Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
News

Jeden z nejbohatších Slováků skončil v poutech. Sláva a pád Jaroslava Haščáka

Jak se stalo, že se jeden z nejbohatších Slováků ocitl zadržen v obklopení desítek policistů?

Vladimíra Púpavová
1. 12. 2020 21:29 Čas čtení: 5:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jeden z nejbohatších Slováků skončil v poutech. Sláva a pád Jaroslava Haščáka
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
News
5
Vladimíra Púpavová
1. 12. 2020 21:29
Čas čtení: 5:52

Jeden z nejbohatších Slováků skončil v poutech. Sláva a pád Jaroslava Haščáka

Jak se stalo, že se jeden z nejbohatších Slováků ocitl zadržen v obklopení desítek policistů?

Vladimíra Púpavová
1. prosinec 2020, 21:29
Čas čtení: 5:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jeden z nejbohatších Slováků skončil v poutech. Sláva a pád Jaroslava Haščáka
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Jaroslav Haščák, jemuž v byznysu familiárně říkají „Slavo“, se dnes poprvé v životě ocitl v pomyslných „poutech“. Jak se dalo čekat s policií odkráčel dobrovolně, i když ta fyzická na rukou neměl. Policie ho zadržela pro podezření „z legalizace příjmu z trestné činnosti“. Zatýkání proběhlo velkolepě. Do bratislavského sídla společnosti v Digital parku v odpoledních hodinách naběhly desítky policistů ozbrojených samopaly.

 


Jak se ale stalo, že se jeden z nejbohatších Slováků ocitl zadržen v obklopení desítek policistů? Skupina Penta, kterou založil a jíž je hlavní stratég, aktuálně zaměstnává více než 46 tisíc lidí a v roce 2019 dosáhla hodnota aktiv skupiny 11,2 miliardy eur. Samotný Haščák podle Forbesu patří s odhadovaným majetkem v objemu jedné miliardy dolarů k prvním dvěma tisícům nejbohatších lidí světa.

 

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

První milión vydělal jako student

Příběh Jaroslava Haščáka mohl dnes vypadat úplně jinak. Asi málokdo by předpokládal, že život nejvlivnějšího slovenského finančníka začal v maličké obci Ďurková, kde se narodil. Ve vesničce uprostřed přírody s dvěma stovkami obyvatel jeho rodina nevydržela dlouho a jak to bylo v té době zvykem, přesunula se do nejbližšího většího města.

 

V Staré Ľubovni vystudoval na gymnáziu jako premiant ročníku. V posledním ročníku se přesunul na gymnázium v Banské Štiavnici, kde už bylo jasné, že se připravuje na zahraniční studium. Mimochodem jeho spolužáky byli Martin Kúšik (ten kvůli strýci v Americe nemohl studovat v zahraničí a vystudoval v Praze) a Juraj Herko (ten pokračoval ve vysokoškolském studiu s Haščákem). O pár let později s ním zakládali Pentu. 

 

Dva roky před sametovou revolucí nastoupil na Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO), nejprestižnější vysokou školu východního bloku. Mělo to však háček na ruský „Harvard“ se nedalo dostat jen tak, každý uchazeč o studium musel mít kromě perfektních výsledků i dostatečné doporučení.

 

To vyžadovalo „loajalitu“ k minulému režimu, ta se dala dosáhnout buď uznáním straně nebo vlivnými známostmi. Samotný Haščák tvrdí, že se k myšlence studia na nejprestižnější škole dostal náhodou, přes „maminky známou z lázní, která měla manžela diplomata“. Na školu nikdy nezanevřel a dokonce ji v minulosti i finančně podpořil jako spokojený absolvent.

 

 

A není se čemu divit, díky tomuto studiu se mezi lety 1991 a 1992 ocitl v čínském Pekingu. Nebylo to náhodou, jazyky se na MGIMO přidělovaly podle schopností studentů, mladý Haščák udělal zkoušky v první stovce nejlepších, a tak dostal nejtěžší jazyk, který se tam tehdy vyučoval – čínštinu. V tomto studiu se ocitl, i s jeho dvěma spolužáky – Markem Dospivou a Josefem Oravkinem (budoucími partnery). Sám Haščák v rozhovoru pro SME uvedl, že nevěřil, že toto studium zvládne.

 

Zvládl a spolu se spolužáky přerušili rok před koncem školy studium, protože chtěli své schopnosti využít v praxi. Nastoupili na roční studium na univerzitu v Pekingu. Jen tak mimochodem, ještě v roce 1990 si Haščák s Dospivou zaregistrovali v Praze firmu, přes kterou plánovali podnikat (tedy rok před cestou do Číny). 

 

V čínské metropoli se mladí studenti ocitli na místě, kde se formoval velký byznys, v krátkém čase získali dobré kontakty. Haščák spolu s Dospivou vnímali, že mají příležitost a v dobách, kdy často distributoři vyváželi na „dobré slovo“ se jim podařilo vytvořit distribuční kanál na textil do rodného Československa. Investovat měl do jejich plánů otec Dospivy a jejich „kamarád“, jehož jméno ani jeden nikdy neprozradili. Ten se prodával na dobrých místech – v Pražské Kotvě a v bratislavském Domě módy. V zemi, kde se na všechno čekalo, se jejich zboží prodalo rychle a první milion získali ještě jako studenti. Roční cesta se jim vyplatila.

 

Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Byznysová chemie

Dvojice zřejmě pochopila, že jim spolu funguje „byznysová chemie“. Oba spojovaly extrémní ambice a přehnaný workoholismus. Měli vynikající kontakty v Moskvě i v Pekingu. Kromě toho se jejich spolužáci rozlezli po celém světě a postupem času se etablovali na nejvýznamnějších postech diplomacie či byznysu.

 

A mezi takové chtěli patřit i oni. Jako čerství absolventi se doma rovnou vrhli na kapitálový trh. A vybrali si ideální čas, kdy se u nás rozjížděla kupónová privatizace a opční burza. S milionem na účtu se začínalo snáze, než ostatním, rozdělili si ho na polovinu. Přesto dále investovali spolu po 400 tisíc do opce podniků Nafta Gbely, Váhostav či Slovnaftu. Už tehdy se Haščák ukazoval jako hlavní stratég.

 

Za krátký čas se investice zhodnotily na sedm milionů. Takových podnikatelů bylo však v té době více, co udělali jinak bylo to, že pochopili, že vstupovat přímo do podniků a ozdravit je, je výrazně výhodnější.

 

Zdroj: TASR - Martin Baumann

Začátek „pentastory“

A tak 21. září 1994 oficiálně vzniká eseróčko Penta Brokers, kde už není jen Haščák s Dospivou, přidali se i Haščákovi spolužáci z Banské Štiavnice – Martin Kúšik a Juraj Herko. O rok později se podle obchodního rejstříku přetransformovali na akciovou společnost. A o dalších sedm let vstupuje do firmy další partner – Jozef Špirko.

 

Ještě v roce 1996 přišel zlomový byznys, a to pokus o získání kontrolního balíku nejvýznamnějšího investičního fondu na Slovensku VÚB kupón. Tam postupně získávali vliv přes nákup akcií přes drobné akcionáře. Nakupovali spolu s britským fondem Regents Fund. Obchod byl velmi tvrdý a výsledek jednoznačný.

 

Penta získala první miliardu a desetitisíce akcionářů se ke svým investovaným penězům nikdy nedostaly. Penta však dlouhodobě tvrdí, že při jejím odchodu z obchodu byl fond v dobré kondici a vysvětluje to komplikovaností celého postupu obchodu. Podobné „výhodné byznysy“ byly v té době poměrně běžné. 

 

 

Do roku 2000 na obchodech s cennými papíry získali první miliardu eur. Je třeba si ale uvědomit, že podnikali v období, kdy na trhu vládl „divoký západ“, zemi řídil Vladimír Mečiar a v ulicích kralovali mafiáni. Dlouhodobě si drželi pověst tvrdých obchodníků, ale nebyli spojováni s žádnými nelegálními praktikami.

 

S médii komunikovali málo, ale nejzásadnější rozhovor o těchto letech poskytl samotný Jaroslav Haščák v roce 2002 ekonomickému týdeníku Trend (pozn. red. – zmíněný rozhovor je dnes zřejmě v digitální formě nedostupný, autorka textu vlastní tištěná vydání tohoto rozhovoru).

 

Nejvíce se do té doby skupině vyčítala blízkost k Vladimíru Lexovi (pozn. red. – otec Ivana Lexy spojovaného s únosem syna bývalého prezidenta Michala Kováče), který měl vliv i za minulého režimu a prostřednictvím syna i dlouho po něm. Jistý čas se v médiích spekulovalo o něm, jako tichém společníkovi. Ale samotný Haščák to vícekrát popřel v různých rozhovorech a tuto informaci označil za spekulaci.

 

Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Gorila změnila pohled na firmu

Roky se firma zvětšovala do obrovských rozměrů a upevňovala si vliv v několika evropských zemích (dnes působí v deseti). Podniká v developmentu, v retailu, strojírenství, potravinářství, v médiích, ve zdravotnictví, a v nejrůznějších oblastech. 

 

A pak přišel zlom a skupinu znal každý.

 

V roce 2012 zveřejnil deník SME článek o „spisu Gorila“, který změnil Slovensko i samotnou Pentu. Spis má údajně zaznamenávat přepis rozhovorů Haščáka s nejvlivnějšími politiky v roce 2006 od Roberta Fica až po Jirka Malchárka (jeho manželka je mimochodem Haščáková příbuzná).

 

Všichni politici svorně spolu se skupinou dlouhodobě popírají jeho relevanci. I poté, co před rokem přišel více redakcím zvukový záznam, který poskytuje podrobný obsah údajných rozhovorů. Údajné Haščákovy repliky jsou plné vulgarit a vychloubání, i když dosud byl považován za slušnější část tandemu Haščák-Dospiva.

 

 

Pro Pentu to byla reputační katastrofa. „Na Slovensku nás to zasáhlo zásadně, v Česku výrazně méně, v Polsku ještě méně a na ostatních trzích jako Německo to bylo úplně okrajové. Setřást sez toho – tak na to neexistuje žádné rychlé řešení. Dali jsme si udělat studie, jak se s něčím podobným vyrovnávaly jiné velké firmy. 

 

Závěr je takový, že žádná zázračná formulka neexistuje. Vyhrabat se z toho trvá roky. Můj odhad je pět až deset let. A my musíme být jen a jen konzistentní v tom, co tvrdíme od začátku kauzy. My jsme státní rozpočet nikdy nepřipravili ani o jedno euro či korunu. Nejsme a nikdy jsme nebyli nijak závislí na státu, na žádných jeho zakázkách a ani na eurofondech,” vyjádřil v roce 2013 svůj postoj k celé Gorile Haščák pro Trend. Jeho odhady se zřejmě nesplnily, neboť v roce 2020 Slovensko opět žije gorilami.

 

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Esemesky s Kočnerem, setkání s Kollárem

Dalším pomyslným hřebíkem do rakve reputace podnikatele bylo, když ho v roce 2018 zmínila Alena Zsuszová, obviněna z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Tehdy na něj opět upozornila média. Haščák byl jeden z oligarchů, o nichž Kuciak pravidelně psal. Tehdy vyplula jeho blízkost k dalšímu obviněnému z objednávky vraždy – Marianu Kočnerovi, který mu před vraždou měl napsat SMS zprávu, že pracuje „na odje*aní toho čuráka“.

 

V rozhovoru pro Aktuality (který byl zřejmě krizovou komunikací) Haščák přiznal, že se s Mariánem Kočnerem setkal osmkrát. „Pětkrát v roce 2017 a třikrát v roce 2018. Všechny schůzky se uskutečnily zde, v sídle Penty. Kromě toho jsme si v průběhu roku vyměnili možná dvacet zpráv. Zhruba polovina naší komunikace – osobní nebo elektronické – se týkala médií. Kočner měl snahu přes mou osobu ovlivňovat média, která o něm psala a vlastní je Penta.“

 

Samotný Haščák byl i vypovídat ve věci vraždy. Naposledy se proslavil krátkým rozhovorem po tajném setkání s předsedou parlamentu s Borisem Kollárem. Kde Haščák tvrdil, že se bavili o tom, že píše knihu a Kollár o tom, že se mají penťácká média snažit zničit jeho reputaci. 

 

Poznámka: Autorka textu v minulosti pracovala pro týdeník Trend, které vlastní vydavatelství News and Media Holdingv skupině Penta
Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.