Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 23. 4. 2021 svátek má Vojtěch, Vojtěška

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Sponzorovaný článek

Tento obsah je sponzorovaný obsah společnosti Jägermeister.

Co je sponzorovaný článek?

Inzerent dodal podklady ke článku, definoval, co má článek obsahovat a komunikovat, text psal na základě zadání někdo z Refresheru.

DJ Young Aesthete: Pokud DJ není známý a nezahraje ani jeden známý banger, tak se lidé nedokáží bavit

Bubeník kapely Tolstoys má svůj sólo projekt Young Aesthete. Jak tento projekt vznikl a čím je zajímavý?

30. prosinec 2020, 16:30 Čas čtení: 5:04
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
DJ Young Aesthete: Pokud DJ není známý a nezahraje ani jeden známý banger, tak se lidé nedokáží bavit
Zdroj: Jakub Michel
Hudba - Slovensko
3
Inzercia
30. prosinec 2020, 16:30
Čas čtení: 5:04

DJ Young Aesthete: Pokud DJ není známý a nezahraje ani jeden známý banger, tak se lidé nedokáží bavit

Bubeník kapely Tolstoys má svůj sólo projekt Young Aesthete. Jak tento projekt vznikl a čím je zajímavý?

Inzercia
30. prosinec 2020, 16:30
Čas čtení: 5:04
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
DJ Young Aesthete: Pokud DJ není známý a nezahraje ani jeden známý banger, tak se lidé nedokáží bavit
Zdroj: Jakub Michel
Sponzorovaný článek

Tento obsah je sponzorovaný obsah společnosti Jägermeister.

Více info

Matej Herceg je známý jako bubeník kapely Tolstoys, ale má i svůj druhý projekt, Young Aesthete, v němž vystupuje jako DJ a plánuje se věnovat i produkci. I přesto, že jde o poměrně čerstvý projekt, podařilo se mu dělat předskokana známého Apparat a odehrát několik klubových nocí. Jak vypadala jeho první párty a jak mu pomohl projekt SaveTheNight od Jägermeisteru, se dozvíš v rozhovoru.

 

Jsi bubeník kapely Tolstoys, jak ses dostal k DJingu a produkci?

K produkci jsem se dostal v období základní školy, kdy jsem poslouchal house. V té době jsem chodil i do základní umělecké školy na několik hudebních nástrojů. Velmi mě fascinoval proces songwritingu a tvorby elektronické hudby, a tak jsem se v tom začal svépomocí vzdělávat.

 

Zdroj: Marcel Huljak


Jak dlouho se věnuješ sólo věcem?

V podstatě už od momentu, kdy jsem se začal učit pracovat v softwarech na tvorbu hudby. Vždy jsem k sobě byl ale velmi kritický a nikdy jsem žádný oficiální sólo track nevydal.


Máš v plánu i nějaké své vlastní releasy a shows?

Mám, od období prvního lockdownu jsem měl více času na songwriting, mám rozdělaných několik slibných tracků a remixů. Moje sny jsou velké (a zatím utajené), uvidíme, jak se COVID situace vyvine. Určitě plánuji začít vydávat sólo tvorbu, pravděpodobně i pod novým pseudonymem, ale nechci příliš předbíhat.

 

Doufám, že budou i shows, s nimi mám také velké plány a sny. Doba se ale natolik změnila, že sám nevím, kdy reálně naskočit do starých kolejí. Možná už nikdy a celý průmysl bude nucen se přizpůsobit. Uvidíme. Modleme se za budoucnost hudby, kultury a zábavního průmyslu.


Nedávno jste s kapelou Tolstoys vydali novou skladbu Tři Města s krásným videoklipem. Jak to vypadá s vaším připravovaným albem?

Album je nahrané, finišuje se proces mixingu a vizuály. Zní to naprosto parádně, bude to něco úplně jiného, možná i tak trochu nečekaného.

 

 

Jaká je tvá role při tvorbě alba? Zapojuješ se i jako producent, nebo si bereš na starosti pouze bicí?Při tvorbě nového alba jsem od byl začátku tohoto procesu spoluautorem skladeb. Album však neprodukují. Produkci, mix a mastering mají na starosti absolutní profesionálové ve svém oboru – Drew Deal a Zino Mikorey – světoví kluci z Berlína.


V kapele máte velmi zajímavý národnostní mix lidí, jak k tomu došlo? Kde jste našli zahraničního producenta a jaká s ním je spolupráce?

Naše frontwoman Ela má otce z Ruska, ale všichni jsme Slováci. Polovina kapely však žije v Česku. Je to fajn, protože v mnoha věcech jsou naši sousedé napřed a máme tam více možností než kapela. K Drewovi jsme se dostali přes kámoše z jedné berlínské kapely, na loňském showcase festivalu Waves Vienna. Od prvního momentu jsme si naprosto sedli, do tvorby zasahuje ze značné části již během procesu songwriting. Je to super týpek s casual vibem.

 

Jak za kapelu i za sebe vnímáš tento šílený rok 2020? Máš radost, že se místo koncertů dalo věnovat i produkci a skládání a nebo už se nemůžeš dočkat zpět do klubů a na pódia?

Velká radost a zážitky jsou právě z festivalů a klubových shows, které se letos neodehrály. Mě ale ještě více baví právě kreativní proces skládání, experimentování a vytváření něčeho nového ve studiu, a na to je teď moře času.

 

Rok 2020 mi přinesl mnoho změn, některé stále v sobě musím zpracovat.

  

A co právě teď posloucháš?

Hodně CZ/SK hudby, například nová jména jako TIMEA, Tamara, Natália Hulejová, Tea Sofia, Amelie Siba a mnoho dalších. Poslední týden mám na repeatu brutální track Raissa - GO FAST BABY (Mura Masa Remix).

 
Co pro tebe znamená nejlepší noc v životě?

Na tuto otázku mám mnoho odpovědí. Například nejlepší hudební noc pro mě znamená mít s kapelou v Berlíně vyprodaný koncert s magickou atmosférou. Nebo také odehraný DJ set před obrovským crowdem plným energie, s brutální světelnou show a kvalitním zvukem. Chtěl bych jednou takto hrát i ze své produkce na velkých festivalech, nebo například i na Addictu. Doufám, že se mi jednou moje sny splní. Dělám pro to všechno.

 

Zdroj: Jakub Michel


Jak ses dostal k DJingu – proč, kdy, jak, co byl prvotní impuls? A jak dlouho se mu aktivně věnuješ?

Odjakživa jsem kamarádům posouval hudbu, vzdělával je v nových žánrech a pouštěl tracky na DIY parties. Prvotní impuls byly paradoxně odmítavé reakce lidí v okolí vůči nové hudbě, chtěl jsem se odpoutat od těchto konzervativních názorů, udělat si jméno na scéně, a tím dostat prostor na vlastní, nezávislou hudební selekci. DJingu se na aktivní úrovni věnuji jen cca 2 roky, nepovažuji se za žádného seriózního a zkušeného velikána.


Pamatuješ si na své první hraní v klubu?

Hahaa, na to si pamatuji velmi dobře, na akci do bratislavského klubu IXEL jsem se dostal díky výhře v DJ contestu. V backstagei jsem nikoho neznal, byl jsem tam úplný outsider. Klub byl naplněn lidmi – což se na prvním hraní v životě stává málokomu – a dopadlo to úplně super. Od té doby jsem úplně zamilovaný do DJ-ingu a do energie, která na dancefloor vzniká.

 
Máš nějaké DJ vzory?

Mám jich mnoho, na každém mám rád něco jiného. Velmi mám rád Skrillexovu hyperaktivitu, Diplův životní příběh a vibe během jeho hraní. Miluji energii, kterou má Lunic, selekci Alison Wonderland, audiovizuální show Eric Prydz, Deadmau5, či Portera Robinsona. Další moje vzory jsou například San Holo, Flume, RL Grime, Montell2099, Disclosure, Mura Masa, Jamie XX, Peggy Gou a milion dalších. Ze slovenských jmen jsou to například Yanko Král a Jimmy Pé.

 

Hah, vytáhl jsem řádnou nálož jmen. A to není ani zdaleka všechno. Všechny dostupné sety těchto jmen mám prostudovány od začátku do konce i desetkrát. V žádném případě se je ale nesnažím kopírovat, jen si z každého beru nějakou ingredienci a vytvářím si z toho mou vlastní polívčičku inspirace.

 
Analogová, nebo digitální technika a proč?

Jednoznačně digitál, otevírá zcela nové kreativní možnosti. Samozřejmě, analog je zas kouzelný, stylový a má charakteristický zvuk.

 

Zdroj: Krisztián Ollári


Pro jaký nejmenší a největší počet lidí jsi hrál?

Nejvíce jako support pro Apparat (projekt zpěváka z berlínské formace Moderat) v bratislavském klubu MMC, počet lidí nedokáži ani odhadnout. Nejméně pro 0 lidi a tří barmany o páté ráno v klubu IXEL. Každý DJ si to zažil a není to příjemná zkušenost.

 
Co si myslíš, že na klubové scéně v CZ/SK chybí a co tě na ní naopak baví?

Chybí mi trošku větší otevřenost publika vůči nové, méně známé hudbě. Častokrát pokud DJ není známý a nezahraje ani jeden známý banger, tak se nedokáží bavit. Samozřejmě to neplatí pro všechny akce a je to jen můj skromný názor, protože jsem jen nováček na scéně.

 

Baví mě na ní to, že není až tak velká. Kdokoliv, kdo má velké sny a tvrdě na sobě pracuje, dokáže své jméno velmi dobře zviditelnit v průběhu pár let. Já jsem zatím jen v tom procesu tvrdé práce, tak to snad jednou vyjde.


Tvoje tajná klubová zbraň?

Jooj, vždyť ji nemohu prozradit, už by pak nebyla přece tajná!... ale jedna z věcí, které jsem za poslední rok hrával často je například nový track YEHOO od Baauera.


Nejlegendárnější party, na které jsi kdy hrál?

Každá byla legendární.

 

Zdroj: Jakub Michel

 

Máš nějakou jinou práci než DJing?

Momentálně ne, jsem student.


Jak ti v této situaci pomohl projekt SaveTheNight?

Velmi. Jelikož právě teď nemám žádné finanční příjmy, tak jsem si už pomalu ani neměl za co kupovat novou hudbu. A tak už mám.  Diky Jägermeisteru, je to velká věc, velmi si toho vážím. Kromě penízků mi projekt pomohl objevit i nové talenty na scéně a jejich DJ sety. Také mi projekt umožnil zavolat si a poznat se s Jakubem Strachem (NobodyListen), za což jsem také velmi vděčný.

 

Na webu SaveTheNight.cz najdeš největší databázi českých a slovenských DJ setů. Můžeš filtrovat podle žánrů, hledat a poslouchat trendující mixy, mezi nimi i ten od DJ Young Aesthete. Spolu s Jägermeisterem zachraňujeme noc i u tebe doma.
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Martin Zelenay / Krisztián Ollári Tagy: dj, Young Aesthete
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Ukrajina je připravena na válku s Ruskem, bojovat bude do posledního muže, prohlásil prezident Zelenskyj
2 Organizace Zastavme velezradu označila Zemana za agenta nepřátelské země (Freshnews)
3 Miroslava Němcová: Zeman by měl abdikovat
4 Hamáček se pustil do Bartoše: „Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!”
5 Přehled: Podívej se, jak si Česko stojí v očkování v porovnání s dalšími státy EU
1 Hamáček se pustil do Bartoše: „Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!”
2 Miroslava Němcová: Zeman by měl abdikovat
3 Ukrajina je připravena na válku s Ruskem, bojovat bude do posledního muže, prohlásil prezident Zelenskyj
4 „Like House je ještě horší, než jsem si myslel,“ reagují diváci. V příští sérii chce být Sugar Denny
5 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 Hamáček se pustil do Bartoše: „Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!”
3 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
4 Petříček: „Odpálení skladu na našem území jako útok na zboží. Taky mi ten rusko-český slovníček podsouvali“
5 Marvel otevřeně řeší rasismus. USA nechtějí černého Captaina Americu a Falcon to chce změnit
1 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
2 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
3 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
4 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
5 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
více z témy hudba
Zemřel legendární americký raper DMXZemřel legendární americký raper DMX
DMX je napojen na plicní ventilaci, právník nevyloučil ohrožení životaDMX je napojen na plicní ventilaci, právník nevyloučil ohrožení života
Kdo byl DMX a jak se stal legendou?Kdo byl DMX a jak se stal legendou?
více článků
Sponzorované články
Potřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarketPotřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarket
Noční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radostNoční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radost
Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Calvin Harris se opět stal nejlépe placeným DJem. Skrillex se nedostal ani do první patnáctkyCalvin Harris se opět stal nejlépe placeným DJem. Skrillex se nedostal ani do první patnáctky
Známý americký raper vyhodil DJe z pódia, když mu opakovaně kazil vystoupení a za pult se postavil sámZnámý americký raper vyhodil DJe z pódia, když mu opakovaně kazil vystoupení a za pult se postavil sám
Její sety miluje celý svět. Má vlastní značku oblečení a spolu se značkou Jägermeister podpoří české a slovenské DJeJejí sety miluje celý svět. Má vlastní značku oblečení a spolu se značkou Jägermeister podpoří české a slovenské DJe
DJ JAY: Lidé na akcích často nevnímají nesmyslné lámání songů, co do sebe nezapadají (Rozhovor)DJ JAY: Lidé na akcích často nevnímají nesmyslné lámání songů, co do sebe nezapadají (Rozhovor)
H16 zveřejňuje ukázky všech skladeb a 40minutový dokument. Jak vznikalo poslední album legendární crew?H16 zveřejňuje ukázky všech skladeb a 40minutový dokument. Jak vznikalo poslední album legendární crew?
Zayo ohlašuje nové album vlastní verzí legendární „Wassup?“ scény ze Scary MovieZayo ohlašuje nové album vlastní verzí legendární „Wassup?“ scény ze Scary Movie
Dají ti album jako víno, ale ty ho i tak piješ s kolou. H16 vydává skupinový projektDají ti album jako víno, ale ty ho i tak piješ s kolou. H16 vydává skupinový projekt
Ego pustil fanoušky do svého soukromého života během pandemie. Lovesong pro Petru je o zatmění i výsluníEgo pustil fanoušky do svého soukromého života během pandemie. Lovesong pro Petru je o zatmění i výsluní
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.