. Zbytek světa mi může políbit p**el.“ Autenticita těchto slov je však zpochybňována. Velký otazník navíc dodnes zůstává i nad samotnou vinou či nevinou Johnnyho F. Garetta.
All that's interesting zmiňuje nález DNA z roku 2004, který s vraždou jeptišky spojuje kriminálníka Leonce Pereze Rueda. Toho odsoudili v jiném případu z vraždy a znásilnění 77leté ženy, která se odehrála ve stejném roce a městě jako případ Johnnyho F. Garetta.
O tuto kauzu se zajímá i texaský advokát Jesse Quackenbush, který Garretta považuje za nevinného a natočil o něm dokument The Last Word. O nevině Garretta nepochybuje ani jeho rodina, která se stále snaží očistit Garretovo jméno, píše News Channel 10. Z jeho případu filmaři vycházeli i při natáčení hororové snímku Johnny Frank Garrett's Last Word.
Vražda satanistického kultu? (1981)
31. října 1981 skupina pachatelů na Manhattanu zavraždila 39letého fotografa Ronalda Sismana (některé zdroje uvádějí, že mu bylo 37 let, další dokonce 35) a jeho partnerku 20letou Elizabeth Platzman. Podle New York Times je brutálně zbili a každého jedenkrát střelili do hlavy. Byt převrátili „vzhůru nohama“, což nasvědčuje tomu, že mohli hledat něco konkrétního. Kromě toho jim ukradli i občanské průkazy.
Případ nejprve vyšetřovatelé spojovali s tím, že Sisman mohl být zapleten do byznysu s drogami, a z toho důvodu ho chtěl někdo zavraždit. Později ale dostali zajímavý tip. Informátor z prostředí vězení se policii svěřil, že jeden z trestanců tuto vraždu „předpověděl“ dlouhé týdny předtím, než se stala. Šlo o obávaného sériového vraha Davida Berkowitze s přezdívkou Son of Sam, píše Ranker.
David Berkowitz spoluvězni řekl, že satanistický kult v blízkosti čtvrti Greenwich Village spáchá vraždu v bydlišti fotografa, což sedělo na Ronalda Sismana. Na místě následně provedou rituál a zbaví se důkazů, tvrdil. David Berkowitz si však od roku 1977 odpykával svůj doživotní trest za vraždu šesti lidí, a tak těžko říct, odkud mohl mít o vraždě z roku 1981 takové přesné informace.
Podle některých teorií Berkowitz při vraždách spolupracoval se satanistickým kultem, který mohl vraždit i v tomto případě. Berkowitz dále tvrdil, že zavražděný fotograf Ronald Sisman disponoval videem z vraždy satanistického kultu (takzvaný snuff film), které potřebovali získat, uvádí Medium. Kromě toho Berkowitz dokázal vyšetřovatelům detailně popsat Sismanův byt.
Michael Newton v knize Unsolved Crimes (viz strana 279) zmiňuje, že Sisman chtěl s nahrávkou vraždy satanistického kultu kšeftovat, aby policie přehlédla jeho problémy se zákonem. Údajně totiž prodával drogy. Pokud je to pravda, kult mohl mít jasný motiv pro vraždu.
Zajímavé propojení na satanistický kult se podařilo odhalit i novináři Maurymu Terrymu (autor knihy The Ultimate Evil: The Truth about the Cult Murders: Son of Sam and Beyond). Ten tvrdil, že zavražděný fotograf Sisman měl být blízkým spolupracovníkem filmového producenta Roye Alexandra Radina.
Toho údajně v new yorském kultu podle Berkowitze přezdívali jako „fat cat“ či „Mr. Big“. Producenta v roce 1983 zavraždil William Mentzer, který měl být podle Berkowitze aktivním satanistou. Všechny tyto indicie poukazují na možnou spojitost vraždy Ronalda Sismana a Elizabeth Platzman se satanistické kultem. Zda se to ale opravdu stalo tak, jak tvrdí David Berkowitz, nevíme. Vrahy fotografa Ronalda Sismana a jeho partnerky Elizabeth Platzman nikdy neodhalili.
Z vyvraždění rodiny obviňoval Satana a duševní potíže (2010)
31. října 2010 ve městě Benton Township 24letý William Liske zastřelil svého otce Billa, nevlastní matku Susan a nevlastního bratra Dereka ubil k smrti kladivem. Svou nevlastní matku navíc znásilnil. U rodiny už v té době nebydlel, protože ho pro jeho nezvladatelné chování vykopli z domu. Jeho otec Bill se ho však snažil pravidelně navštěvovat.
Z rodiny přežil pouze 16letý Devon, Williamův nevlastní bratr, který v noci nebyl doma. Když se vrátil, prohodil pár slov s Williamem, ale protože spěchal do kostela, dlouho se nezdržel. Wiliam se ho však stihl zeptat, kam jde a jak dlouho bude pryč, píše portál Medium.
Devon vyšetřovatelům později řekl, že na něj William, který jinak býval velmi pochmurný, působil najednou šťastně a projevoval neobyčejný zájem o konverzaci. Po návratu z kostela se Devon divil, proč je všude takové ticho. Při prohlídce jednotlivých místností našel těla své rodiny. Jak informuje Fox News, nejprve si myslel, že jde o halloweenský žert. Bohužel se mýlil.
Na to, abychom pochopili, co mohlo Williama vést k tomuto brutálnímu činu, se musíme vrátit do jeho minulosti. Policie si o něm vedla záznam od roku 2002. Tehdy museli k jejich domu přivolat muže zákona, protože si William ubližoval. Když přijeli na místo, William je napadl. V dalších letech se pravidelně sebepoškozoval a útočil na rodinu. I když se mu v mládí pokoušeli pomoci odborníci na duševní zdraví, zdá se, že selhali.
Navzdory všemu se s ním jeho rodina pokoušela udržovat kontakt. Vřelý vztah s nim měl zejména jeho otec. Jen týden před vraždou se William s otcem Billem vydali na společný lov na divokou zvěř. Když se vrátili z lovu, dali si pár piv a William u nich přespal. Po rodinném výletě se svým otcem však William vyvraždil téměř celou rodinu.
Před soudem se za své činy omluvil a z vražd vinil své duševní potíže a Satana, uvádí Port Clinton News Herald. „Otce jsem velmi miloval a při každém pomyšlení na to, co jsem udělal, je mi špatně. Nemohu vysvětlit, proč se to všechno muselo stát, ale myslím, že to mělo především spojitost s mou duševní chorobou,“ řekl u soudu. Soud mu vyměřil doživotní trest. V roce 2015 29letý William Liske spáchal sebevraždu.