Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 4. 12. 2020 svátek má Barbora, Barbara

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Politika - Česko
3
Tereza Šnajdrová
9. říjen 2020, 12:00
Čas čtení: 2:31
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

PŘEHLED: Toto jsou všechna aktuálně platná opatření

Ve čtvrtek odpoledne ministr zdravotnictví Prymula oznámil nová opatření proti koronaviru. Která to jsou a která jsou ta, která již platí dlouhodobě?

Tereza Šnajdrová
9. říjen 2020, 12:00
Čas čtení: 2:31
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Od pondělí v České republice opět platí nouzový stav, který umožňuje vládě rychleji přijímat nová opatření proti šíření koronaviru. Pravidla se mění skoro každý den a není jednoduché se v nich zorientovat. Proto ti přinášíme přehled nově zavedených opatření, ale také těch, která již několik týdnů platí

 

Zavedená omezení

I nadále platí povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, a to i ve školách či hromadných dopravních prostředcích. 

 

Jedna z mála věcí, které se nemění, jsou svatby a podmínky zůstávají takové, jako Ministerstvo zdravotnictví určilo minulý týden. Až do 19. října se svatby může účastnit pouze 30 svatebčanů, kteří samozřejmě musí mít roušky a měli by také dodržovat rozestupy. 

Kultura a volný čas

Omezení se dotknou pořádání hromadných akcí, a to jak vnitřních, tak venkovních. Od pondělí tak není možné pořádat hromadné akce v počtu vyšším než deset osob ve vnitřních prostorách staveb a v počtu vyšším než dvacet osob ve vnějších prostorech.

 

Česká republika se tedy minimálně dva následující týdny bude muset obejít bez koncertů, divadel, kin a dalších kulturních událostí.  Zakázány jsou také návštěvy muzeí, výstav, hradů, zámků, hvězdáren, planetárií a dalších kulturních prostorů.

 

Od pátku také došlo k uzavření všech zoologických zahrad. „Během víkendů tam dochází k obrovskému nakupení osob a my opravdu potřebujeme omezit počty lidí, kteří se potkávají mimo rodinu,“ okomentoval na tiskové konferenci tento krok Roman Prymula.

Sport

Již běžící sportovní soutěže se ještě o víkendu budou moci uskutečnit. Od pondělí pak dojde ke zrušení všech profesionálních i amatérských sportovních aktivit

 

Od pátku ale musí pozastavit svoji činnost i všechna vnitřní sportoviště, a to také fitness centra, vnitřní bazény a posilovny.

 

Venkovní sportování je dovoleno, avšak v omezeném poštu, a to maximálně 20 osob. Sportovat venku tedy můžete, ale fotbal si zahrajete leda bez brankáře.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1468 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Šéf Oktagonu Ondřej Novotný: Bitva Vémola vs. Mikulášek bude nejsledovanější zápas roku 2020 (Rozhovor)Šéf Oktagonu Ondřej Novotný: Bitva Vémola vs. Mikulášek bude nejsledovanější zápas roku 2020 (Rozhovor)
Aktivní účet na sociálních sítích, chybějící záznamy z výtahu, tělo nalezené v nádrži hotelu. Toto je záhadná smrt Elisy Lam Aktivní účet na sociálních sítích, chybějící záznamy z výtahu, tělo nalezené v nádrži hotelu. Toto je záhadná smrt Elisy Lam
Yzomandias na novém albu vyzývá k vraždě Babiše. Prozyum je inovativní a zároveň nostalgické (Recenze)Yzomandias na novém albu vyzývá k vraždě Babiše. Prozyum je inovativní a zároveň nostalgické (Recenze)
VÍCE

 

Restaurace

Nová omezení se dotknou také restauračních zařízení, což může být pro mnoho provozovatelů likvidační. Od pátku musí všechny restaurace, hospody a bary ve 20 hodin zavřít a u jednoho stolu mohou sedět pouze čtyři osoby. Mezi stoly také musí být vládou nařízené rozestupy. „Mělo by to vést k omezení kontaktů,“ okomentoval rozhodnutí ministr zdravotnictví.

Školy

Velký otazník také visel nad změnami ve školství. Od pondělí pak povinně všechny střední a vysoké školy přechází na distanční výuku. Výjimku má pouze praktické vyučování u medicínských a zdravotnických oborů. 

 

Na prvních stupních základních škol bude výuka i nadále probíhat prezenčně a ani pro školky a družiny se nic nemění.

 

Změny čekají druhé stupně základních škol, kde bude od pondělí zavedena střídavá výuka. To znamená v praxi jediné – každá třída se bude jeden týden učit z doma a ten další klasicky ve škole. Střídání tříd by tak mělo zabránit kontaktu studentů a případnému šíření koronaviru. 

 

Plošně budou uzavřeny všechny základní umělecké školy a školní kluby. 

 

Studenti si také prodlouží podzimní prázdniny, Ministr Plaga vyhlásil na pondělí a úterý 26. a 27. října dny volna. „Chápejte je jako dny boje proti covidu, jako dny, které musíme využít k tomu, aby se nám podařilo se situací se vypořádat,“ obhájil svoje rozhodnutí.

Obchodní centra

Od jara poprvé se nová opatření dotknou také obchodních center, která jsou podle vlády jedním z rizikových míst, a to zejména pro mládež. Provozovatelé food courtů v obchodních centrem musí od pátku vypnout wifi připojení, čímž by se mělo zabránit shlukování mládeže v těchto prostorech. 

 

U stolu ve zmíněných food courtech budou moci sedět pouze dva lidé.

 

Do nákupních center a prodejen se také nepodíváte ve větší skupině. Vstupovat do nich mohou skupiny maximálně po dvou a i ty by od sebe navzájem měly dodržovat dvoumetrový odstup. Výjimku pak mají osoby mladší patnácti let doprovázené zletilou osobou ze společné domácnosti.

Bohoslužby

Náboženských akcí se od pondělí na dva týdny může účastnit maximálně deset lidí.

Úřady

Do jarního provozu se pak vrací úřady, které budou mít otevřeny pouze dva dny v týdnu na pět hodin.

Sociální zařízení

Na následujících 14 dnů dojde k zákazu návštěv ve všech zdravotnických a sociálních pobytových zařízeních.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: vlada.czNáhledový obrázek: twitter/profesorPrymula Tagy: Koronavirus, nouzový stav, Roman Prymula, opetření
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
1
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.