
Ministerstvo objednalo nevhodné stříkačky k očkování z Číny. Odborníci, tvrdí, že budou způsobovat více bolesti
Čínské injekční stříkačky s pevnou jehlou mají být k očkování nevhodné, protože způsobují více bolesti a zvyšuje se i riziko infekce.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Ministerstvo zdravotnictví objednalo od čínského výrobce Wuxi Yushou Medical Appliances 1, 8 milionu stříkaček s pevnou jehlou za 1,7 milionu korun. Podle zjištění webu iROZHLAS.cz a Radiožurnálu, ale tyto stříkačky nejsou pro aplikaci očkování vhodné. Odborníci tvrdí, že samotný průběh očkování může být bolestivější, a i riziko infekce je poté vyšší.
Dodávka čínských stříkaček by podle zjištění Radiožurnálu a iROZHLAS.cz prostřednictvím mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterové měla dorazit 6. února. Resort si totiž připlatil za expresní dodávku z Číny, za kterou zaplatil prakticky dvojnásobnou cenu, než byla samotná objednávka, tedy 3 miliony korun. Dodávka by totiž jinak putovala lodí, což by mělo za příčinu několikaměsíční zdržení. Tímto nákupem se chtěl stát zásobit pro případ, že by stávající rezervy stříkaček nestačily.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1742 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉMNicméně, dle odborníků oslovených Radiožurnálem a webem iROZHLAS.cz není typ, který resort objednal, k aplikaci vakcíny vhodný, a to proto, že pro natažení vakcíny a její aplikaci do těla se použije stejná jehla.
„Pokud s jehlou vstupujete do lahvičky s očkovací látkou, tak ji ztupíte. A pokud s ní pak ještě vstupujete do svalu, tak jsou to dva vstupy. Normálně se to dělá tak, že pro natahování očkovací látky máte jednu jehlu a pak aplikujete další jehlou,“ osvětlila pro média šéfka České asociace sester Martina Šochmanová nevhodnost jehel.
K aplikaci jsou údajně nejvhodnější takzvané inzulínky, tedy jehly, které se užívají k aplikací inzulínu. „Mají jasnou stupnici, kde naprosto přesně odtáhnete potřebnou dávku, to znamená 0,3 mililitru,“ dodala.
V konečném důsledku to tak může znamenat, že nejenže aplikace očkování bude bolestivější a také vzroste riziko zanesení infekce, ale rovněž se bude mnohem hůře odhadovat přesná dávka vakcíny. Jak místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová pro média uvedla, najednou se musí počítat s tím, že malé množství natažené látky zůstane i v jehle. Sice zanedbatelné, nicméně pořád je nutno použít jinou techniku zacházení.
Problémem totiž může být i objem čínských injekčních stříkaček, který je prostě velký. Mají totiž objem 2 mililitry, přičemž například ty, které se ministerstvo chystá objednat z Bulharska, mají pouhý 1 mililitr. Může se proto stát, že místo šesti aplikovatelných dávek z vakcín Pfizer, na kteroužto možnost upozorňoval český premiér Andrej Babiš (ANO), by se opět stalo pouze pět.

Pfizer ne, jiné vakcíny ano
Toho, jestli si je těchto rozdílů ministerstvo vědomo, se novináři Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz zeptali i ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO), jenž jim odpověděl SMS zprávou, že ano. Prý nejsou stříkačky vhodné pro vakcíny Pfizer, ale pro další jsou. Každopádně Česko teď prakticky disponuje hlavně vakcínami od Pfizeru.
Nicméně Česko se snaží získat stříkačky i jinde. Například do konce měsíce by měla Správa státních hmotných rezerv získat 6 milionů kusů stříkaček od slovenské firmy Chirana T. Injecta. Šest milionů jehel by pak měly v dalších měsících doručit firmy Perfect Distribution a B. Braun Medical.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
