Stejně jako Černobyl, i čínské město Wu-chan se možná stane oblíbenou destinací temného turismu.
Na konci roku 2019 přicházely z čínského města Wu-chan alarmující zprávy, které málokdo bral vážně. Metropole, která má více než 11 milionů obyvatel, se zanedlouho stala epicentrem pandemie koronaviru, odkud se virus rozšířil po celé Číně a nakonec po světě. Zatímco Evropa momentálně čelí intenzivní druhé vlně pandemie, ve městě, kde všechno vypuklo, se život vrátil do starých kolejí, upozorňuje Daily Mail.
Organizace Wuhan Culture and Tourism Bureau proto vymyslela způsob, jak město zpropagovat a přilákat do něj turisty. V propagačním videu zachycuje vysmáté obyvatele, propaguje nádhernou přírodu kolem, ale i architektonické skvosty jako mrakodrapy a mosty.
V posledních měsících se život ve Wu-chan zlepšil natolik, že se mladí lidé postupně vracejí do nočních klubů a od takových omezení, jaká zavádějí evropské vlády, tam nyní mají daleko. Ve videu s názvem „Setkejme se ve Wu-chanu“ organizace potenciálním návštěvníkům vysvětluje, že město se nikdy neostýchá ukázat světu svou krásu.
„Těšíme se na setkání s tebou ve Wu-chanu,“ píše se v příspěvku na čínské sociální síti Weibo. Video chce přilákat nejen turisty z různých koutů Číny, ale i mezinárodní návštěvníky, kteří by se do Wu-chanu mohli začít hromadně hrnout, když pomine nejhorší období a vakcína pomůže vrátit život do normálu.
Není přitom ničím neobvyklým, pokud se destinace jako Wu-chan, kde vypukla strašidelná pandemie, při níž se dosud nakazilo více než 50 milionů lidí a 1,3 milionu z těchto pacientů zemřelo, transformují na oblíbená místa pro vyznavače temného turismu.
Dark tourism se spojuje se smrtí, vraždami či katastrofami, a jednou z nejpopulárnějších destinací v této kategorii je například Černobyl. Odvážnější lidé však navštěvují i místa, kde byly odpáleny atomové bomby, zakázaná sovětská města vyloučená z map, kde Sověti těžili uran, či oblast Fukušima v Japonsku.