Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 16. 4. 2021 svátek má Irena

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Proč má nová sociální síť Clubhouse potenciál stát se hitem

Psát se už nikomu nechce, na video je potřebná výbava. Clubhouse je o úplně nejjednodušší komunikaci – rozhovoru.

25. leden 2021, 19:59 Čas čtení: 3:43
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Tech
4
Marián Mauik Biel
25. leden 2021, 19:59
Čas čtení: 3:43

Proč má nová sociální síť Clubhouse potenciál stát se hitem

Psát se už nikomu nechce, na video je potřebná výbava. Clubhouse je o úplně nejjednodušší komunikaci – rozhovoru.

Marián Mauik Biel
25. leden 2021, 19:59
Čas čtení: 3:43
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Není sociálních síti příliš? Facebook, Twitter, Instagram, Tik Tok... a teď ještě nějaký Clubhouse. Je to zlatá horečka a běh na dlouhé tratě. Tucty jiných sociálních sítí to zkoušely a nepodařilo se. Naopak ty, které dokázaly přijít buď ve správný čas, nebo se správným nápadem (nebo s oběma), dokázaly ohýbat celý trh.

 

Takový Instagram byl obyčejná aplikace pro sdílení fotografií. Po 10 letech má více než půl miliardy denních uživatel a více než 25 milionů oficiálních účtů firem a společností. Za minulý rok měl Instagram tržby z reklamy ve výši 13,86 miliardy dolarů. Je pak až tak neuvěřitelné, že to zkoušejí i jiní? Clubhouse má velmi dobrý nápad a pravděpodobně přišel i ve správném čase.

 

 

Jak Clubhouse funguje

Na Facebook nebo Twitter je nutné psát (a ideálně ovládat pravopis) a také čtení znamená nutnost dívat se na displej mobilu. Podobné je to s Instagramem. Tam je nutná pro tvorbu nejen klávesnice, ale i fotoaparát. U videí na Tik Toku ovládání editačního softwaru a podobně.

 

Představ si sociální síť, kterou můžeš používat kdekoli a bez nutnosti se mobilu dotknout. A co je ještě důležitější, při sledování správných lidí nebo skupin tě to může i obohatit.

 

Zdroj: Marián Biel

 

Clubhouse by se dal jednoduše popsat jako podcast, do kterého se můžeš aktivně přidat. Vše funguje výhradně formou hlasu. Takže nejsou potřeba žádné emotikony. Vlastně na této sociální síti není žádný text, žádné linky ani obrázky nebo videa. Jednoduše je to debata i s emocemi, protože hlas nepotřebuje emotikony.

 

Diskuse probíhají v takzvaných Rooms, tedy místnostech, které může založit kdokoliv. Místnost může být soukromá pouze pro pozvané a přátele nebo veřejná. Tento hostitel nebo administrátor označený zelenou hvězdičkou pak určuje, kdo z přítomných může jít na „pódium“ a aktivně diskutovat a kdo zůstane v hledišti a bude jen pasivně naslouchat.

 

I pasivní posluchači se kliknutím na ikonu zvednutím ruky mohou přihlásit o slovo, a pokud jsou pozváni na „pódium“, tak diskutují. Hostitel pak může ještě brát slovo – v tomto případě vypínat mikrofon, nebo posílat diskutující do hlediště nebo úplně ven z místnosti. Technicky tak Clubhouse můžeš používat i při jízdě v autě či vlaku a kdo se dokáže soustředit na dvě věci najednou, tak i při vaření, sportování nebo studiu.

 

Zdroj: Marián Biel

 

Clubhouse je unikátní i v tom, že je to vždy živá diskuse bez jakéhokoliv záznamu. Když se připojíš v polovině, tak nijak nezjistíš, o čem se v místnosti mluvilo. Aplikace ale podporuje kalendář s ukládáním chystaných diskusí, na které dostaneš notifikaci.

Jen pro vyvolené?

Clubhouse funguje už téměř rok, ale až v posledních měsících nabírá na popularitě. Zejména proto, že dokázal zaujmout několik osobností. Jedna z nich, komik Kevin Hart, se kromě toho stala i spolumajitelem.

 

Mnozí investoři Clubhousu důvěřují. Společnost založená jen před necelým rokem dokázala získat již 10 milionů dolarů v prvním kole a minimálně 2 miliony ve druhém kole fundingu. Podle Forbes se tak odhadovaná hodnota firmy, respektive aplikace vyšplhala na přibližně 100 milionů dolarů.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1892 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

 

S přijímáním nových členů se až tak nespěchá. Dosud je Clubhouse dostupný výhradně ve formě aplikace pro iPhone a navíc funguje pouze jako „invite-only“. To znamená, že zaregistrovat se tam můžeš pouze v případě, že ti některý z členů pošle pozvánku.

 

Zdroj: Clubhouse

 

Tvůrci firmy argumentují tím, že se chtějí postupně připravovat na to, aby technicky zvládli nápor uživatelů. Ale z marketingového hlediska je to stará známá strategie, vytvořit dojem něčeho těžko dostupného až téměř elitářského a tím zvýšit jeho hodnotu v očích případných zákazníků.

 

Každý nový zaregistrovaný dostane možnost pozvat jen 2 další. Registruje se přes telefonní číslo pro dodatečnou identifikaci. S pozvánkami je třeba dávat si pozor. V Clubhouse je u profilu uživatele navždy zobrazeno i jméno toho, kdo jej pozval.

 

Prišli ve správný čas

Clubhouse přišel v té správné době. Člověk je tvor společenský a po téměř roce omezení si potřebuje suplovat „kavárenské a barové“ debaty se známými. Udělat si srazy se spolužáky přes Zoom je již běžná věc. Potřebujeme se při tom nutně vidět? Podle filozofie Clubhousu ani ne.

 

A hlavně tato novinka nemá nahrazovat různé videokonferenční aplikace nebo hlasové zprávy přes WhatsApp. Je to čistokrevná sociální síť, kde je základem všeho vytvořit si síť těch správných sledovaných osobností.

 

Na druhou stranu je to obrovská příležitost. Vzniká nová sociální síť a kdo si pospíší, může snadno nasbírat tisíce odběratelů. Jenže už nestačí nafotit se v bikinách. Úspěch na Clubhousu znamená být dobrý řečník a přinášet témata, která budou inspirovat ostatní se do debaty zapojovat.

 

Zdroj: Clubhouse

 

Clubhouse už oznámil, že připravuje grant pro tvůrce, aby je motivoval i finančně. Spolu s tím jsou v plánu i různé formy předplatného či vstupenek nebo darů. Momentálně je vše na této platformě zcela zdarma.

 

Je to zatím velmi čerstvá záležitost. Na první pohled to vypadá, že Clubhouse má našlápnuto stát se sociální sítí pro trochu náročnější. Ať už posluchače, kteří nechtějí jen donekonečna scrollovat, ale chtějí se dozvědět něco nového nebo se něco naučit. Clubhouse totiž může velmi dobře fungovat i jako platforma pro přednášky.

 

Ale hlavně je to sociální síť pro ty, kteří mají co říct. Nebo alespoň si to myslí. Je to příležitost pro firmy vytvořit si bližší vztah se zákazníky, pro sportovní kluby na budování si fanoušků. Je možné se osobně pobavit s Jaredem Letem nebo jinými celebritami. Možností je nekonečné množství.

 

Uvidíme, jak to budou Clubhouse a i uživatelé zvládat, kdyby se jejich počet znásobil. Momentálně mají kolem 2 milionů aktivních uživatelů týdně. Otázkou je, jak se bude dát korigovat tisíce debat bez záznamu. Už na konci minulého roku měl Clubhouse malou aféru kvůli místnostem, kde se debatovalo na různé antisemitská témata.

 

Není těžké si představit, že by i v Česku mohly vzniknout díky Clubhouse „debatní kroužky“ plné rasistů nebo misgynů. Ačkoliv je pravda, že oproti takovému Facebooku je registrace mnohem komplikovanější a zejména navázána na telefonní číslo.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 VIDEO: Muž se na D5 řítil v protisměru, po čelním nárazu do dodávky na místě zemřel
3 Americký policista zastřelil 13letého chlapce poté, co odhodil zbraň a vzdal se
4 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
5 Janek Rubeš uspěl. Nekalý pořad Rychlá hra na TV Barrandov končí
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
3 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
4 VIDEO: Muž se na D5 řítil v protisměru, po čelním nárazu do dodávky na místě zemřel
5 Nehoda u Čáslavi: Tragickou srážku nákladního a osobního auta nepřežili dva senioři
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
5 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy tech
VIDEO: Námořníci natočili na obloze UFO. Pentagon potvrdil pravost záznamuVIDEO: Námořníci natočili na obloze UFO. Pentagon potvrdil pravost záznamu
Toto je první zařízení od Spotify. Car Thing učiní streamování hudby pohodlnějším i 15 let starém VW GolfuToto je první zařízení od Spotify. Car Thing učiní streamování hudby pohodlnějším i 15 let starém VW Golfu
Škoda ukázala kompletně modernizovaný Kodiaq. Verze RS má nově 245koňové TSIŠkoda ukázala kompletně modernizovaný Kodiaq. Verze RS má nově 245koňové TSI
více článků
Sponzorované články
S novým dronem DJI Air 2S až na konec světa. Zachyť každý okamžik v jedinečné kvalitěS novým dronem DJI Air 2S až na konec světa. Zachyť každý okamžik v jedinečné kvalitě
Porty: Slavíka jsem vyhrál omylem, lidi mi to naklikali. Úspěchů na YouTube si vážím víc, jelikož jsem si je vypracoval (Rozhovor)Porty: Slavíka jsem vyhrál omylem, lidi mi to naklikali. Úspěchů na YouTube si vážím víc, jelikož jsem si je vypracoval (Rozhovor)
Nosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan SmithNosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan Smith
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Co je Parler? Sociální síť, na níž chtějí neonacisté vystřílet židy, popravit viceprezidenta a vložit veškerou moc do rukou TrumpaCo je Parler? Sociální síť, na níž chtějí neonacisté vystřílet židy, popravit viceprezidenta a vložit veškerou moc do rukou Trumpa
7 nenápadných a nevšedních funkcí iPhonu, o kterých jsi (možná) nevěděl7 nenápadných a nevšedních funkcí iPhonu, o kterých jsi (možná) nevěděl
Od sponky do vlasů až po diamantový náhrdelník za 450 000 korun. Miliony lidí sledují, jak známá TikTokerka vyměňuje věciOd sponky do vlasů až po diamantový náhrdelník za 450 000 korun. Miliony lidí sledují, jak známá TikTokerka vyměňuje věci
Vznikla nová sociální síť výlučně pro ženy. Pobouřila ale transgender osoby, které skenem tváře v aplikaci neprojdouVznikla nová sociální síť výlučně pro ženy. Pobouřila ale transgender osoby, které skenem tváře v aplikaci neprojdou
Chystá Instagram spuštění živých vysílání? Rus objevil danou funkci ještě v předstihuChystá Instagram spuštění živých vysílání? Rus objevil danou funkci ještě v předstihu
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.