Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
V USA bude mimořádně vysoká volební účast. Kvůli pandemii hlasovalo předčasně 100 milionů lidí poštou. Donald Trump tento způsob kritizuje, tvrdí, že se tak hlasy dají falšovat.
Američané rozhodují o novém prezidentovi. Otázkou je, zda se jím stane nynější prezident Donald Trump, nebo Joe Biden, který byl osm let viceprezidentem Baracka Obamy. Jde o historicky nejstarší finalisty, jaké Amerika měla.
Výsledky prezidentských voleb v USA budeme znát nejdříve 4. listopadu 2020. Na to, jak tyto volby ovlivní Evropu jsme se zeptali přímo odborníků.
Celkově je v USA oprávněno volit 239 247 182 lidí a podle informací svůj hlas předčasně odevzdalo téměř 100 milionů občanů. V USA totiž občané, kteří jsou o svém hlase přesvědčeni, mohou hlasovat předčasně poštou. Kvůli pandemii tuto možnost využil rekordní počet lidí a čekání na výsledky tak může trvat déle, možná několik dní až týdnů.
Donald Trump tento způsob odevzdávání hlasů kritizuje, protože podle jeho slov je takto možné hlasy manipulovat. Argumentoval tím, že se našly špatně vytištěné lístky a toto není tak bezpečný systém, jako když přijde občan do volební místnosti.
Donald Trump se snaží o své znovuzvolení a možnost zůstat v Bílém domě i další čtyři roky. Aktuální problémy spojené s pandemií koronaviru, neutuchající protesty hnutí #BlackLivesMatter nebo otázka klimatické krize však před volbami posouvaly do pozice favorita spíše jeho protikandidáta Joea Bidena.
Jde opravdu o velmi specifické volby, které mnozí považují za zlomové, protože oba tito kandidáti rozdělili Spojené státy americké na dva tábory tak, jak nikdo nikdy předtím.
Aktuální společenská situace v USA
Podle slov bývalého premiéra Slovenské republiky a bývalého ministra zahraničí Mikuláše Dzurindy je celkové společenská klima v USA napjatá. Společnost je podle jeho slov polarizovaná. „Dělících čar je několik. Od koronaviru a jeho ekonomických a sociálních dopadů, přes rasové nepokoje, až po osoby prezidentských kandidátů. Otevřenou otázkou je, zda volba prezidenta tuto polarizaci zmírní, nebo ji naopak ještě více prohloubí,“ řekl pro REFRESHER Mikuláš Dzurinda.
Nálada v USA je nevyzpytatelná a výsledek voleb může proto překvapit. Volby jsou výjimečné tím, že se překreslují mnohá pravidla, která dosud platila. Jsou jisté státy, které jsou republikánské nebo demokratické, ale i přesto se to už podle slov Pavone Demese, politického analytika, postupně začíná měnit.
„Souvisí to i se vztahem seniorů vůči kandidátům i s pandemií koronaviru. Starší lidé jsou vyděšení z toho, jak umírají a Trump nezvládl tuto situaci. Kdyby nebyla krize, téměř s jistotou by vyhrál Donald Trump,“ napsal bývalý ministr mezinárodních vztahů Pavol Demeš na Instagramu.
„Americké volby jsou jedna obrovská show. To, co se tam děje, je z pohledu evropského voliče šílené,“ tvrdí zase bývalý ministr zahraničí Eduard Kukan. Řekl to v pořadu Na Tělo a doplnil, že nelze podceňovat Trumpa i přesto, že Biden v průzkumech před volbami vedl.
Vítěz prezidentských voleb 2020
Ve prospěch Trumpa hovoří jeho schopnost oslovit frustrované, ale i odvaha přijímat vážná rozhodnutí, jako například odstoupení od několika mezinárodních smluv, uvalení cel pro určité komodity, které jsou pro USA citlivé či uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.
Takto popsal situaci pro REFRESHER Mikuláš Dzurinda a poznamenal, že podle něj je výsledek voleb stále otevřený. „Ve prospěch Bidena hraje poznatek mnoha Američanů, že protekcionismus a ochranářská politika, zahleděnost do sebe, jakož i jednostranné rozhodnutí USA bez konzultace se spojenci ve střednědobém horizontu Američany poškodí.“
„Kdybych mohl, nevolil bych ani jednoho z těchto kandidátů, ale dal bych přednost tomu, aby vyhrál Joe Biden. Pokud jdu na to s rozumem, myslím, že vyhraje Trump,“ řekl Eduard Kukan v pořadu Na Tělo.
Když se podíváme na křivky popularity za posledních několik měsíců pro oba kandidáty, tak byla Bidenova křivka vždy nad Trumpovou a nikdy se navzájem nepřetnuly. Před čtyřmi lety se Donlad Trump s Hilary Clintonovou předháněli. „Jednou byl jeden dole a jednou nahoře. Tentokrát křivky běží paralelně. Popularita Joea Bidena je dlouhodobá. Přeji si, aby Biden vyhrál a napovídají tomu i křivky,“ psal na Instagramu Pavol Demeš.
Jak se volby prezidenta v USA týkají Evropy
Vítězství Donalda Trumpa vzdálí USA a Evropu ještě více. Což bude poškozovat oba kontinenty. Bude to vodou na mlýn jak Číny, jakož i regionální hazardéry. Například Ruska, či Turecka, říká Mikuláš Dzurinda.
Volba Bidena však podle něj nebude znamenat automatické smazání problémů ve vztahu k Evropě, ani zmírnění napětí ve světě, ale dá šanci na obnovu normálního, partnerského dialogu mezi USA a Evropskou unií. „Tento dialog může být i kritický, dokonce by měl být kritický, avšak vedený v dobré víře chránit západní svět a jeho civilizaci.“
Podle slov Eduarda Kukana je pro Evropskou unii případné vítězství Donalda Trumpa špatnou zprávou. Naše transatlantické spojení Donald Trump oslabil a tím pádem nemáme takovou jistotu, pokud jde o naši bezpečnost, jako tomu bylo předtím. „Musíme se proto více věnovat vývoji obrany, obranného průmyslu. Otázka bezpečnostní politiky bude mnohem více forsírovaná.“ Na závěr dodal, že Donald Trump nemá rád Evropu a my nejsme v centru jeho zájmu.
„Nejpozitivnější zpráva by byla, kdyby vyhrál Joe Biden. Donaldu Trumpovi se například líbí Brexit nebo vyjednávání s jednotlivými státy Evropské unie i přesto, že my si budoucnost představujeme jako celek,“ řekl Pavol Demeš v pořadu Na Tělo. Doplnil, že v případě vítězství Trumpa určitě zůstanou EU a USA nejbližšími spojenci a Čína bude pro Spojené státy americké největším rivalem.