S Petrem Ludwigem o koronaviru, přijatých opatřeních, ale také o tom, jaký dopad bude mít tato pandemie na Česko s ročním odstupem.
Petr Ludwig je autor bestselleru Konec prokrastinace, který byl přeložen do celé řady jazyků, autor celosvětově známé iniciativy Masks4All a člověk, který nově stojí také za projektem Zachraňme Česko. Ve středu na svých sociálních sítích zveřejnil graf vývoje koronaviru v Česku, který znepokojil mnoho lidí. Se svojí první analýzou provedenou v září se trefil takřka na den přesně. Co nás tedy čeká? A co můžeme udělat proto, abychom zabránili dalšímu šíření a ochránili ty, kteří to nejvíce potřebuji?
Petře, ty jsi zakladatel GrowJob Institutu, firmy, která se zaobírá osobním rozvojem, máš za sebou spoustu přednášek a napsal jsi oblíbenou knihu Konec prokrastinace. Proč ses tedy rozhodl tolik angažovat v situaci kolem koronaviru?
K tomu mám dvě věci. První věc je, že mám vystudované datové vědy, a moje specializace byla modelování a simulace komplexních systémů, což je zrovna třeba epidemie. Tím pádem je to částečně můj obor a druhá věc je, že jsem se vlastně hned při první vlně v březnu spojil s lidmi kolem rektora ČVÚT, s lidmi kolem Akademie věd a společně jsme pak vytvořili takový multioborový panel vědců.
Tenkrát na jaře jsme vydali doporučení, aby se nosily roušky. Ta iniciativa se jmenovala #rouškyvšem, dostala se i do světa jako Masks4All a byla třeba i ve hlavních zprávách na americkém CNN. Obletěla doslova svět, dosah té kampaně byl 1,3 miliardy lidí. Už při projektu #rouškyvšem jsme na denní bázi spolupracovali s vědci, a teď když přišla druhá vlna, tak jsme na spolupráci navázali, a to vlastně vyústilo až k tomu, co jsem vydal nejen na svých sociálních sítích.
Je to taková výzva vědců, kteří jsou z relevantních oborů. Máme tam epidemiologa pana Smejkala, profesora infektologie, pracovníky z Akademie věd, ale máme tam i přední ekonomy z CERGE-EI. Jako skupina jsme pak dali dohromady doporučení pro českou veřejnost, která jsou aktuálně velmi důležitá.
Teď už musíme křičet pomyslné hoří a musíme také apelovat na českou veřejnost.
Ve středu jsi na svých sociálních sítích publikoval analýzu k vývoji pandemie koronaviru. Na jakých datech jsi ji postavil?
Už někdy v průběhu září jsem udělal predikci na následující tři týdny, která se týkala vývoje počtu hospitalizací a bohužel jsem se ve všech těch číslech trefil skoro na den přesně.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Kdy podle Ludwiga dojde českým nemocnicím kapacita
- Proč bychom podle něj měli v plné síle dupnout na brzdy
- Co je osobní lockdown a proč bychom si jej podle něj měli zavést
- Proč jsou podle Ludwiga roušky tak důležité
Samozřejmě bych byl radši, kdybych se netrefil, kdyby ta čísla byla lepší, ale bohužel ten můj datový model přesně seděl na to, co se děje teď. Nacházíme se v situaci, kdy nám exponenciálně neroste jenom počet hospitalizovaných lidí v nemocnici, ale také počet kritických případů, což je daleko větší problém. Zároveň nám ale rostou i čísla nakažených lékařů a sester. Tyto dva thready jdou proti sobě a spolu s vědci jsme to nezávisle na sobě vyhodnotili tak, že už je pět minut po dvanácté.
Teď už musíme křičet pomyslné hoří a musíme také apelovat na českou veřejnost. Bohužel je ještě hodně lidí, kteří koronavirus nevnímají jako hrozbu, zpochybňují ho a věří různým konspiračním teoriím a dezinformačním webům. Proto jsme si řekli, že kdy jindy spolupracovat s předními vědci než právě teď. Spojili jsme se tedy s dalšími odborníky a společně musíme apelovat na českou veřejnost.
V souvislosti s prognózou zmiňuješ termín exponenciální růst, který podle tebe ani spousta lékařů nezná. Dokážeš nám jednoduše vysvětlit, o co se jedná?
Exponenciála je něco, s čím se běžně v životě nesetkáváme. Je to růst, který je strašně moc rychlý. Na začátku je plíživý, dlouho se nic neděje, a pak se to v jednu chvíli zlomí. Je to podobné lavině, při té se taky chvíli nic neděje, a pak se to začne nabalovat a taková lavina se teď vlastně řítí na české nemocnice. V té naší prognóze je poměrně dobře spočítáno, že malé nemocnice budou přetížené v horizontu dní, velké pak v horizontu týdnů.
Ono to teď může vypadat jinak, některá oddělení mají ještě polovičku postelí prázdných, ale když jeden den přijde jeden pacient, další den dva pacienti, třetí den pak čtyři pacienti, tak to sice pořád vypadá, že se nic neděje. Ale ve chvíli, kdy se ten nárůst hospitalizovaných začne zdvojnásobovat a aktuálně je to tak, že se nový počet případů zdvojnásobuje asi za devět či deset dní, tak pokud v pondělí bylo 400 nových případů, tak za 10 dní jich bude 800. A za dalších 10 dní jich bude 1600. A právě v tu chvíli už systém prostě nebude stačit.
A tohle je věc, kterou člověk, jenž nemá třeba datové vzdělání, nebo neumí s exponenciálou pracovat na denní bázi, tak ji nedokáže odhadnout. Je to opak toho, jak funguje selský rozum. Ten říká – je to v pohodě, je to v pohodě, ale ta exponenciála říká – měli bychom brzdit, měli bychom v plný síle dupnout na brzdy.
Když jsme podle tvých slov tvůj nejdůležitější příspěvek na Instagramu sdíleli na našich sítích, dostali jsme vlnu hateů, že jen strašíme a vytváříme paniku. Jak bys na takové komentáře reagoval?
Takových komentářů samozřejmě dostávám taky spoustu a bohužel je to podobné, jako kdyby se Titanic řítil na ledovec a vyčítali byste lidem z posádky, že křičí na kapitána „pozor ledovec!“. To prostě není vyvolávání paniky, je to upozorňování na reálné nebezpečí a doporučení určitých věcí z té výzvy, těch opatření, která nejsou zásadně nějakým způsobem nepříjemná.
Vyzýváme k tomu, aby lidé opravdu omezili kontakt. Třeba na týden, na čtrnáct dní, aby opravdu zůstali doma a zřídili si tzv. osobní lockdown. Je potřeba to prostě chvíli vydržet. A druhá věc je nosit roušky i venku. Například velká americká města, která zavedla nošení roušek povinně i venku, tak měla daleko lepší průběh epidemie než města, která toto opatření nezavedla. Dneska již víme, že roušky opravdu fungují a nejsou ničím nebezpečné. Většina těch informací, že roušky jsou nějaké zlo a že se v nich hromadí CO2, se ukázaly jako nepodložené.
Takže za nás doporučuji zůstat doma a nosit roušky – Masks4All. Kombinace tady těch dvou věcí může strašně moc pomoci zdravotnímu systému v Česku a opravdu se počítá každý člověk, který je v tomto zodpovědný. Díky tomu totiž chráníme jednak zdravotnictví, naše sestry a lékaře, ale i ekonomiku, protože ten dopad pak nebude tak tvrdý. Čím víc lidí nosí roušky, tím menší potom bude nezaměstnanost, tím míň bude poškozen zdravotní systém, a tak dále. Když nad tím člověk přemýšlí, tak musí udělat hodně těch kroků hlavně v hlavě, protože to není nic, co by bylo na první pohled intuitivní. A lidé, kteří bojují proti nařízením, třeba někteří umělci. Tak ve chvíli, kdy ty umělci budou proti nařízením, tak je více lidí přestane dodržovat a ona přestanou fungovat. A právě těmto umělcům potom zruší koncerty, takže se jim to vlastně vrátí jako bumerang.
Čím víc je člověk nezodpovědný, tím hůř na tom bude za půl roku. Tohle je něco, co bohužel zatím lidé stále nechápou, a proto je potřeba jim to pečlivě vysvětlovat. Na druhou stranu si myslím, že hatey v těch on-line diskusích píše třeba v 5 – 10 % populace. Ale to jsou lidi, kteří se vždycky ozvou a ono to pak vypadá, že se hejtuje hodně, ale těch 90 % lidí je často tichých a nevyjadřují se do diskusí. Když se podíváte do diskuse třeba pod příspěvky médií, třeba Novinek, tak je to všechno vlastně jedna skupina lidí, která potom komentuje úplně všude a je to spíš její koníček. Jsou to takoví internetoví trollové, než že by to byl nějaký relevantní vzorek české veřejnosti.
Tvoje prognózy jsou děsivé: kolaps nemocnic a až 15 tisíc mrtvých do konce roku. Co můžeme udělat proto, aby ses pletl a takový scénář nenastal?
V první řadě je nutné přestat věřit dezinformačním webům a konspiračním teoriím. Já chápu, že ta jejich videa jsou natočena velmi propracovaně, manipulativně a oni to dělají chytře. Snaží se vás přesvědčit, že vy jste ti chytří a že jste to teď všechno pochopili. Ale je to prostě jenom trik. Opravdu je důležité spíše věřit předním českým vědcům. Máme třeba Danu Drábovou, a mnoho dalších lidí, kteří mají dlouhodobý profesní kredit. Tak proč nevěřit spíše vědcům, než anonymním webům a nějakým manipulativním videím.
Takže prostě v první řadě věřte českým vědcům, kteří říkají, že ten problém opravdu existuje, a navíc je vážný. Druhá věc je, že Covid opravdu není jen chřipečka. Možná je to chřipečka pro nás, já jsem Covid prodělal, měl jsem čtyři dny teplotu, na pět dní jsem ztratil čich a vlastně jsem si prožil velmi lehký průběh. Ale pro starší lidi, třeba nad 60 let, tak pro ně je to opravdu jako ebola. Až 30 % lidí nad 70 let potřebuje hospitalizaci, velké procento z nich umírá. Takže pokud nechceme nepřímo zabíjet naše seniory, naše babičky, dědečky, kteří se o nás starali v dětství, tak prostě musíme být především my mladí zodpovědní. My to možná přežijeme, ale oni možná ne. A jak říkám, pro některé mladé je to chřipečka, ale pro staré ebola.
Další věc, co konkrétně můžeme dělat, je vyhnout se sociálním kontaktům. Pojďme se co nejméně potkávat, těch pár kaleb prostě oželíme. Čím víc budeme zodpovědní, tím to pak bude kratší. Čím víc to budeme podvádět a budeme se stejně scházet, budeme kalit někde v parku, tak o to delší ta nařízení budou a poškodí to nás všechny. Zase se vracím k tomu bumerangu, čím víc na to člověk prdí, tím spíš se mu to vrátí. Budou tvrdší opatření, vláda třeba bude muset nařídit plošný lockdown, zákaz vycházení, a to nikdo nechceme.
Ta zásadní a hlavní věc je se opravdu nepotkávat. Když se nepotkáme, když si třeba zavoláme, tak je nulová šance, že se nakazíme. A ta nákaza je fakt strašně rychlá, stačí opravdu málo, ten vir je extrémně nakažlivý, daleko nakažlivější než chřipka. To že někoho takhle potkám a budeme se takhle pět minut bavit, oba bez roušky, tak je skoro jisté, že se vzájemně nakazíme. A když oba budeme mít roušku, tak ta šance, že se nakazíme, je skoro nulová. Rouška sice nezachytí jednotlivý vir, ale zachytí kapénky, ve kterých se vir šíří. Pojďme na sebe prostě neprskat, je to hrozně jednoduchá věc, moje prskání zachytí moje rouška, tvoje prskání zachytí tvoje rouška a vzájemně se chráníme. Roušky jsou opravdu to nejdůležitější a také to, že zůstaneme doma. Takže radím a doporučuji zůstat doma a když už někam jdu, tak si vezmu roušku. Vždyť nás to nezabije, je to prostě detail.
Aktuálně se nacházím v Itálii, dlouhodobě žiji v New Yorku, a jak tady v Itálii, tak i v New Yorku jsou roušky povinné i venku. Nikomu tam to nevadí, lidé to naopak berou jako symbol ohleduplnosti k zdravotníkům. Navíc všechny ty mýty o tom, že roušky jsou škodlivé, byly opravdu vyvráceny. Věřte v tom třeba doktoru Ždímalovi z Akademie věd, který roušky testuje v laboratořích a když on říká, že je to bezpečné a ať to nosíme, tak bych mu věřil víc než nějakému lifestyle blogerovi, který si o tom přečetl jeden článek na dezinformačním webu.
Je zdokumentované, že v Americe zdravotní sestry nosily i pleny, protože neměly vůbec čas ani jít na záchod.
Ve své prognóze mluvíš o kolapsu nemocnic. Co si pod tím máme představit?
Poměrně dobře víme, jak taková věc vypadá, protože se stala už i v Itálii, v New Yorku a také tam všechny lékaře překvapila. Je to o tom, že začne přicházet více požadavků, než systém zvládne odbavit. Více lidí si zavolá záchranku, ale tu záchranku nebude mít kdo řídit, nebude tam lékař nebo zdravotník, který by těm lidem pomohl.
A přesně to se může stát, může se stát že naprosto banální operace nebo třeba zánět slepého střeva může skončit tragicky. To samozřejmě vytváří ohromný tlak na lékaře. Je zdokumentované, že v Americe zdravotní sestry nosily i pleny, protože neměly vůbec čas ani jít na záchod. Měli třeba 14hodinovou, nebo 16hodinovou pracovní dobu a nikdo přeci nechceme naše zdravotníky testovat takovým šíleným způsobem, když tomu můžeme pomoci tak, že budeme zodpovědní.
Sobeckost lidí v tomhle je vlastně strašně smutná. Stačí, když na naší straně uděláme strašně málo a ulevíme tím strašně moc našim zdravotníkům, kteří to z nás všech mají nejhorší. Pokud někdo musí 14 hodin nosit respirátor a po mně se chce, abych si prostě mezi lidi vzal roušku, tak je to naprosto nesrovnatelný požadavek a myslím, že bychom v tuhle chvíli měli myslet i na druhé, a ne jenom na sebe.
Jak by se měla podle vás v této situaci zachovat vláda? Nebo se zachovala správně?
Tak asi všichni tušíme, že se nezachovala správně. Vláda selhala na mnoha úrovních. Za prvé ta nařízení měla být přijata daleko rychleji, měli jsme minimálně dodržovat standard, jaký platil v Rakousku, Německu a na Slovensku. Ta opatření jsme rozvolnili až moc rychle, s nadšením jsme zahodili ty roušky, a pak hrozně dlouho trvalo, než jsme je opět zavedli. Při tom exponenciálním růstu opravdu může jeden týden dělat rozdíl až 1000 mrtvých nebo i více.
Prošvihli jsme možnost zamezit nárůstu v prvopočátku, což bylo i hodně dáno tím, že byly volby a vláda si pravděpodobně nechtěla znepřátelit část obyvatel, tak prostě čekala až bude po volbách a potom to začala řešit. A bohužel to byl ten týden, možná čtrnáct dní, které nám teď chybí a kvůli kterým bude ten náraz do zdravotnictví velmi velký. Takže byla tam určitá pomalost ze strany vlády, odkládání a zároveň si myslím, že i zavádění pravidel je opravdu potřeba lidem vysvětlovat.
Třeba krásným příkladem je Tchaj-wan. Jejich ministryně, která má na starosti koronavirus, spolupracuje s ostatními ministry, točí jednoduchá videa, dělá info grafiky. Naše vláda udělá maximálně prohlášení, napíše složitou A4 a Dominik Feri to pak musí přechroustat lidu. Tak proč to sakra nedělá rovnou ta vláda. Proč nekomunikuje rovnou takhle jednoduše, když to evidentně jde. Tam vidím obrovské selhání, v té komunikaci, v práci s mladými lidmi. Dneska už nikdo nesleduje televizi, kdo si pustí Primu v osm večer? Já ani žádnou televizi nemám.
Takže je potřeba zapojit do informovanosti právě i influencery. V naší skupině, která podporuje zmiňovanou výzvu vědců, máme Kovyho, Aničku Šulc, Aničku Kadeřávkovou a dalších asi 30 předních českých influencerů, skrz které komunikujeme doporučení vědců. A to je věc, která prostě pravděpodobně bude fungovat víc, než když v osm večer v televizi vystoupí nedůvěryhodná vláda.
Proč ty sám na přímo nespolupracuješ s vládou?
Já jsem ochoten s vládou spolupracovat a nějakým způsobem jsme spolu chvíli i komunikovali, ale zjistil jsem, že se nimi úplně dobře nespolupracuje. Vždy si vaše úspěchy přivlastní, použijí to ke svému PR, atd. Takže jsme vyhodnotili, že spolupráce s vládou naši iniciativu spíše diskredituje.
Jsme tedy na vládě nezávislá iniciativa a věříme tomu, že právě proto nás třeba lidé budou poslouchat víc, než kdybychom s ní spolupracovali. To se nám povedlo už i na začátku, když jsme udělali #rouškyvšem, influenceři to nasdíleli a všichni Češi začali nosit roušky. Nakonec je povinně zavedla také vláda. Z toho jsme vyhodnotili, že hlavně potřebujeme komunikovat s českou veřejností. Influenceři jsou cesta, jak komunikovat, není to o tom, že prostě napíšu nějakých pět stran složitého textu a vyvěsím ho na nástěnku ministerstva. To prostě nefunguje a my se musíme posunout do 21. století.
Nařízení vlády ohledně koronaviru byla hrozně chaotická, nepřehledná, ze dne na den zrušili kulturní akce, a to místo toho, aby zase zavedli roušky,
Když se vrátím ještě k té situaci, ve které se nacházíme teď. Myslíš si, že kdyby se opatření přes léto tolik nerozvolnila, nosily se roušky, atd… tak nejsme teď na takových číslech, na jakých momentálně jsme?
Stoprocentně. Můžeme to vidět například na Německu a Rakousku, která tato pravidla měla i přes léto. Ani já jsem nebyl příznivcem toho nosit roušku v teple, ale mělo se jasně říct, že když počty nakažených začnou zase růst, tak se okamžitě znovu roušky zavedou. Lidi by věděli, že teď je sice nosit nemusí, ale kdykoliv může přijít situace, kdy se znovu zavedou. Měla se jim dát jasná čísla, že když se to třeba zvýší nově na 100 pozitivních za den, tak se roušky opět zavedou. Všichni by to tedy čekali, studovali by ta čísla nakažených, a pak až by to nastalo, automaticky bychom nasadili roušky.
Nařízení vlády ohledně koronaviru byla hrozně chaotická, nepřehledná, ze dne na den zrušili kulturní akce, a to místo toho, aby zase zavedli roušky, které v té době nebyly povinné snad nikde. Nechápu, proč nezavést roušky dřív než zrušit kulturní akce. Já to řeknu natvrdo. Měli bychom se poučit v tom, že do budoucna nesmíme volit vládu marketingovou nebo politiky, kteří jsou dobří v marketingu, komunikaci a PR, ale lidi, kteří jsou opravdu lídři a u kterých víme, že mají nějakou morální integritu, že jim můžeme věřit a že nemluví jenom nějakými blbými hesly, billboardy, ale že opravdu poctivě makají. Slogan „Naše země je krásná, jen nás řídí nemehla,“ je vzhledem k současné vládě velmi trefný.
Doporučujete osobní lockdown, co si pod tím představit? Zavedl jste sám sobě osobní lockdown?
Já jsem zavedl úplně ten největší lockdown, opustil jsem Česko, a to ne proto, že bych utíkal. Poslední dva roky žiji v New Yorku, takže pokud mi někdo vyčítá, že jsem utekl z Česka, tak já v něm stejně většinu času nejsem. Covid jsem si vlastně už prodělal, od lékaře na to mám vystavený certifikát, takže když se potkám s někým nakaženým, nemusím znovu na testy a nemusím ani do karantény. Studie, které k tomu jsou a které rozebíráme v posledním podcastu s doktorem Smejkalem říkají, že lidé, kteří koronavir prodělají, mají pravděpodobně minimálně čtyři měsíce imunitu.
Takže já vycestoval mimo civilizaci, kde si dávám svůj osobní lockdown. Sám, někde na jihu Itálie, kde je těch případů úplné minimum a funguje to takhle pro mě mnohem lépe. Udělal jsem si tu on-line kancelář, ze které řídím všechny aktivity v Česku a zároveň jsem si po té nemoci potřeboval odpočinout. Už půl roku pracuji jenom na tématu koronavirus, pak jsem ho sám chytil, takže jsem si musel dát takové lázně, protože už jsem to prostě nedával. Ono když chce člověk pomáhat druhým, tak nejdřív musí začít tím, že si sám odpočine. Takže já jsem na týden úplně vypnul a až teď jsem se vrátil k počítači a zase se tomu tématu věnuji naplno. Koordinuji vědce, snažím se koordinovat také ty influencery a nějak se to snažíme celé spojit dohromady.
Co je iniciativa #ZachraňmeČesko? A jak pomůže zachránit Česko?
To je iniciativa, kterou jsme vykopli před pár dny spolu s předními vědci z relevantních oborů a s influencery, kteří mají dosah. Prostě věříme tomu, že když nejlepší vědci České republiky společně dají dohromady nějaké prohlášení a influenceři, ke kterým mají lidé důvěru, to nasdílí, tak dosáhneme většího efektu než právě prohlášení vlády. Potřebujeme pravdu zásadně změnit chování lidí a být zodpovědnější.
Já si myslím, že jeden z důležitých důvodů jsou dezinformace. Snaží se čtenáře přesvědčit, že Covid neexistuje, že to není nebezpečné, že je to spiknutí Billa Gatese, který se nás snaží očipovat,
Proč se Česko chová nezodpovědně oproti jaru?
Já si myslím, že jeden z důležitých důvodů jsou dezinformace. Existuje analýza, která ukazuje, že týdně velké množství, stovky, některé týdny i tisíce článků na těch dezinformačních webech, jako je Aeronet, Sputnik, Parlamentní listy, Arfa, mají za poslední půlrok hlavní téma koronavirus. Snaží se čtenáře přesvědčit, že Covid neexistuje, že to není nebezpečné, že je to spiknutí Billa Gatese, který se nás snaží očipovat, a tak dále a tak dále. Takže v první řadě bych vinil dezinformační weby.
V druhé řadě je problém, že se tady objevila spousta odborníků, v uvozovkách, kteří byli třeba gynekologové nebo zubaři a začali se věnovat koronaviru. A protože měli bílý plášť, tak jim ostatní věřili. A jejich prohlášení bohužel nebyla postavena na žádných datových modelech, nebyla postavená na studiích ze zahraničí, a tak dále. Vědomě, nebo nevědomě to pak vedlo k tomu, že jejich prohlášení přesvědčilo lidi, že koronavirus není nic nebezpečného.
Asi si všichni vzpomeneme na prohlášení pana Žaloudíka, který říkal ve zprávách televize Nova, že je to jenom chřipečka a není to nic mimořádného. A teď vidíme, jak jsou přetížené nemocnice, a to podle mě něco docela mimořádného je. Nebo pan doktor Balík, který v době, kdy jsme měli asi 500 hospitalizovaných, říkal v Reflexu, že jsme za vrcholem. No jsme za vrcholem asi tak, že čtrnáct dní od jeho prohlášení máme 2 500 hospitalizovaných. Takže tito lékaři z nějakého důvodu – ega, nebo z dobrého úmyslu, ale s nevědomostí, udělali taky velkou škodu. To je už druhá věc.
A třetí věc, asi ta nejdůležitější, je právě vláda. Kdyby vláda komunikovala dobře, tak přebije jak ty dezinformace, tak ty pseudoautority. Ale tím, že komunikovala špatně, tak ty dezinformace a pseudoautority dostaly daleko víc prostoru a s prominutím zblbly českou veřejnost. Já se omlouvám, že to říkám tak natvrdo, ale je to podobný, jako když se smějeme Američanům, že věří, že země je placatá. Tak stejná kravina je, když dneska hodně lidí věří tomu, že Covid neexistuje. Nebo že se nás Bill Gates snaží očipovat.
Těch videí a zpráv je na internetu opravdu spousta. Jak poznat, co je informace a co fake news? A co důležitější, jak to třeba naučit naše prarodiče?
Základ je, aby lidé tyhle věci vůbec nekonzumovali, ani se na ta videa vůbec nekoukali. Když mi prostě přijde video z nějakého anonymního serveru, kde jsou tři vykřičníky a je tam klíčové slovo Ilumináti a Bill Gates, tak to prostě ani neotevírám. Ta pravděpodobnost, že v tom bude nějaká kvalitní informace, je vlastně nulová. Když jsme na pochybách, můžeme počkat na server Manipulátoři, který se zabývá právě vyvracením hoaxů, a tam se za pár dní pravděpodobně toto video objeví.
Je to podobné, jako když dřív kolovaly tzv. hoaxy, že někdo do pomerančů napíchal krev s HIV a takové věci. Nebo že někdo nastražil žiletky na klouzačkách. To jsou věci, které se nikdy nestaly, a přesto mezi lidmi kolují. No a dneska koluje, že někdo nešel na testy a dostal pozitivní výsledek. Je to vlastně ten samý mechanismus, akorát se vyskytuje v nové situaci, tak se v tom lidé nedokážou tak rychle zorientovat. Když mi někdo teď bude říkat, že někdo napíchal krev s HIV do pomerančů, tak budu ostražitý, jestli se nejedná o hoax. Ale když mi někdo bude říkat něco ohledně koronaviru, tak tu ostražitost ještě nemáme.
Toto se musí vysvětlovat, a to i seniorům. Ať nevěří tomu, co jim posílají kamarádi a kamarádky řetězovými e-maily, ale ať věří lidem, kteří jsou relevantní, tedy vědcům, epidemiologům, infektologům, datovým vědcům a ohledně lockdownu i ekonomům. Pokud mi o koronaviru říká něco zubař, kardiolog, gynekolog, tak je to podobné tomu, jako kdyby opravář televize začal opravovat auto. Ta šance, že se splete, je prostě velká.
Jak jsi již zmiňoval, sám jsi byl Covid pozitivní, přitom ses evidentně maximálně chránil. Dá se tomu vůbec předejít?
V tomhle hrají důležitou roli procenta. Kdybych se nechránil vůbec, tak jsem možná měl mnohem horší průběh, protože bych pravděpodobně dostal mnohem větší virovou nálož. O tom to celé je. Je v tom opravdu velký rozdíl. Když máš roušku a chytíš to, tak budeš mít daleko slabší průběh, než když ti to někdo naprská na přímo. Takže proto měli nejhorší průběh té nemoci taxikáři v New Yorku, kteří tu virovou nálož dostali největší, a ještě jim to v těch autech cirkulovalo. To byly ty nejzávažnější případy.
Takže rouška tě třeba nemusí na 100 % zachránit, ale zachrání tě na 90 %. Ty toho viru dostaneš o 90 % míň, což znamená buďto to, že ti to vůbec neproběhne, nebo že budeš mít naprosto lehoučkej průběh. Dokonce právě jeden americký lékař říkal, že rouška právě funguje jako taková alternativa k vakcíně. Díky roušce dostaneš malou virovou nálož, budeš mít slabší průběh, a pak si vytvoříš protilátky. Takže roušky v tomhle rozhodně fungují.
Já třeba vím, kde jsem se nakazil. Mám dva scénáře – buď jsem se nakazil od svých blízkých doma, kde roušky nikdo nenosí. Anebo jsem se nakazil na veganském veletrhu, kde jsme měli společný oběd s přáteli, a ačkoliv jsem měl celou dobu respirátor, během jídla jsem si ho samozřejmě sundal. A přesně tam je velké riziko nákazy. Proto říkám, že je potřeba dávat si pozor a že nebezpečný člověk je pro nás člověk, který nemá roušku a je k nám blíž než 2 metry. To je prostě riziko, když s nakaženým člověkem bez roušky strávím 5 minut, budu to mít pravděpodobně taky.
Takže je důležité omezit kontakt s lidmi, nechodit někam na jídlo nebo kávu. Pravděpodobně to byl i můj případ, že jsem se buď nakazil od někoho z blízkých nebo na veganském veletrhu, ale to už zpětně nikdy nezjistím.
Tvoje příspěvky sdílí řada vlivných influencerů v čele s Gabrielou Heclovou nebo Aničkou Šulcovou. Je to dobrovolné, nebo jsi je do šíření informací zahrnul aktivně sám?
Na začátku toho spojení stojím já. Na svůj Instagram jsem napsal, že jsem z této situace fakt již bezradný, reálně jsem chytal depku z toho, že jsem měl pocit, že bojujeme s větrnými mlýny, že nikdo neposlouchá, že se Česko prostě zbláznilo. A tohle jsem napsal na svůj Instagram. Zeptal jsem se, jestli je tady ještě vůbec někdo, kdo má zdravý rozum a kdo věří tomu, že řešíme fakt problém. No a ti influenceři mi napsali a spojili jsme se. V tu chvíli jsem už spolupracoval s vědci a řešili jsme, co s tím můžeme dělat. Tak jsme vymysleli tu výzvu o nošení roušek, kterou jsme společně udělali. Zkoordinoval jsem vědce a influencery, a myslím, že to bylo takové živelné.
Jsem strašně vděčný influencerům, kteří se do toho zapojili, protože i pro mě to znamená určité riziko. Stejně jako jsi říkala, že dostáváte hate, dostávali ho i oni. Ve své osobní vizi mám dlouho jeden citát. „Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.“ V tuhle chvíli je prostě potřeba najít odvahu, semknout se a postavit se za názory, které jsou možná pro spoustu lidí nepopulární, ale když nebudeme dělat nic, situace může být třeba za tři týdny mnohem horší. Takže já vlastně obdivuji ty influencery, kteří našli odvahu jít s kůží na trh. Moc jim za to děkuji a taky samozřejmě děkuji zdravotníkům a zdravotnímu systému, na který to dopadá ze všeho nejvíc.
Česko také zchudne, zchudneme my všichni a bude tu vládnout určité trauma po tom, co bohužel spoustu lidí, kteří by normálně nezemřeli, zemře.
Chápu, že se momentálně nejvíce zaobíráš touhle situací. Ale dokážeš si představit, kde bude Česká republika třeba za rok?
Myslím, že ta situace bude podobná jako v New Yorku. New York tu ránu zažil v březnu/dubnu. Dodnes jsou stále zavřené galerie, podniky, vzrostla nezaměstnanost, vzrostla kriminalita a bohužel částečně Česko také zchudne, zchudneme my všichni a bude tu vládnout určité trauma po tom, co bohužel spoustu lidí, kteří by normálně nezemřeli, zemře.
Ale zároveň, ať jsem trochu pozitivní, tak je potřeba říci, že všechny tyto krize, ať to byla třeba Druhá světová válka, tak vedly k tomu, že lidstvo se ve spoustě věcech probralo. Doufám, že koronavirus povede k tomu, že se probereme a že nebudeme volit populisty, nebudeme věřit dezinformacím, začneme daleko dřív řešit klimatickou změnu, aby to nebylo jako s koronavirem, že budeme čekat, až tady ta klimatická krize bude a pak už bude pozdě na to, abychom ji mohli řešit.
A také doufám, že to povede i k nějaké morální obrodě České republiky, že do politiky půjdou lidé, kteří by do ní za normálních okolností nešli, že to vygeneruje nějaké lídry, kteří by normálně nešli dělat službu veřejnosti. Také bude potřeba víc než kdy jindy táhnout za jeden provaz a překousnout vzájemné drobné problémy. Opravdu je důležité rozpoznat ty, kteří se v těch klíčových momentech zachovali správně, a naopak se zbavit těch, kteří selhali.
To je za nás všechno, je ještě něco, co bys doplnil nebo vzkázal mladým lidem, kteří sledují REFRESHER?
#StayAtHome, zůstaňte doma, #Masks4All roušky všem, prostě když jdete ven, tak si vezměte roušku a třetí #ZachraňmeČesko, buďme zodpovědní spolu.