Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 1. 2021 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
0
Vojtěch Vanda
11. leden 2021, 17:43
Čas čtení: 1:30

Když naočkujeme milion nejstarších v Česku, snížíme úmrtnost o 70 %, tvrdí BISOP

Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů přináší důkazy v podobě tvrdých dat.

Vojtěch Vanda
11. leden 2021, 17:43
Čas čtení: 1:30
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

„Pokud by strategie očkování prioritizovala výhradně podle věku, pak bychom po naočkování ‚jen‘ 1 000 000 lidí omezili počet úmrtí o 70 %,“ tvrdí členové neziskové organizace Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů René Levínský a Ondřej Nezdara. 

 

Vědci tak v pondělním příspěvku na webu organizace usuzují z tvrdých fakt, která prakticky potvrzují správnost očkovacího plánu ministerstva zahraničí. Musí se ale k němu přistoupit hned, jinak se nezamezí zbytečným ztrátám.

 

 

„Riziko úmrtí na COVID-19 roste s věkem nakaženého a to téměř exponenciálně. Pokud se podíváme na reportovaná úmrtí na COVID-19, tak se s každými pěti lety věku navíc riziko téměř zdvojnásobí. Je tedy například nutné přistupovat i jinak k 65letým a 75letým. Ti starší totiž čelí přibližně čtyřikrát vyššímu riziku úmrtí,“ píší v příspěvku.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1645 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Vědci tudíž doporučují očkovat od těch nejstarších, přičemž již milion očkovaných by mohlo předejít velkým ztrátám na životech. „Ze statistik ÚZIS vyplývá, že cca dvě třetiny úmrtí na COVID-19 připadají na lidi ve věku 75 a více let, kteří tvoří jen 8 % populace(...),“ tvrdí. Při přednostním očkování podle věku bychom tak omezili počet úmrtí, pokud by byla vakcína 95%, o 70 %. „Při naočkování druhého milionu nejstarších klesnou úmrtí o dalších 15 %,“ dodávají.

 

Každopádně každý den, kdy se pořádně neočkuje, je dnem promrhaných životů. Levínský s Nezdarou tvrdí, že se vzhledem k tomu, že se Česko znovu dostává k hranici 120 až 150 mrtvých denně, není času nazbyt, jelikož se dá očekávat ještě další růst čísel. Kromě čísla promarněných životů i finanční ztráty ve výši miliard korun.

 

Klíčem k úspěchu se tedy jeví správné zvládnutí očkovací strategie, která je ale podle nich špatně komunikována hlavně s těmi nejstaršími. „Jsme přesvědčení, že pouhá registrace zájemců o očkování na webovém portálu MZ ČR zdaleka není dostatečným ani optimálním řešením, zejména když si uvědomíme, že cílovou skupinou jsou naši osmdesáti a devadesátiletí spoluobčané,“ napsali.

 

 

Systém je třeba, podle odborníků, doplnit o další komunikační kanály jako v Británii, kde mají „jedno z nejúspěšnějších očkování proti chřipce“. S důchodci se spojit i telefonicky a písemně, s čímž by si mohli poradit praktičtí lékaři a zdravotní pojišťovny, krajské či okresní soudy samozřejmou s pomocí státu. Obce by zase mohly zřizovat telefonní informační linky. 

 

„Všechny naše návrhy jsou prosté a jsme si jisti, že napadají v podstatě každého, kdo se nad problematikou očkování zamyslí. V této chvíli nejde o žádné intelektuální dostihy, nicméně je třeba si vše poctivě odpracovat,“ dodali závěrem.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.