Slovenský Nejvyšší soud dnes rozhodoval o pravomocném rozsudku pro střelce Miroslava Marčeka. Vyměřil mu trest ve výši 25 let.
Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí Specializovaného trestního soudu a vyměřil mu trest 25 let ve vězení. Obžalovaný byl z trojnásobné vraždy a menších trestných činů. Podle předsedkyně senátu NS se senát Růženy Sabové dostatečná nevěnoval okolnostem, které měly vést k mimořádnému snížení trestu.
Byl 21. únor 2018, když Miroslav Marček po 2 hodinách skrývání se v letní kuchyni vkročil do domu číslo 558 ve Velké Macči a chladnokrevně zavraždil nejprve Jána Kuciaka a následně i Martinu Kušnírovou. „Chci se omluvit poškozeným za újmu, kterou jsme jim způsobili, nic to nedokáže nahradit. To, že jsem je vídával v televizi a viděl jsem jejich bolest, mě přimělo mluvit, co se stalo. Je mi to líto, ale nedokážu to nijak odčinit,“ řekl necelé dva roky poté střelec Marček u soudu.
K vraždě se přiznal a to, jak skutek vykonal, do detailů popsal. „Zasáhl jsem ho do hrudi. naneštěstí jsem spatřil další osobu. Viděl jsem místo zásahu, vím, že byla hned mrtvá,“ řekl například ve své výpovědi bývalý profesionální voják.
Následně jeho případ soudkyně Specializovaného soudu Ružena Sabová vyčlenila na samostatné řízení a za krátko vynesla rozsudek – 23 let ve vězení. Prokurátor žádal 25letý trest, a tak se Marček musel postavit před Nejvyšší soud.
- Co řekl Miroslav Marček v lednu 2020 před soudem a jak se projevovalo jeho chladnokrevné popisování vražd, které vykonal
- Jaké byly polehčující okolností, kvůli kterým Ružena Sabová rozhodla o mimořádném snížení trestu na 23 let
- Co řekli o duševním stavu Marčeka psycholog a psychiatr
- Proč na základě přiznání Marčeka nebylo možné obvinit i potenciální objednavatele.
Vyčlenili ho na samostatné řízení
Miroslava Marček odsoudil Specializovaný trestní soud na 23 let vězení už 6. dubna 2020 v době vrcholící první vlny pandemie. Soudkyně Ružena Sabová ho vyloučila na samostatné řízení, protože se přiznal, skutek svými slovy popsal a litoval svého jednání. Cílem bylo urychlit řízení, protože byl v té době ve vazbě. Zároveň to přidalo na dynamice procesu v případě dalších tří obžalovaných – Tomáše Szabóa, Aleny Zsuzsové a Mariana Kočnera.
„Marček prohlásil, že je vinen, uznal vinu ze všech skutků. Následně soud rozhodl, že prohlášení obžalovaného přijal, a rozhodl, že dokazování soud neprovede a provede důkazy související s výrokem o trestu, náhradě škody,“ vysvětlila předsedkyně senátu.
Marček: Zaklepal jsem, otevřel pán Kuciak, střelil jsem ho do hrudě...
Miroslav Marček popsal na hlavním líčení celý průběh výkonu vraždy velmi podrobně, zároveň to udělal chladnokrevně, bez změny tónu hlasu či zaváhání.
V jeho výpovědi bylo několik rozporů. Právní zástupci poškozených Kuciakových a Zlatice Kušnírové však upozorňovali, že si Marček nemusí pamatovat každý detail a naopak, bylo by podezřelé, kdyby každou svou výpověď do puntíku zopakoval. Zároveň poukazovali na fakt, že jde o bývalého profesionálního vojáka, který může mít sklony k idealizování svých činů.
„21. února jsme se vrátili, jeli jsme tam s panem Szabóem v Citroenu Berlingo, pěšky jsem prošel kolem hřiště až do domu, tam se nesvítilo. Tak jsem počkal v letní kuchyňce, trvalo to dost dlouho. Pak se spolu vrátili pan Kuciak i paní Kušnírová. Ještě jsem tam chvíli čekal, dokud se naskytne vhodná příležitost. Ta se naskytla, když slečna Kušnírová šla na toaletu, zaklepal jsem, otevřel pan Kuciak, střelil jsem ho do hrudi, naneštěstí jsem spatřil, že tam je ještě jedna osoba, ona vběhla do kuchyně a tam jsem trefil i ji, vím, že byla hned mrtvá.