Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejraději mám Lil Wayna, Ellen DeGeneres mi chce vždy ukrást oblečení a Chris Brown je úplný blázen, říká v rozhovoru úspěšná slovenská tatérka žijící v LA.
Tatérka Ivana Beláková pochází z Kostolného (okres Myjava na jihozápadě Slovenska), ale již 9 let žije ve Spojených státech. Tvrdí, že žít v USA bylo jejím snem odmalička. Ještě předtím však žila nějaký čas i v Austrálii nebo Karibiku. Na Slovensko se stále ráda vrací, i když zpět se prý neplánuje vrátit natrvalo.
Právě za velkou louží se proslavila natolik, že její tetování znají milovníci umění po celém světě a prestižní zahraniční tatérské magazíny ji označují za jeden z nejvýraznějších talentů poslední dekády.
Její tvorbu ocenilo i Muzeum současného umění v Římě a do jejího studia Ivana Tattoo Art v Los Angeles chodí největší světové celebrity, které si její tvorbu a styl zamilovaly. Pravidelně tetuje například ChriseBrowna, Miu Khalifu, Quava z Migos, Lil Wayna či RituOru.
„Klienti mi běžně platí 10 až 15 tisíc dolarů. Američané jsou zvyklí platit za tetování vyšší částky, nevyjednávají o ceně ani si nestěžují, že je to drahé. Na Slovensku je to v tomto jiné, ale musíme brát v úvahu životní úroveň a platy. Američané nám zase závidí kvalitu a rozmanitost tetování,“ prozrazuje v rozhovoru Ivana.
V tomto článku si přečteš:
Proč má z celebrit nejraději Lil Wayna a čím na ni zapůsobil
Které světové hvězdy už tetovala a jaké jsou v soukromí
V čem se liší nároky celebrit od jiných klientů
Čí připravované album slyšela u něj doma a dosud ještě nevyšlo
V čem si váží bývalé pornoherečky Mii Khalify
Co si myslí o párových tetováních
Na jaké nejintimnější místo už tetovala
Jak se dá reklamovat tetování
Míváte při tetování světových celebrit větší stres?
Stres ani ne, spíše je to pro mě více psychicky a fyzicky náročné. Většinou je tetuji v noci. Například začínám v jedenáct, přičemž chodím běžně do postele už kolem desáté.
Nedávno jste tetovala rapovou legendu Lil Wayna. Jaký je význam jeho tetování EKG symbolu?
Nechal si ho vytetovat přímo na obličej. Berete to jako větší poctu? Přece jen, face tattoos jsou pro osobu významnější, protože jsou na nejlépe viditelném místě.
Ano, sama jsem mu to navrhla. Rapperům je celkem jedno, na jakém místě mají tetování. Dodává jim to na image. Lil Wayne na mě působil úchvatně. Byl veselý, vyzařuje z něj energie, pokora, umění, je to prostě umělecká duše. Přesně takové lidi miluju. Byl ke mně velmi milý, uctivý, štědrý. Přesně takový, jak bych si představovala, že se celebrita jeho kalibru bude chovat. Pro mě je Lil Wayne top of the top! Z tohoto dne jsem měla úžasné pocity, které nelze popsat.
Světové celebrity vám asi důvěřují, když vám dovolí tetovat i na jejich obličej.
Ano, důvěřují. V podstatě si nechají poradit a udělat ode mě cokoliv.
Kromě něj jste však tetovala i mnohé další světoznámé hvězdy. Jaké například?
Například Chris Brown, Quavo, Mia Khalifa, Rita Ora, Lil Twist atd.
Komu z nich jste dělala podle vás nejzajímavější tetování?
Z těch, co jsem vyjmenovala, asi Chrisi Brownovi.
O co šlo?
Byl to portrét jeho syna Aeka v takovém futuristickém punk stylu. Vím, že on má rád takové barevné a „vesmírné“ věci, proto jsem mu navrhla právě tento design.
Chris Brown je neskutečně talentovaný, stále žertuje a tvoří. Miluje umění a rád se o něj i dělí. Když u něj děláme graffiti, tak stále zpívá a pobíhá po domě.
Jaké jsou celebrity jako Quavo, Chris Brown či Mia Khalifa v soukromí?
Každý je jiný. Osobně mám nejraději Lil Wayna, má super energii a vyzařuje z něj takový klid. Podle mě je legenda. Chris je zas neskutečně talentovaný, stále žertuje a tvoří. Miluje umění a rád se o něj i dělí. Když u něj děláme graffiti, tak stále zpívá a pobíhá po domě. On jede vždy na plný plyn. Úplný blázen.
Mia Khalifa je největší bavič. S se nasměji nejvíc. Podle mě je úžasná i v tom, co dělá. Hodně přispívá na různé charity, pomáhá druhým a věnuje se dost politice. Ellen DeGeneres je také velmi milá a vtipná. Vždy, když se setkáme, chce mi ukrást oblečení.
Quavo je takový rodinný typ, mladý, ale velmi milý. Naposledy, když jsem u něj byla, tak pouštěl asi 100krát dokola jeho nové album, který ještě nevydal. Celý čas zpíval a opakoval texty.
Bylo těžké dostat se mezi takovou společnost?
V začátcích ano, protože většinou lidé, kteří dělají s celebritami, hlavně tady v Americe, mají manažery nebo je zastupují agentury. Ale já jsem se dostala mezi ně díky sobě a svému úsilí. Takže jsem to měla těžší, ale o to víc si to teď užívám.
Mají celebrity i větší manýry než „běžní“ zákazníci?
Jejich největší požadavek je to, že musím přijít k ním domů nebo do nahrávacího studia a ve většině případů u nich doma nemohu natáčet nebo fotit, což naprosto chápu a respektuji. Zbytek mě nezajímá. Vždy u sebe mají asistenty, kteří kolem nich poskakují.
V dnešní době se tetují stále mladší lidé. Teenageři se totiž chtějí podobat svým idolům. Od jakého věku je podle vás vhodné dát se potetovat?
To je těžké říct, protože nemám děti. Já bych se například dala potetovat i jako 5leté. Ono se to lety vždy mění, zejména váš vkus, co se designu týče, jestli je vám 18 let nebo 40. Ale pokud musím určit hranici, asi bych nechala od 18 let.
Američané jsou zvyklí platit za tetování vyšší částky, nevyjednávají o ceně a nestěžují si, že je to drahé.
U nás dlouho panoval a pravděpodobně stále panuje názor, že člověk s tetováním bude mít problém se zaměstnat. Jak je to v LA?
Tady to není problém, tetuji právníky, doktory, učitele. To je právě to, že od doby, kdy jsem začala tetovat, jsem chtěla odstranit stigma kolem tetování. Právě proto bylo tetování uznáno v roce 2018 za dočasné výtvarně umění a já jako první a jediná žena na světě jsem dostala toto ocenění a poctu, takže moje tetování je zařazeno jako výtvarné umění.
V jednom rozhovoru jste řekla, že není velký rozdíl mezi slovenskou a americkou tatérskou scénou. Právě naopak, Američané nám prý závidí. V čem se liší evropští tatéři?
Tetovací scéna na Slovensku je velmi rozjetá a máme mnoho úžasných umělců. Američané nám mohou závidět tuhle kvalitu a rozmanitost. Milují evropskou scénu. V Americe je také mnoho dobrých tatérů, ale jejich styl není až tak rozpoznatelný. Američané jsou zvyklí platit za tetování vyšší částky, nevyjednávají o ceně a nestěžují si, že je to drahé. Na Slovensku je to v tomhle jiné, ale musíme brát v úvahu životní úroveň a platy.
V tomto řemesle jste již přes 20 let. Jaké jsou aktuální trendy v tetováních?
Momentálně letí malé obrázky, nápisy a takzvaná single needle work, což jsou tetování dělaná jen jednou jehlou.
Váš vlastní styl jste nazvala Funky Color. Jak byste ho popsala?
Moje práce jsou zařazeny jako současné dočasné výtvarné umění, jsou pestrobarevné, abstraktní, vypadají jako ilustrace, do kterých jsou zakomponovány hravé komponenty. V každém případě je to balanc mezi barvami, pozadím a hlavním námětem.
Já tomu říkám organizovaný chaos, všechno je ale v perfektní harmonii. Myslím, že mou největší výhodou je to, že vidím barvy. Když přijde klient, vidím jeho barvy a podle toho určím, jak bude tetování vypadat. Můj Funky Color styl je souhrn několika věci dohromady — ilustrace, grafický design, street art, realismus, graffiti a podobně.
Miluji svůj styl. Mohu volně tvořit to, co chci a nikdo mi na to nic nemůže říct.
Kolik stálo vaše nejdražší tetování a pro koho bylo?
Nejdražší tetování si přesně nepamatuji, ale je běžné, že klient zaplatí za tetování kolem 10 — 15 tisíc dolarů. Záleží, jak komplexní je to práce. Za větší kousky samozřejmě více.
Stalo se někdy v začátcích, že jste klientovi pokazila tetování?
Pokazila, určitě. Hlavně při mých začátcích. Pamatuji si to dosud. Nyní je to trošku jiné, protože můj styl je takový volnější, abstraktní, takže kdybych tam i něco pokazila, nikdo by si toho ani nevšiml a můj klient už vůbec ne (smích). Miluji svůj styl, mohu volně tvořit to, co chci a nikdo mi na to nic nemůže říct.
A kdyby byl tedy náhodou i přesto někdo nespokojený s výsledkem, jak se potom dá „reklamovat“ tetování?
Řešila bych to tak, že bych to na druhém sezení opravovala nebo bych si nevzala od klienta peníze. Většinou se to ale dá opravit.
Na jaké nejintimnější místo jste už tetovala?
Na penis a kolem zadku. Tím myslím vysloveně kolem otvoru.
Které části těla jsou nejbolestivější?
Celkově tam, kde je kost, čili loket, vršek ramene, hrudní kost, koleno, žebra, dlaň. Ale i krk je podle mě dost bolestivé místo.
Jsou i části těla, které se potetovat nedají?
Nevím o nich.
Co si myslíte o párových tetováních nebo když si dá muž vytetovat jméno své přítelkyně?
Jsou v pohodě, já bych si klidně dala vytetovat Veroničino (Ivanina přítelkyně, pozn. red.) jméno.