Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 20. 4. 2021 svátek má Marcela

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

„Kradl jsem a prodával z domova, co se jen dalo,“ říká bývalý narkoman Martin o životě s drogami (Rozhovor)

Martin se otevřel a vyprávěl nám svůj příběh.

18. listopad 2020, 12:37 Čas čtení: 6:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Refresher
2
Lukáš Čelka
18. listopad 2020, 12:37
Čas čtení: 6:56

„Kradl jsem a prodával z domova, co se jen dalo,“ říká bývalý narkoman Martin o životě s drogami (Rozhovor)

Martin se otevřel a vyprávěl nám svůj příběh.

Lukáš Čelka
18. listopad 2020, 12:37
Čas čtení: 6:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Martin byl čtyři roky závislý na různých opiátech a heroinu. Nakonec ale skončil na léčení a podařilo se mu zachránit si život. Dnes se věnuje cestování, pracuje, a to, že měl v minulosti problémy s drogovou závislostí, bys na něm ani nezpozoroval.

 

Mladík se nám anonymně otevřel a vyprávěl nám o nejtěžších chvílích jeho života. Prozradil nám, co všechno byl nucen dělat proto, aby si mohl dát svou dávku, ale také to, jak náročné bylo odvykání a čím vším si musel projít, aby dal svůj život opět do normálu.

 

V tomto článku si přečteš:
  • Jak se Martin dostal k tvrdým drogám a jaké to byly
  • Co všechno byl nucen a ochotný dělat jen proto, aby se dostal ke své dávce
  • Jak Martina v této době brali jeho nejbližší
  • Co byl pro Martina zlomový bod, kvůli kterému skončil na léčení
  • Co si pamatuje z doby, kdy byl nonstop pod vlivem tvrdých drog
  • Co Martin hodnotí jako nejtěžší chvíle odvykání si od závislosti
  • Kde byl Martin na léčení a jak to tam probíhalo
  • Co je podle něj nejtěžší na začlenění se do společnosti po návratu z léčení
  • Jakých chyb by ses měl vyvarovat, abys neskončil jako on

 

Kolik ti bylo let, když jsi poprvé vyzkoušel nějakou drogu? Jaká to byla?

To už přesně nevím, ale pravděpodobně třináct. Tehdy byla ještě devadesátá léta a já jsem byl na základní škole. V té době jsme jako mladí zkoušeli toluen, protože jsme se nemohli dostat k marihuaně nebo tvrdším drogám.

 

S klukama ze sídliště a z ulice jsme do drog začali padat najednou.

 

Do něj jsem ale nespadl, jen jsem ho chtěl vyzkoušet, protože ho brali i kluci ze sídliště. Toluen jsem měl jen dvakrát, možná třikrát, a pak jsem se na to vykašlal. Nic mi to naštěstí neřeklo. To až potom později ty ostatní záležitosti.


Kdo ti ukázal tvrdé drogy a navedl tě k nim? Zapadl jsi do špatné společnosti?

Já to tak neberu, že by mě k nim někdo navedl. Nikdy to ani tak nebylo, že by mě na ně vysloveně někdo naváděl. S klukama ze sídliště a z ulice jsme do toho začali padat najednou.

 

Nejprve jsme zkusili hulit trávu. Od chvíle, kdy jsem s ní začal, hulil jsem denně. Po nějakých letech mě to už tak nebavilo, a tím, že jsem neměl žádné činnosti, kterým bych se věnoval mimo toho, hledal jsem něco nového. Vyzkoušel jsem tedy pervitin, a pak později opiáty. U těch jsem už skončil. 

 

 

Kdy jsi poprvé vyzkoušel heroin a jakou dobu jsi ho aktivně užíval?

Heroin jsem vyzkoušel, když mi bylo osmnáct, možná devatenáct let a užíval jsem ho do dvaceti jedna let. Nebyl to ale jen heroin, byly to opiáty celkově. Užíval jsem i syntetické i lékové opiáty, prostě vše, co se dalo sehnat a heroin byl jen jedním z nich.

 

Martin bol štyri roky závislý na heroíne a iných opiátoch: „Drogy mi zobrali len čas a peniaze.“
Zdroj: Wikipedia Commnos / http://rebcenter-moscow.ru/

 

Jak si vzpomínáš na tuto dobu a jak na tebe reagovala rodina a přátelé v té době?

Já jsem se to snažil dost tajit a i se mi to docela dařilo. A vzpomínám si na to jako na opravdu temnou dobu. Byly to čtyři stereotypní roky, kdy jsem nic jiného neřešil. Jen jsem se vzbudil a přemýšlel jsem, co si v ten den seženu, jak si to seženu a za co. 

 

Nepamatuji si na nic pozitivního z toho období. Kromě začátku, dokud to ještě člověka bavilo, na něm vůbec nic pozitivního nebylo.

 

Užívat pravidelně drogy není levné. Odkud jsi na ně bral peníze?

Kradl jsem a prodával jsem z domu, co se jen dalo. Nejprve jsem prodával jen to, co bylo v

mém vlastnictví, čili nějaký CD přehrávač nebo walkman a tak. Později ale i věci mých rodičů.

 

S klukama jsme chodili i do obchodních domů, jako například Tesco, a tam jsme také kradli, co se dalo. Kradli jsme hlavně alkohol nebo drogerii, a to jsme pak zase prodávali, abychom si měli za co kupovat drogy.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1903 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Co se stalo, že ses přihlásil na léčení? Zlomilo se v tobě něco a řekl sis, že už dost, nebo tě k tomu dovedla rodina?

Ve mně se nezlomilo nic, já jsem chtěl pokračovat. Tedy vlastně nechtěl, ale nedokázal jsem si už představit, že by můj život mohl vypadat jinak. Nenašel jsem v sobě tu sílu, abych se sám přihlásil na léčení, ale rodina mě pak zlomila.

 

Já měl už i zdravotní problémy, dostal jsem epileptický záchvat. Moji rodiče mě museli křísit a byla u nás doma i sanitka. Tehdy mi dali na výběr ze dvou možností: buď půjdu na léčení, nebo na ulici.

 

Myslel jsem si, že „vystřízlivím“ a zkusím s nimi skoncovat na čisto. To mi vždy ale vydrželo jen týden, možná dva, víc ne.

 

Šel jsem tedy na léčení, což byla vlastně terapeutická komunita v Ludvíkově. Šel jsem tam s tím, že tam půjdu na měsíc, možná na dva a zůstal jsem tam dobrovolně tři roky.

 

 

Na protidrogovém léčení jsi byl jen jednou, nebo ses své závislosti pokoušel takovou cestou zbavit už předtím, ale neúspěšně?

Na léčení jsem byl jen jednou. Párkrát jsem se s drogami pokoušel přestat svépomocí doma. Myslel jsem si, že „vystřízlivím“ a zkusím s nimi skoncovat na čisto. To mi vždy ale vydrželo jen týden, možná dva, víc ne.

 

Pak jsem se dostal do této komunity v Ludvíkově, a tam jsem se už stal čistým. Jak říkám, i po těch dvou měsících, kdy jsem už mohl jít domů, jsem tam zůstal a absolvoval jsem celou léčbu. Od té doby jsem už na žádném léčení nebyl a doufám, že ani nepůjdu. (Martin zaklepal na dřevo)

 

Martin bol štyri roky závislý na heroíne a iných opiátoch: „Drogy mi zobrali len čas a peniaze.“
Zdroj: Facebook / Komunita Ľudovítov a Poloma

 

Co bylo pro tebe nejtěžší při odvykání a co tě během nejtěžších chvil motivovalo dotáhnout to až do konce?

Lidé si myslí, že nejtěžší jsou ty fyzické krize. Ty sice vůbec nejsou příjemné, ale to do týdne přejde. Nejtěžší je překonat to „prázdno“, které pak přijde na člověka.

 

Když přestaneš brát drogy a vyčistíš se, zůstává v tobě „prázdno“ po drogách, které musíš vyplnit a trvá hrozně dlouho, než se nastavíš na normální život. Tehdy se musíš znovu naučit plnit své nitro jinými hezkými věcmi, normálními věcmi hlavně.

 

To „prázdno“ myslíš tak, že najednou nevíš, jak vyplnit ten čas, nebo se jedná i o citové prázdno?

Oboje. Člověk se dostane do takové fáze, že nedokáže mít radost z ničeho jiného kromě těch drog. Naučit se zpětně mít zase radost z obyčejných věcí je komplikované. Ale dá se to zvládnout.

 

Jak si vzpomínáš na toto období odvykání?

V tomto období jsem zažil hodně těžkých, ale i mnoho pěkných věcí. Terapeutická komunita je založena na tom, že ti lidé v komunitě dávají zpětnou vazbu, na to jaký opravdu jsi. Říkají ti věci do očí bez servítky a někdy se to neposlouchá zrovna snadno.

 

Těžko se přijímá, když o sobě posloucháš stále nějaké negativní věci, plus tam musíš makat od rána do večera tři roky. V mém případě to tak bylo.

 

Martin bol štyri roky závislý na heroíne a iných opiátoch: „Drogy mi zobrali len čas a peniaze.“
Zdroj: Flickr.com/ Kip Soep

 

Jak to na léčení vypadalo?

Je to taková farma, jsou tam zvířata, máš tam zahradu a o vše se staráš. Zvířata musí jíst, chodíš s nimi na pastvu, v létě připravuješ seno na zimu, sekáš nebo řežeš dřevo. Je to prostě taková samostatná komunita, která se snaží pořídit si co nejvíce věcí soběstačným způsobem. Od rána do večera je třeba pracovat, ale na to si člověk zvykne. Psychické nátlaky jsou však obtížnější.

 

Když už jsi byl po léčení, jak náročné bylo zařadit se a začlenit zpět do běžného života?

Když jsem se vrátil z léčení, nastalo ve mně další „prázdno”, neměl jsem kamarády, tedy měl, ale jen z té minulosti, kterou jsem už nechtěl, čili jsem začínal znovu. Hledal jsem si proto nové kamarádství. Začlenit se do společnosti trvá. Šlo to, ale pomalu.

 

Neměl jsi problém najít si práci?

Práci jsem si našel hned, ale to také jen s pomocí rodiny. Myslím si ale, že práci bych si najít dokázal i tak. Kdo chce, ten dělá.

 

Začali se na tebe dívat lidé po závislosti jinak?

Ti, kterým na mně záleželo, byli ze začátku úplně nadšení, že jsem se vrátil jako nový člověk. Hlavně na začátku, když jsem přišel po třech letech z léčení jsem byl jako vyměněný. Oni mi celou dobu drželi palce a těšili se.

 

No a ti staří kamarádi, se kterými jsem bral drogy mě najednou začali brát úplně jinak. Mysleli si, že se nad nimi povyšuji, že jsem čistý, protože jsem se s nimi přestal bavit. Ono ale nešlo o to, že bych se nad nimi povyšoval, jen jsem chtěl zachránit sebe. Nemohu se přece stýkat s týmiž lidmi, pokud chci být čistý.

 

Když si vzpomeneš na toto období, jak se na něj díváš zpětně. Co všechno ti drogy vzaly a naopak, co sis z toho období odnesl?

Drogy mi vzaly jen čas a peníze. Osobně toho ale nějak moc nelituji, protože si myslím, že to tak mělo být a mělo mě to dostat tam, kde jsem. Celé to období mě naučilo spoustu věcí o sobě. Drogy mi zároveň jasně ukázaly, co v životě nechci a co chci.

 

Martin bol štyri roky závislý na heroíne a iných opiátoch: „Drogy mi zobrali len čas a peniaze.“
Zdroj: Flickr.com/ Find Rehab Centers

 

Co byla podle tebe tvá největší chyba, kvůli které jsi drogám propadl? Respektive, čemu by se měli lidé v rámci prevence vyvarovat?

Měli by se hlavně věnovat tomu, co je baví a držet se toho. Pak také hrají velkou roli rodinné problémy, které člověk moc nemůže ovlivnit, ale určitě by od nich neměl hledat únik touto cestou.

 

Rodiče by měli jít hlavně osobním příkladem. Nefunguje to tak, že rodiče budou něco tlačit dětem do hlavy a děti budou jiné.

 

Drogy jsou nejlehčí cesta k zajímavým zážitkům, ale je třeba si ty zážitky raději poctivě vypracovat. Věnovat se sportu, turistice, umění, prostě dělat cokoliv, pro co se dokáže člověk nadchnout...

 

Co bys teď jako dospělý, po osobní zkušenosti se závislostí na drogách, doporučoval rodičům jako nejúčinnější přístup k jejich dospívajícím dětem, který by zabránil tomu, aby se děti nedaly na drogy nalákat, resp. aby jim nepropadly?

Rodiče by měli jít hlavně osobním příkladem. Nefunguje to tak, že rodiče budou něco tlačit dětem do hlavy a děti budou jiné. Proto by měli být přímým příkladem vzájemného partnerského soužití a plus by měli děti vést k něčemu, jak jsem již zmiňoval, co je bude bavit a v čem se najdou.

 

Máš ještě něco, s čím by ses chtěl na závěr podělit s našimi čtenáři?

Pokud má někdo takový problém, určitě by se neměl stydět a bát vyhledat podobnou komunitu, v jaké jsem i byl já. Znám velmi mnoho lidí, kteří to chtěli zvládnout sami, ale nepodařilo se jim to. Přestali na dva, tři roky a nakonec se i tak se vrátili do starých kruhů nebo začali pít.

 

Realizováno s finanční podporou Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky – v rámci účelové dotace na podporu protidrogových aktivit na rok 2020.
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Flickr.com / 7dos, Flickr.com / Urban Seed Education Tagy: drogy, martin, závislosť
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Mads Mikkelsen je nový John Wick. V napínavém akčním traileru učí geeky vraždit členy násilnického gangu
2 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
3 Like House si odbyl svoji premiéru. Anna Šulc tvůrcům poslala klaunské emoji
4 Marvel otevřeně řeší rasismus. USA nechtějí černého Captaina Americu a Falcon to chce změnit
5 Hamáček se pustil do Jurečky: „Vůbec tomu nerozumíš a chceš na tom vytloukat politické body“
1 Hamáček se pustil do Jurečky: „Vůbec tomu nerozumíš a chceš na tom vytloukat politické body“
2 Marvel otevřeně řeší rasismus. USA nechtějí černého Captaina Americu a Falcon to chce změnit
3 Mads Mikkelsen je nový John Wick. V napínavém akčním traileru učí geeky vraždit členy násilnického gangu
4 „Natáčet domácí porno jako koníček zní šíleně,“ říká mladá dvojice z PornHubu. Prozradili nám, kolik vydělávají a jak začínali
5 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
3 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
4 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
5 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
více z témy refresher
V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)
Ruské tanky směřují k Ukrajině. Má se Kyjev obávat a o co jde Putinovi? Ruské tanky směřují k Ukrajině. Má se Kyjev obávat a o co jde Putinovi?
více článků
Sponzorované články
Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?
Vildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupyVildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupy
Hygienická fakta – tolik roztočů a kožních buněk obsahuje 10letá matraceHygienická fakta – tolik roztočů a kožních buněk obsahuje 10letá matrace
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Karim je bývalý prostitut, narkoman a bezdomovec s HIV. Nyní dělá prohlídky o pražském podsvětí a ukazuje noční odvrácenou tvář života na uliciKarim je bývalý prostitut, narkoman a bezdomovec s HIV. Nyní dělá prohlídky o pražském podsvětí a ukazuje noční odvrácenou tvář života na ulici
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Už by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorkyUž by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorky
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.