Temný rytíř Ghostemane vydal novou desku Anti-Icon, která při pomíná vzrušující jízdu vlakem plným duchů.
Ghostemane, vlastním jménem Eric Withney, je americký raper a producent, jenž se proslavil jedinečným kombinováním rapu a metalu. V minulosti byl také členem skupiny Schemaposse, díky níž se dostal například ke spolupráci s Lil Peepem, která mu otevřela dveře do hudebního světa. Jen před pár dny pak vydal nové album s názvem Anti-Icon, na kterém se vypořádává se závislostí a smrtí svého otce.
Deska Anti-Icon, na které se nachází 13 tracků, posouvá tvrdou hudbu na další level a je stejně zvláštní a tajemná, jako zpěvák sám. Stejně jako tomu bylo u Ghostemanových předchozích počinů, i tentokrát se na ní mísí kombinace industriálních zvuků, rytmického hardcoru, phonkového rapu a nechybí ani syrové screamo.
Produkci Anti-Icon má na svědomí label Blackmage, jehož vlastníkem je Ghostemane, a mimo něj pod ním vydávají také umělci jako Ericův kamarád Parv0, raper Horus The Astroneer, Slizz nebo třeba Red Blade.
Tracklist:
1. Intro.Destitute
2. Vagabond
3. Lazaretto
4. Sacrilege
5. AI
6. Fed Up
7. The Winds of Change
8. Hydrochloride
9. Hellrap
10. Anti-Social Masochistic Rage [ASMR]
11. Melanchoholic
12. Calamity
13. Falling Down
Většina skladeb z Ericovi tvorby je svižná, plná pulzující hardcorové energie, phonkového rapu, a to vše je zahaleno do temného závoje. Jeho hudba v tobě bude vyvolávat úzkost, děs a rozhodně to není nic pro posluchače mainstreamu.
Left me for dead, now I've been a wreck
And momma told me daddy ain't gonna be back
And she told me I'm the man now, I guess I'm the man now
Think I need a plan now, uh
Deska již obvykle začíná pochmurným intrem nesoucím název Destitute, na které vzápětí navazuje rychlá skladba Vagabond. Ta je napěchovaná směsí intenzivních, ale pokřivených rytmů, pořádnou dávkou kytar a rapových veršů, které připomínají zvuky kulometu. Text pak popisuje smutek, prázdnotu a zpustošení v životě Ghostemana po smrti jeho otce, se kterou se nikdy nedokázal vyrovnat a dle jeho slov jí bude ovlivněn již navždy.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 90309 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
, Měsíční předplatné ve Skillmea ZDARMA
nebo Kaliforňan miska dle vlastního výběru ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Ve stejném duchu se nese i singl Lazaretto, nesoucí se v pochmurném duchu a připomínající ranou tvorbu industriální rockové kapely Nine Inch Nails. V něm Ghostemane používá nihilismus jako vzpouru proti scéně, která ho vytvořila, a opět nechybí ani tvrdé kytarové riffy, pasáže plné screama a digitalizované vokály.
Deska ve svém tempu nepolevuje a posluchačům servíruje další pecky Sacrilege a AI. Ghostemanovy vokály jsou i v těchto dvou skladbách stejně rozmanité a výbušné, jako jeho hudba. Rychlé rapování je v určitých pasážích narušováno tichým skřehotem ve stylu Marilyna Mansona, těžce slyšitelným šepotem a ostře mluvenými hesly. Abys rozuměl každému slovu, které ti Ghostemane pomocí skladeb říká, musíš se opravdu soustředit, protože mnohdy je jeho rap tak rychlý, že zachytit jeho myšlenku je velmi obtížné.
Fed up, I'm fed up with the drugs
Fed up with the fake love, put the gun to my brain, go bang
I'm fed up with the drama
Got a crib for my momma 'cause I don't think I'ma live too much longer
První klidnější moment alba nastává ve chvíli, kdy začnou hrát Fed Up a navazující The Winds of Change. V zamyšlených nahrávkách vyjadřuje svůj nesouhlas s lidmi, kteří nerozumí jeho umění, textům a hudbě. Zároveň se také vyzpívává z minulosti plné drog a lží, a posluchačům ukazuje temnou stránku svého života. Fanoušky již několikrát na Instagramu upozornil na to, že „texty nejsou od toho, aby zněly dobře,“ a v těchto skladbách to platí dvojnásob.
Z melancholie pak posluchače vytrhne song Hydrochloride, který je plný vzteku a apatie. Vzápětí je přenese do roku 2017 a desce Hexada, na níž se nachází oblíbený hit Mercury: Retrograde. Ve stejném duchu se nese Hellrap, kde Ghostemane rapuje dokonce i o Praze, kterou si velmi oblíbil. V jednom z rozhovorů uvedl, že ještě před tím, než díky hudbě začal vystupovat po celém světě, se k cestování dostal pouze zřídka a právě Praha je jedno z míst, které ho velmi zaujalo.
Převrat pak přichází ve skladbě Anti-Social Masochistic Rage [ASMR], jež opravdu určitým způsobem zní jako jedno z ASMR videí, na které můžeš narazit na YouTube. „And then you taught me how to sit and behave, you told me, ‚Lick your fingertips for a taste‘ and then you smacked me and you called me a waste,“ šeptá hlubokým hlasem Ghostemane před metalovým refrénem plným syrového screama.
Poslední zastávkou před vyvrcholením desky je pak Melanchoholic. Asi správně hádáš, že tenhle singl bude hodně melancholický a Ghostemane se v něm odhaluje touhu zbavit se své nehezké minulosti. Pomyslný zlatý hřeb pak přichází v podobě Calamity plné výkřiků, elektrických kytar a industriálního, dalo by se říci až punku, který připomíná tvorbu amerického dua Ho99o9.
Anti-Icon zakončená Falling Down, jež skvěle navazuje na Intro. Destitute, rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co kdy z rukou Ghostemana vzešlo. Posluchače nechal nahlédnout do svého nejtemnějšího nitra, svěřil se s drogovou minulostí, smrtí svého otce a pokořil další level v kombinování zvuků. Desce dáváme 9/10, a těšíme se na to, čím nás do budoucna Eric ještě překvapí, protože překonat Anti-Icon bode hodně obtížné.